Sport

ERMELO - Ermelo is de komende dagen het thuis voor het EK paradressuur. Paradressuur is een dressuursport waarbij de ruiters een lichamelijke beperking hebben. De deelnemers zijn daarbij in vijf categorieën ingedeeld. Grade 1 zijn mensen met een zware beperking en bij grade 5 kun je soms nauwelijks zien dat de ruiter een beperking heeft.
We zijn als Nederland regerend Europees kampioen, maar we hebben sinds de Olympische Spelen in Parijs, de Paralympics, wel een nieuwe ploeg. Loes Cevaal uit Holten komt deze dagen uit voor Nederland. Samen met haar paard Happy Hero deed ze woensdagochtend haar eerste proef.
Wennen aan regen en publiek
De omstandigheden waren niet optimaal. Het regende en Happy Hero moest toch even wennen aan het publiek, vertelt Loes. Loes kan wel korte tijd staan of korte stukjes lopen, maar ze heeft een gedeeltelijke dwarslaesie en beschadigingen in haar nek. Ze neemt deel in grade 2.
"Voor mij zijn de grootste uitdagingen de overgangen. Dus waar balans komt kijken. Het stukje draf en de scherpere bochten, dat is waar ik mijn balans kan verliezen", vertelt Loes. Ze heeft wel hulpmiddelen op haar zadel. Zo heeft ze heupbanden en elastieken aan haar stijgbeugels omdat ze geen gevoel heeft in haar voeten. Haar voeten blijven dan makkelijker in de beugels zitten, want ze kan het niet voelen wanneer haar voeten uit de beugels schieten. "En een vasthoudriempje hebben we allemaal", voegt ze nog toe. Loes kijkt uit naar de landenwedstrijd van vrijdag en zaterdag. Zondag moet ze nog een keur rijden.
De organisatie vraagt ook veel extra's
Toernooidirecteur Adrianne van Waardenberg vertelt dat er bij dit EK speciale aanpassingen zijn gedaan op het Nationaal Hippisch Sportcentrum in Ermelo. "Elk drempeltje overal, het is allemaal afgetimmerd voor de toegankelijkheid."
Er is ook een nieuw snufje voor mensen in het publiek die slechtziend of blind zijn. "Dat is een audiosysteem dat is ontwikkeld door een vader die een slechtziende zoon heeft. Hij zat bij voetbal met zijn gezicht heel dicht bij zijn telefoon. Dat systeem is nu zo ver dat je als publiek commentaar via oortjes krijgt, over wat er gebeurt en hoe moeilijk een proef is. Je krijgt info over de ruiter en het paard en je kunt gewoon tussen het publiek zitten bij vrienden en familie. We noemen dit de audiotribune", zegt Van Waardenberg.
Het EK paradressuur in Ermelo duurt nog tot en met zondag.
Op de website van Omroep Gelderland is een filmpje te zien.