Rhino bij bedrijf in Zwolle

Moderators: Essie73, ynskek, Ladybird, Polly, Muiz, Telpeva, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Nieuwsredactie

Berichten: 16587
Geregistreerd: 20-04-16

Rhino bij bedrijf in Zwolle

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 27-02-25 21:23

Dierenarts Carlijn Gommans
Algemeen

Afbeelding ter illustratie. Foto: Marlies Trap Fotografie


Bij een bedrijf in de regio Zwolle is rhino vastgesteld. Het gaat om de abortusvariant. Dierenarts Carlijn Gommans schreef vorige week het volgende op Facebook:

"!!Belangrijk!!
In de regio Zwolle is een RHINO infectie vastgesteld.
Het gaat hier om het virustype EHV 1, in dit geval ging het om een abortus. Het betreffende bedrijf is inmiddels gesloten.

Ik kreeg hier vandaag veel vragen over, vandaar dit bericht om jullie te informeren
  • Rhinopneumonie wordt veroorzaakt door een herpesvirus dat twee belangrijke types kent: het equine herpesvirus type 1 (EHV-1) en equine herpesvirus type 4 (EHV-4). Deze kunnen allebei de luchtwegen van het paard infecteren en zich in het slijmvlies van de neus en van de luchtpijp vermeerderen. Terwijl EHV-4 doorgaans in de neus blijft, en meestal een ziektebeeld met koorts en lichte neusuitvloeiing geeft, kan EHV-1 in een tweede fase via de bloedbaan ook naar talrijke andere organen worden verspreid. Als het virus in de baarmoeder van een drachtige merrie terechtkomt, kan dit aanleiding geven tot abortus (2e deel dracht) of de geboorte van een dood of zwak veulen. Als het virus in het ruggenmerg terecht komt kan dit aanleiding geven tot ataxie (wankel lopen) of zelfs niet meer kunnen staan door verlammingsverschijnselen
  • Verspreiding van het virus vindt plaats.door zowel direct (paard-paard) als indirect (mens/materiaal- paard) contact


Wat kunt u preventief doen?
  • Was handen altijd goed na contact met paarden
  • Draag niet dezelfde kleding en schoeisel op verschillende stallen
  • Vermijd (neus)contact tussen verschillende paarden
  • Zorg voor een goede ventilatie in de stallen
  • Beperk toetreding van paarden van andere locaties
  • Houd drachtige merries, jonge paarden en sport- of manegepaarden van elkaar gescheiden
  • Vraag toetreders op je erf (zoals hoefsmid, paardentandarts) om hygiënische voorzorgsmaatregelen te treffen voordat ze op bezoek komen
  • Vraag (in geval van pensionstal) klanten of ze alleen spullen gebruiken die bij de betreffende paarden horen
  • Overleg (in geval van pensionstal) met bedrijven bij u in de buurt, zodat u en de bedrijven in uw directe omgeving dezelfde maatregelen treffen
  • Bij twijfel: paard isoleren en tweemaal daags temperaturen
  • Bij verhoogde temperatuur of twijfel, overleg met de dierenarts!


Is vaccinatie op dit moment zinvol?
Drachtige merries kunnen gevaccineerd worden tegen rhino, dit moet echter gebeuren op 5, 7 en 9 maanden dracht. Voor de meeste merries is het nu te laat om nog te vaccineren. Voor het volgende seizoen is het wel raadzaam.

Vaccinatie tegen de neurologische vorm is niet mogelijk, de werkzaamheid van het beschikbare vaccin tegen de neurologische vorm is niet bewezen. Vaccinatie tegen de verkoudheidsvorm bestaat uit een tweevoudige basisvacccinatie, die halfjaarlijks herhaald moet worden. Vaccinatie met betrekking tot het betreffende type dat nu speelt in de omgeving, heeft op dit moment dus niet veel meerwaarde.
Ik hoop dat ik jullie hiermee voldoende geïnformeerd heb, mochten er verdere vragen zijn, laat het me weten."


Reageren kan in het centrale rhino-topic: [PW] [Centraal] Meldingen van rhinopneumonie