[DE] Gebruik paarden in Duitse carnavalsoptochten ter discussie

Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
JPitty
Lid Nieuwsredactie

Berichten: 33471
Geregistreerd: 01-06-10
Woonplaats: Zwolle

[DE] Gebruik paarden in Duitse carnavalsoptochten ter discussie

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : Gisteren, 19:14

Bokt Nieuwsredactie
Buitenland

Ruiters van ruiterkorps 'Jan von Werth' tijdens een Rosenmontagoptocht in Keulen in 2006. Foto: Rolf Hahn/Wikimedia Commons


In Duitsland is de discussie over het gebruik van paarden tijdens de carnavalsoptochten weer losgebarsten. Aanleiding hiervoor is het feit dat ongeveer 230 paarden zullen worden ingezet tijdens de carnavalsoptocht in het centrum van Keulen. Dierenbeschermers vinden dit onverantwoord, maar de organisatoren zijn het daar niet mee eens.

Elk jaar trekken op Rosenmontag vele praalwagens, muziekgroepen en geüniformeerde korpsen ook vele paarden door het centrum van Keulen. Voor vele mensen maken de dieren deel uit van het traditionele beeld rondom het Rijnlandse carnaval. Dit jaar zullen ongeveer 230 paarden meedoen in de stoet in Keulen.

Tegelijkertijd is er ook ieder jaar weer kritiek op de inzet van de paarden. Dierenbeschermingsorganisaties waarschuwen dat de dieren last zouden hebben van stress, ze zouden lijden tijdens de optocht en het ongevalsrisico zou hoog zijn voor de dieren. Organisatoren en ruiters wijzen op hun beurt weer naar de uitgebreide veiligheidsmaatregelen en trainingsprogramma’s.

In steden als Bonn wordt intussen volledig afgezien van paarden tijdens de optochten, maar Keulen houdt nog vast aan de tradities. In de gemeenteraad van de stad zijn in het verleden wel al moties besproken om het gebruik van paarden tijdens de carnavalsoptochten te verbieden, zo laat de gemeente weten naar aanleiding van vragen van de Deutschen Presse-Agentur (dpa). Echter, er was tot op heden nog geen politieke meerderheid voor een algeheel paardenverbod. Maar wat spreekt nu voor de inzet van paarden en wat tegen?


Redenen voor de inzet van paarden
Er zijn reeds richtlijnen om het lijden van de dieren te verminderen. Deze werden in NoordRhijn-Westfalen ingevoerd door het ministerie van milieu, landbouw, natuur en consumentenbescherming, onder de naam ‘Richtlijnen voor de omgang met paarden tijdens de inzet bij carnavalsoptochten’. Daarin staan een aantal punten, die echter wel een aanbeveling zijn en geen gebod:
  • de paarden moeten op bepaalde plekken uit de stoet genomen kunnen worden en een dierenarts moet binnen tien minuten ter plekke kunnen zijn
  • de paarden moeten bij aanvang en aan het eind van de stoet worden geplaatst en niet in de buurt van muziekkorpsen
  • bij elk paard moet er minimaal één persoon meelopen die ervaring heeft met paarden
  • bij een rijtuig zijn bovendien minimaal vier begeleiders vereist
  • alcohol en drugs zijn taboe voor iedereen die tijdens de optocht bezig is met de paarden
  • de paarden moeten vooraf al gewend zijn aan prikkels zoals snoep en speelgoed dat gestrooid wordt, flapperende linten en muziekgroepen

Volgens het feest comité van het carnaval in Keulen, dat de optocht in de stad organiseert, gaan hun eigen richtlijnen nog verder dan bovengenoemde voorschriften. “Onder andere ruiters, paarden en begeleiders moeten regelmatig trainen en kwalificatieproeven afleggen”, vertelt woordvoerder Tanja Holthaus aan dpa. “koetsiers, ruiters en begeleiders hebben ook het hele jaar door contact met paarden, veel ruiters hebben ook hun eigen paarden. Daardoor kunnen de betrokken personen de toestand van hun paard op elk moment goed inschatten.” Ook moet er volgens haar een vertrouwensband kunnen worden aangetoond tussen de ruiter en het gebruikte paard. “Bovendien zijn het aanvaardbare geluidsniveau, het maximale gewicht van de ruiter en het snoep dat hij bij zich heeft, de minimum- en maximumleeftijd van de paarden en de maximale inzetduur streng geregeld”, legt ze uit. Voor de start van de optocht worden volgens haar alle paarden nogmaals gecontroleerd en als ze erg nerveus zijn, of er is een andere reden waarom ze niet mee zouden kunnen doen, worden ze niet toegelaten. Bovendien is het aantal dieren al teruggebracht van 500 paarden zo’n tien jaar geleden tot 230 stuks dit jaar.


