Fokkerij
De energie zit er meteen in: 24 stamboekhengsten verschijnen vanmiddag in de baan in Leeuwarden. Met show, sfeer en trots is het Hengstenbal een moment waarop alles samenkomt: van passie en saamhorigheid tot topsport en de blik op het aankomende dekseizoen. We nemen je mee!
Jong talent met olympische ruiters
Sicco 550 komt als een pro binnen met Franka Loos op de tonen van In Nije Dei door zangeres Iris Kroese aan de harp. Ze presenteerden zich in een mooie gedragen draf en galop, waarna ze werden afgelost door Syme 551 met Hans Peter Minderhoud. Daarna kwam Kirsten Brouwer met Menso 542 de baan binnen. Zo horen dressuurpaarden te lopen, in alle rust maar toch expressief. Afsluiter Murk 540 met Dinja van Liere bracht de handen op elkaar.
Op het laatst komt er nog een ereronde voor deze vier samen: twee jonge hengsten die vorig jaar zijn goedgekeurd: Sicco 550 en Syme 551, de indrukwekkende Menso 542 en Murk 540 die genomineerd is voor Paard van het Jaar 2025.
Alger 522 showt Grand Prix-potentie (Stal Chardon)
Er zijn van die hengsten die alleen maar een bak nodig hebben, geen hekjes, geen letters … geef ze gewoon een grote piste en ze stijgen naar grote hoogte! Zo gaat dat voor Alger 522 van Stal Chardon. Met dressuurkrack Jacob van der Heide vormt de 10-jarige Alger 522 een magisch duo, ze halen het beste in elkaar naar boven. De hengst komt uit in de Lichte Tour, maar speelt al met de wissels en laat zijn talent voor de Grand Prix oefeningen zien.
Nane 492 met zonen Gouverneur en Jannick (Stal Henswoude)
Gouverneur fan ’t Hertefean –dankzij zijn veelzijdigheid genomineerd voor Paard van het Jaar – met Harmina Holwerda én Fryso’s Jannick – nog zo’n echte Nane – met Sofi Vaisanen in het zadel rijden een prachtige pas-de-deux waarbij de kampioensjerpen een centrale plek innemen. Prachtig, origineel en indrukwekkend.
Maar dan komt de master himself ook binnen met Sybren Minkema – who else – aan de leidsels. Het publiek smult en joelt, wat is dit genieten, terwijl Gouverneur en Jannick in het midden plaatsnemen.
Nane 492, ooit Paard van het Jaar, top tuigpaard, winnaar van de Silver Bowl en sinds dit jaar ook nog een Sport Elite. Bij Stal Henswoude zijn ze maar wat trots op hun fantastische hengst. Hij kan het zelf, maar –belangrijker nog voor een stamboekhengst – hij geeft het ook door aan zijn nakomelingen die in de sport excellent presteren.
In de ereronde wordt Nane geflankeerd door zijn zonen. Met z’n drieën in passage, het kan ook voor de wagen! De erehaag van sjerpen opent zich nog een keer en daar gaan ze, op weg naar de uitgang. Kippenvel.
Jorke 532 en Hilbert 529 (Van Manen)
Wanneer je twee zeer getalenteerde en enthousiaste amazones op stal hebt en dito hengsten, dan is het idee voor het Hengstenbal natuurlijk snel geboren. Jorke 532 en Hilbert 529, zeven en acht jaar, sleepten het Sportpredicaat al binnen toen ze zes jaar waren!
Hilbert 529 wordt door Corina van den Bunt gereden en komt inmiddels uit in de ZZ-Licht. Wat heeft deze hengst een aanleg en vooral, hij is intelligent en wil heel graag meewerken. Een hengst met zo’n hele fijne instelling is ook Jorke 532. Shannon van Manen rijdt hem inmiddels in de Z2. Wat een prachtige combinaties zijn dit.
Waander 512 met twee zonen (Visser & Veurink)
Twee zonen van Waander komen één voor één de baan binnen, aan de hand. Ten eerste Sidon W van fokker A. Wink, Elahuizen. Hij won brons in de Fryso Florian Bokaal 2025, is genetisch zeer divers en uniek en stamt uit een ijzersterke moederlijn met veel fokkracht, uit de bekende Stam 2. Reitse fan de Pôle is de tweede Waander 512-zoon: hij is finalist in de Horses2Fly tuigcompetitie 2026 en werd vijfde bij de Fryso Florian Bokaal 2025. Reitse liep in het Centraal Onderzoek en zal dit jaar weer zijn opwachting maken. Op dit moment wordt hij opgeleid door Grand Prix ruiter Jacob van der Heide.
