Algemeen

Tot voor kort bezaten slechts drie Nederlanders dit diploma. Maar sinds afgelopen week is Marco de Bruijn nummer vier. Daarmee is de inwoner van Oldeholtpade officieel Europees specialist in paardensportgeneeskunde en -revalidatie. "Het paard is een magnifiek dier. De atleet bij uitstek."
Bijna vijf jaar dook hij ervoor in de boeken, als hij niet bij Paardenkliniek Wolvega was. Maar dan heb je ook wat. Marco de Bruijn (51) is namelijk geslaagd als ECVSMR diplomate.
Collega's opleiden
Pardon? Het komt erop neer dat hij specialist is in sportgeneeskunde en revalidatie op het gebied van paarden. Daar hield hij zich daarvoor ook al mee bezig, alleen heeft hij nu het officiële Europese papiertje. "Ik heb met deze opleiding mijn kennis nog verder kunnen uitbreiden. En, minstens zo belangrijk, mag ik hiervoor nu voor iemand opleiden die bij onze kliniek werkt. Dat is voor ons erg waardevol."
De kliniek in Wolvega heeft een belangrijke regionale ziekenhuisfunctie. De polikliniek heeft eveneens klanten uit heel het land. Klanten uit de buurt zijn al sinds jaar en dag kind aan huis voor eerstelijnshulp, zoals merriebegeleiding en gebitsverzorging.
'Sportstad Heerenveen'
Bij de eerste afdeling komen paarden die acute buikpijn hebben, wonden, of andere vergelijkbare klachten. "Daar hebben we bijvoorbeeld CT-scans en MRI-scans voor klaarstaan", zegt hij. "Je kunt het zien als ziekenhuis Tsjongerschans voor paarden."
Daarnaast is er nog 'Sportstad Heerenveen'. "Die kant is sec gericht op onderzoek en behandeling van sportpaarden." Als een paard niet goed presteert, kijkt De Bruijn waar dat aan ligt. "Dan onderzoek ik of er bijvoorbeeld iets is met het de benen, hart of luchtwegen."
De Bruijn vertelt dat er in iedere periode van tien jaar wel een ontwikkeling is op het gebied van kennis en techniek. Van digitale röntgen naar echografie naar CT-scans. De laatste tien jaar heeft de sportgeneeskunde de meeste ontwikkeling doorgemaakt. Er zijn dan ook nog maar twee sportpaarden Poliklinieken in Nederland.
Paardensport heeft de toekomst
"De komende jaren zal er veel aandacht gaan naar de paardensport en het welzijn van het dier", zegt hij. "Hoe kun je op de juiste manier deze sport bedrijven en het plezier in de sport voor het paard zelf vergroten?" De Bruijn is sinds 2008 mede-eigenaar van de kliniek in Wolvega. Hij is dol op paarden. "Het is een magnifiek dier. De atleet bij uitstek. Ik vind het daarom mooi daar arts van te kunnen zijn."
Veel klanten
Veel bezoekers zijn particulieren met een eigen stal. Die komen langs met Friese paarden, dressuur- of springpaarden of dravers. De laatste jaren komen daar steeds vaker mensen van professionele grote stallen bij, vertelt De Bruijn.
Het is een wereld waar erg veel geld in omgaat, voegt De Bruijn eraan toe. "Wat dat betreft staat het in de Nederlandse sportwereld op nummer twee, na voetbal. Een operatie kost duizenden euro's."
Voor het behalen van diploma moest De Bruijn afscheid nemen van zijn vrije tijd. Pittig, al had hij er ervaring mee.
Want naast zijn meest recente diploma, behaalde hij eerder al een andere Europese titel. De zogeheten ECEIM diplomate. Daarmee wordt hij erkend als Europees specialist op het gebied van inwendige ziekten bij het paard. En ook daar ging een opleiding aan vooraf.
Studeren tijdens vakanties
"Maar je studeert makkelijker als je 28 bent dan 51." De Bruijn had de afgelopen jaren zelfs op vakanties de studieboeken op schoot. Dat hij onlangs als een van de weinigen het diploma wist te behalen, luchtte dan ook enorm op. In een derde opleiding heeft hij dan ook absoluut geen trek. "Nee, ik ben uitgestudeerd in dit leven. De jeugd mag het stokje overnemen."