Hele artikel, met dank aan NoireIdylle!
Citaat:
BARNEVELD- Rijvereniging De Vrijheid uit Terschuur organiseert aanstaande zaterdag in de manege aan de Nijkerkerweg een dressuurwedstrijd voor ruiters en amazones met een beperking. Uit het hele land komen paardenliefhebbers strijden om de grote prijs van Gelderland.
De nu 38-jarige Erik Monster zal ook zijn opwachting maken. Deze Voorthuizenaar kreeg, toen hij zeven maanden oud was, een ontsteking aan de hersenschors. De oorzaak was een kwaadaardige bacterie. Daardoor werden belangrijke delen van zijn hersenen onherstelbaar beschadigd. Monster kan niet goed praten en heeft een spasme aan zijn rechterzijde. Hierdoor kan hij niet goed lopen en is zijn rechterhand beperkt. Vader Arie legt uit: ,,Hij wilde als kleine jongen graag voetballen, maar dat werd niets omdat hij niet goed lopen kon. Een buurjongetje nam hem mee naar een manege en zette hem op een paard. Dat is de beste zet in zijn leven geweest. Hij ging iedere week naar les en kreeg van die manege een hengstveulen. Ondertussen reed hij bijna iedere dag paard op de manege.”
Monster ging ook meedoen aan onderlinge wedstrijden en kreeg door het paardrijden veel sociale contacten. ,,Black Beauty werd zadelmak gemaakt op de militaire manege Marcoix in Amersfoort. We reden ieder weekend van het westen naar Amersfoort zodat Erik les kon krijgen op zijn eigen pony. Op zijn 18e kwam hij van de mytylschool in Delft af en zou hij moeten gaan werken op een sociale werkplaats. Erik hoorde dit en zei meteen ‘schiet mij dan maar dood’. Ik kan daar toch niet gaan werken.”
Ritmeester Jan Went van Marcoix nam hem in dienst en Erik had de verantwoording over de ponystallen. Ze verhuisden naar Hoevelaken. ,,Doordat Erik iedere dag paardrijdt, is hij nooit meer geopereerd of naar een therapeut geweest. Het is erg goed voor zijn gezondheid, en dit gegeven is bekend bij veel ruiters met een beperking.”
Monster is een fanatiek wedstrijdruiter die veel prijzen in de wacht sleept. Ook op de reguliere wedstrijden rijdt hij niet onverdienstelijk. Zaterdag zal hij ook een proef rijden.
De wedstrijd aanstaande zaterdag wordt georganiseerd door Marlous Klein en Silvana Wiedeman. Beide dames zijn lid van de landelijke rijvereniging Vrijheid. Er worden dressuurproeven gereden op diverse niveaus. Om 12.00 uur begint de wedstrijd met het laagste niveau en om 15.30 uur zullen de ruiters met het hoogste niveau de wedstrijd afsluiten. Het hoogste niveau is gelijk met het Z in de reguliere wedstrijdsport. Daarna volgt de prijsuitreiking. Klein: ,,Ik heb met mijn man Maurice een pensionstal. Erik staat met zijn paard bij ons in pension. Dan zie je van dichtbij hoe het is om paard te rijden met een beperking. We werden benaderd of we een wedstrijd wilden organiseren voor ruiters en amazones met een beperking. Ik vond dat een goed idee. Mijn lesgenoot Silvana was ook meteen enthousiast en we zijn het een en ander gaan regelen. We hadden het bestuur van Vrijheid achter ons staan en we konden aan de slag.” Het is natuurlijk anders dan een wedstrijd te organiseren voor mensen zonder een beperking. ,,Die beperkingen zijn erg divers. We hebben deelnemers die ledematen missen, of visueel beperkt zijn, maar ook verstandelijk gehandicapten. Je moet voor veel deelnemers andere dingen regelen. We hebben gelukkig een aantal sponsors bereid gevonden. We hopen op veel publiek zaterdagmiddag. De wedstrijd zal vanaf nu ieder jaar worden georganiseerd door Vrijheid.”