En dan papa Waander 512 onder het zadel van Merle Veurink. De hengst met zijn lage verwantschapspercentage leverde vier ABFP-toppers en laat zijn verervingskracht dus ook daarmee zien. Maar vlak hem zelf ook niet uit. Hij showt graag zijn ijzersterke gangen én talent voor het grote werk. Met een ijzersterke laatste middenlijn en een veelbelovende piaffe sluit hij zijn presentatie af.
Powerkwartet (De Nieuwe Heuvel)
Van een viertal Friese hengsten je als liefhebber van Friese paarden nooit genoeg. Het is een mooie samenwerking tussen de ruiters en paarden waarbij je ogen tekort komt. De in het zilver gehulde dames van de Nieuwe Heuvel presenteren vier stamboekhengsten: de net definitief goedgekeurde Boet 516 met Sabine van de Loenhorst, dressuurtopper ook met een definitieve goedkeuring Arent 515 met Marijke Boelen in het zadel-, de fraaie Auwert 514 met Sandra Jansen en tophengst Tiede 501– gereden door Brandien den Hartog. Vier rasvertegenwoordigers met sport in hun genen. Vier gepassioneerde en ervaren amazones, wat een trots voor De Nieuwe Heuvel. ‘This power, power, power”!
Paradepaardjes Hengstenhouderij fam. Bosma
Hengstenhouderij familie Bosma laat vanmiddag hun paradepaardjes zien: Tjebbe 500 gereden door Raiyah van Dinther en Take 455 gereden door Fremer de Jager. Voor het steeds enthousiaster wordende publiek zetten Tjebbe 500 en Take 455 een strakke proef neer. Wat een potentie ook van deze hengsten, en dat terwijl er steeds precies naast elkaar gereden wordt …
Kürspecialist Jeroen 535 met Peter Spahn
Natúúrlijk laat internationaal Grand Prix hengst Jeroen 535 een kür op muziek zien, dat kan hij immers als de beste, samen met Marc Peter Spahn. Op FEI-wedstrijden scoort dit duo al dik boven de 70% en houden ze zich staande tussen de warmbloeden. Sterke onderdelen van Jeroen 535: zijn oogstrelende pirouettes (op een dubbeltje!), appuyementen, wissels, piaffe… wat een elegantie en precisie. In een gecontroleerde uitgestrekte draf en onder luid applaus verlaat Jeroen 535 de piste. Wat een ambassadeur van het Friese ras. Chapeau!!
Friezentrein van Stal De Mersken
Stal De Mersken steelt de show met een speciale Friezentrein. Viertal Mans 543 met Iris Wijnstra, Martzen 521 met Jelmer Ketelaar en dan drie Okkema’s: Marieke rijdt Kanne 534 en Ela zit in het zadel van de Preferente Jehannes 484. En last but not least: Elger 536 met Age zelf, niet erop maar erachter. Hij laat Elger 536 shinen in de lange lijnen. Het allerbeste van Stal de Mersken komt hier voorbij….
Martinus 539 van Dekstation Gaasterland
Het volgende duo komt alweer binnen voor een oogstrelende kür op L2-niveau: de zesjarige Martinus 539 met Mette Marit Eppinga in het zadel. Martinus 539 is de algeheel reservekampioen van de Hengstenkeuring 2024. Fijne passende muziek voor een getalenteerde en harmonieuze combinatie.
Knaller van een afsluiter met Fryso 518 en Hielke 530
Op melodieuze tonen betreden de hengsten Fryso 518 met Gosse Pieter Hellinga en Hielke 530 met Jacob van der Heide de baan in de coproducte van Stal Chardon en HvM Harrie van Middelaar. En dan … de muziek zwelt aan: THUNDER!
Twee motorcrossers komen vol gas binnen, met ronkende motoren. De pk’s smelten samen. De Friese hengsten naast de motoren en tussen de crossers in. Superbraaf en gefocust, terwijl de motoren grommen. Over een fantastisch karakter gesproken …
En wie gingen er onder de motorhelmen schuil? Jelmer Chardon en Harrie van Middelaar natuurlijk!!
Diepe buiging
Een welverdiende staande ovatie van het publiek voor deze laatste presentatie, maar natuurlijk tegelijkertijd een diepe buiging voor alle stallen die hun medewerking verleend hebben aan dit overweldigende hengstenbal!