Fokkerij
Een van de opvallendste paarden in de KWPN Select Sale van 2025 was de zwarte Tycoon (v. Taurus), die na een spannend biedduel uiteindelijk voor 110.000 euro naar een online koper uit de Verenigde Staten werd verkocht. Recent haalde de vierjarige hengst twee overwinningen binnen in een zadelrubriek tijdens Dressage at Devon.
De koper van Tycoon bleek de Amerikaanse Grand Prix-amazone Alice Tarjan, die de hengst vooraf niet had gezien. Tycoon (uit Reentje van Finest Selection, fokker Christin Boekhoff uit Friedeburg-Marx, Duitsland) is een zoon van de Westfaalse premiehengst Taurus (v. Toto Jr.), aan moederszijde komt Tycoon uit een sterke Hannoveraanse stam.
In de Verenigde Staten kwam Tycoon onder het zadel bij Allison Nemeth, stalamazone van Tarjan. Zij stuurde de hengst in een rubriek voor driejarige paarden onder het zadel naar een eindscore van 85,5% en twee overwinningen.
Talent en goede gangen kopen
Tarjan koopt vaker jonge paarden uit Europa die ze alleen vanaf video heeft gezien. Helemaal in veilingen als de KWPN Select Sale, waar de hengsten al uitgebreid bekeken en beoordeeld zijn, vindt ze dat geen enkel probleem. “De longeervideo van Tycoon sprak me direct aan. Zijn stap en galop waren super, en de draf eigenlijk ook. En hij zag eruit als een fijn bewerkbaar paard. Daarna heb ik de video van de eerste bezichtiging nog bekeken. Uiteindelijk had ik bij de veiling via online bieden het hoogste bod.”
Vooral jonge paarden vanaf video kopen vindt Tarjan geen enkel probleem. “Misschien ben ik een beetje gek, maar met een jong paard weet je nog niet hoe ze onder het zadel gaan zijn. Dat ligt voor een groot deel in de hand van ons als ruiter, hoe een paard zich ontwikkelt. Je koopt talent en goede gangen. Wanneer je een achtjarige koopt ligt dat anders, die zijn al gereden en gevormd door hun ruiter of amazone. Bij Tycoon vielen alle kwartjes de goede kant op, hij doet het super goed.”
Moeilijke start in de VS
Toen Taurus in de Verenigde Staten arriveerde, kreeg Tarjan in eerste instantie enige twijfels over de hengst. “Het heeft hem echt enkele weken gekost om hier te settelen. Nu doet hij het gelukkig super en is hij ook op stal heel makkelijk. Het is een heel bewerkbaar paard. Hij leeft hier het goede leven en staat overdag lekker in de wei.”
Grand Prix-paard in de dop
Tarjans stalamazone Allison Nemeth heeft de hengst momenteel onder het zadel, wat heel goed gaat. Tarjan zelf heeft de hengst ook al enkele keren gereden. “Allison is een ‘lucky girl’ dat ze hem kan rijden, ze doet goed werk met hem. Ik heb er zelf ook een paar keer op gezeten, en hij geeft een geweldig gevoel. Hij voelt nu al bijna aan als een Grand Prix-paard. Hij geeft een geweldig gevoel, zo bergop van nature en met een zeldzaam goede verbinding in het lichaam.”
Dit jaar zal de hengst waarschijnlijk rustig aan worden voorbereid op de 5-jarigen rubrieken in de VS, met het oog op 2027, want rubrieken voor 4-jarigen zijn er in de VS weinig. “Het is zeker de bedoeling om hem ook voor de langere termijn aan te houden. Dit wordt zeker een Grand Prix-paard”, lacht Tarjan.
Mis de KWPN Select Sale niet
Bent u op zoek naar een top sportpaard of een toekomstig goedgekeurde hengst? Bezoek dan de KWPN Select Sale, op donderdag 29 januari gaan de springpaarden onder de hamer, gevolgd door de dressuurhengsten op zaterdag 31 januari. Naast live bieden is het ook mogelijk om online en telefonisch een bod uit brengen. Heeft u vragen over de veiling? Neem dan contact op via 0341-255511 of e-mail naar selectsale@kwpn.nl. De collectie is online op https://www.kwpn.auction.