Redenen tegen de inzet van paarden
De geldende voorwaarden en richtlijnen zijn voor zowel dierenrechtenorganisatie Peta als de Duitse dierenbescherming niet toereikend. Zij willen graag een volledig verbod voor paarden. “De inzet van paarden tijdens de carnavalsoptocht in Keulen is dierenmishandeling, omdat de paarden aanzienlijk lijden onder de drukte op het lange parcours”, stelt Peter Höffken, hoofd van het campagneteam van Peta. “Paarden zijn vluchtdieren, die bij gevaar wegrennen. Dwingt men de dieren, zoals in Keulen, om vele uren lang grote stress te verdragen, dan betekent dat voor het dier enorm lijden.” De stress wordt volgens hem bijvoorbeeld veroorzaakt door luide muziek, luidruchtige mensenmassa’s en zelfs rondvliegend snoepgoed. De dieren kunnen, door het gebruik van bitten en teugels, deze stress niet laten afvloeien zonder pijn in hun mond te krijgen. Het lijden van de paarden is duidelijk zichtbaar, bijvoorbeeld door hevig zweten, met hun hoofd slaan of dribbelen.


Organisaties zouden zich niet aan de regels houden
In 2018 raakte meerdere mensen gewond tijdens de optocht, toen menpaarden plotseling op hol sloegen. Volgens Höffken reageerde de stad Keulen hierop door te verbieden dat paarden nog direct naast orkesten mogen lopen, maar houden de organisatoren zich hier niet aan. “Dit toont aan dat de organisator en de stad Keulen weinig belangstelling hebben voor dierenwelzijn.” Peta eist daarom van de lokale politiek een verbod op alle paarden bij carnavalsoptochten. “Dat zou een duidelijke meerderheid van de bevolking een plezier doen, zoals een enquête van INSA begin 2025 uitwees”, legt Höffken uit. “Paarden horen in een groene weide, waar ze genoeg vrije beweging kunnen hebben en met soortgenoten kunnen spelen. Traditie heeft dierenleed nog nooit gerechtvaardigd, dus moeten de organisatoren en politici in Keulen eindelijk hun mening herzien.”


Paarden met carnaval: ‘een onvoorspelbaar veiligheidsrisico’
De Duitse dierenbescherming beoordeeld de situatie op dezelfde manier. Zij wijst “het gebruik van paarden tijdens carnaval principieel af en roept steden, organisaties en feestcomités op om geen paarden te gebruiken bij optochten”, zo stelt persvoorlichter Lea Schmitz op verzoek van de dpa. “Ongeacht de voorbereiding of training van de paarden vormen optochten altijd een belasting en een uitzonderlijke situatie. Bovendien brengt het gebruik van paarden ook een onberekenbaar veiligheidsrisico met zich mee, ook voor de mensen langs de weg, zoals ongelukken in het verleden hebben aangetoond”, benadruk Schmitz. Bovendien zouden volgens haar de dieren regelmatig “onvoorbereid door vreemden worden aangeraakt”.


Ook Düsseldorfer wagenbouwer Tilly is tegen paarden met carnaval
In 2017 sloegen bij de optocht in Bonn twee koetspaarden op hol met de wagen erachter en botsten op geparkeerde auto’s. In hetzelfde jaar zakte bij de optocht in Keulen een paard in elkaar, vertelt de woordvoerster van de dierenbescherming. “Het carnaval heeft geen dieren nodig om plezier te hebben. Steden zoals Bonn laten zien dat carnavalsoptochten met wagens, loop- en muziekgroepen en dansformaties ook zonder paarden functioneren.” Ook de bekende wagenbouwer en carnavalsvierder Jacques Tilly deelt de mening van de dierenbeschermers. “Ik ben tegen de inzet van paarden bij carnavalsoptochten. Dat is niet meer van deze tijd”, stelt hij volgens een mededeling van dierenbeschermingsorganisatie Peta.

In Bonn werd destijds het besluit om geen paarden meer toe te staan in de carnavalsoptocht met teleurstelling, maar ook met begrip ontvangen. “We vinden het jammer dat de paarden niet meer mogen meedoen aan de optocht, omdat hiermee weer een traditie verdwijnt. Vanuit veiligheidsoogpunt kunnen we dit besluit echter begrijpen en we accepteren het volledig”, zegt Uwe Reichelt, hoofd van het traditionele Bonner stadsoldaten-korps. “De paarden worden gemit in de zin dat de ze de optocht opwaardeerden”, legt hij uit. “maar aangezien er soms zelfs snoepjes door toeschouwers werden teruggegooid en de paarden raakten, is het wel begrijpelijk dat de paarden niet meer meedoen.”

Gebruikte bronnen:

Elisa2

Berichten: 48155
Geregistreerd: 31-08-04

Link naar dit bericht Geplaatst: Gisteren, 19:19

Ben benieuwd naar de goed onderbouwde cijfers, hoeveel ongelukken er zijn gebeurd de afgelopen twintig jaar en wat het percentage is.

Want nu lees ik er over twee en dat er daarop actie ondernomen is.
Het is altijd goed om kritisch naar welzijn te kijken maar hopelijk begrijpt Peta dat als dieren volledig in bedwang gehouden zouden kunnen worden met bitten. (wat zij beweren) Dat die ongelukken in 2017 ook niet gebeurd zouden zijn..