Algemeen
Ingezonden door een Bokker
De stuntshow Raveleijn in de Efteling is gestopt. Op 4 januari 2026 was de allerlaatste voorstelling in het pretpark te zien. Er wordt hard gewerkt aan een volgende show, die eind dit jaar in première zal gaan. In deze show zullen geen dieren meer te zien zijn. De paarden en vogels die in de show Raveleijn meededen, moesten dus op zoek naar een nieuw thuis. Negen paarden zijn naar Puy du Fou gegaan, een Frans showpark dat Raveleijn mede gemaakt heeft, net als een deel van de vogels uit de show. Een ander deel van de paarden gaat genieten van hun oude dag.
Een woordvoerder van de Efteling vertelde aan pretparkwebsite Looopings dat ze voor alle dieren een nieuwe plek hebben gevonden. Hij zei ook dat het voor de Efteling heel belangrijk is dat de dieren uit de show Ravelijn goed terechtkomen en met zorg worden gehuisvest en verzorgd. Een dierenarts heeft de paarden gekeurd en uitgebreide rapportages geschreven, en een onafhankelijke, gespecialiseerde partij heeft dit hele proces begeleid. De Efteling zelf heeft dit hele traject ook actief gevolgd. De paarden liepen niet allemaal even lang mee in de show. Sommige deden al langer mee dan andere. De dieren die er aan toe waren om met welverdiend pensioen te gaan, hebben dit ook gekregen. De andere paarden komen wederom in een professionele omgeving terecht bij Puy du Fou, waar ze hun showloopbaan zullen voortzetten. Volgens de woordvoerder van de Efteling heeft het sprookjespark geen geld verdiend aan het herplaatsen van de paarden. Het welzijn van de dieren was voor de Efteling het enige punt op basis waarvan de dieren werden overgeplaatst. De paarden zijn gratis naar hun nieuwe plek verhuisd.
Sommige paardenverzorgers van Ravelijn, die vaak al jaren samenwerkten met de paarden, vinden het echter niet zo leuk dat het dieren naar Frankijk gingen. Volgens hen zou er steeds gezegd zijn dat de paarden een goed paardenhuis zouden krijgen. Volgens een voormalig verzorger is dat nu niet het geval. Deze persoon, die nu niet meer bij de Efteling werkt, is verbaasd over het feit dat de paarden naar Frankrijk zijn gegaan. De Efteling zou namelijk altijd gezegd hebben dat ze dit niet zouden doen. De verzorger vindt het niet eerlijk voor de dieren, als dank voor al hun harde werk, maar ook niet voor de verzorgers. Veel van hen hoopten dat zij ‘hun’ paard konden overkopen en zo ervoor konden blijven zorgen. Dan hadden ze ervoor kunnen zorgen dat de dieren niet opnieuw in dezelfde vermoeiende en niet diervriendelijke situatie zouden komen. Ze wilden zelfs netjes betalen voor de dieren. Puy du Fou zou volgens de verzorger andere gedachten hebben over paardenwelzijn dan de Efteling, daar maakt hij zich wel zorgen over. De verzorgers vragen zich dan ook af waarom niet de volledige kudde is ondergebracht bij opvangadressen in Nederland. Ze vermoeden dat de dieren naar Frankrijk zijn gegaan om Puy du Fou aan hun kant te houden, als producent van grote shows.
Volgens de Efteling-woordvoerder is die veronderstelling pertinent niet waar. Hij zegt dat ze zelf de keuzes hebben gemaakt op basis van zorgvuldig beoordelen, actuele informatie verzamelen en hun eigen ervaringen met de grooms in Frankrijk. Ze hebben volgens hem goede ervaringen met Puy du Fou en het park zou hen het vertrouwen hebben gegeven dat de dieren daar goed worden verzorgd en gehuisvest.
In totaal werden er in de show Raveleijn 20 verschillende paarden gebruikt, vijf dieren per show. Elke dag werden tien daarvan opgehaald bij Manege Duikse Hoef in Loon op Zand. Op een dag met vier geplande shows liep ieder paard twee voorstellingen.