Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
JPitty
Lid Nieuwsredactie

Berichten: 31168
Geregistreerd: 01-06-10
Woonplaats: Zwolle

Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-01-25 18:27

Bokt Nieuwsredactie
Sport
Ingezonden door een Bokker

Theo Gardies (Frankrijk) en Sensation tijdens de landenwedstrijd van het WK Voltige 2024. Tussen bit en singel is een bijzetteugel te zien. Foto: ©Martin Dokoupil/FEI


De gezondheid en prestaties van voltigepaarden die rondgalopperen met teugels kunnen worden beïnvloed door teugeldruk. Het belangrijkste doel van een studie naar dit onderwerp was om de druk van teugels en de longeerlijn te meten bij voltigepaarden die op internationaal niveau lopen, met verschillende typen teugels. Deze zijn bevestigd in overeenstemming met de gestelde eisen in de FEI Vaulting Rules. Ook het effect van verschillende soorten teugels op de teugeldruk werd bestudeerd.

Het tweede doel was om signalen te evalueren, die laten zien dat het paard zich onder diezelfde omstandigheden niet prettig voelt en het bestuderen van het effect van de verschillende soorten teugels op dit ongemak. De connectie tussen spanning en de gedragssignalen die ongemak aangeven, werd ook onderzocht.

Aan dit onderzoek deden 39 internationale voltigepaarden mee. Zij testten bijzetteugels die voor een deel van elastiek waren, geheel van elastiek waren, of juist zonder elastiek. Daarnaast testten ze ook de driehoeksteugel met een verstelbare bovenkant en bijzetteugels die waren bevestigd aan de neusriem. De druk op de linker- en rechterteugel werd gemeten met sensoren met een frequentie van 80 Hz, tijdens een galop die 1:30 minuut duurde, op een volte van 15 meter en zonder voltigeur erop. Met een camera die was bevestigd op de borst van de longeur werden gedragsanalyses gefilmd op het gebied van bewegingen van de benen, staart, hoofd, mond en oren.

Gemengde modellen laten zien dat de Root Mean Square (RMS) van de druk op linker- en rechterteugel, van het totaal en van de longeerlijn, in alle gevallen significant beïnvloed werd door het gebruikte type teugel (p<0,001). De RMS-spanning varieerde van 6,2 kg tot 11,7 kg, waarbij de rechter RMS-spanning hoger lag dan de linker RMS (p<0,001). Als de druk hoog lag, werd ook de mond vaker geopend (p=0,007). Met de driehoeksteugel lag de totale spanning lager (p<0,05), net als het aantal keer dat de mond werd geopend (p=0,005). Dit gebeurde zelfs als een groot deel in de variatie van de ongemakken verklaard kon worden door het individuele paard.

Het complete onderzoek is te lezen op https://journals.plos.org/plosone/artic ... ne.0311919. Dit is geschreven in het Engels.

Gebruikte bronnen:

Hannanas
Berichten: 14474
Geregistreerd: 21-01-06
Woonplaats: Gelderland

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-01-25 18:29

Goed dat ze dit onderzocht hebben.
Dank voor het plaatsen van dit nieuws.

Getup

Berichten: 9080
Geregistreerd: 27-01-07

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-01-25 18:35

Goed onderzoek.

Nu ook eens bij andere disciplines graag

grace1989
Berichten: 942
Geregistreerd: 10-01-10

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-01-25 18:14

Fijn dat dit onderzocht wordt. Het lijkt mij zeer onprettig voor het paard om dit te moeten doen. Zo lang vastgezet dezelfde kant op galopperen.

Elisa2

Berichten: 45111
Geregistreerd: 31-08-04

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 11:12

Conclusie:

"Door spanningen te meten en tekenen van ongemak te evalueren voor verschillende typen teugel konden we er een identificeren die hielp bij het verminderen van spanningen en verschillende gedragssignalen van ongemak zoals hoofdbewegingen en mondopeningen, ook al was het effect van het paard overheersend. Trekteugels met een bovenste versteldriehoek lijken een goed compromis om te presteren met respect voor het comfort van het voltigepaard. Bij dit teugeltype was het aantal mondgedrag en spanningen namelijk significant lager dan gemeten bij de zijteugeltypes met of zonder elastiek, bevestigd op de bitring of de neusriem. Deze resultaten zijn belangrijk voor het begeleiden van FEI voltigebeheerders bij het formuleren van regels en om lungers te helpen bij het kiezen van het aangepaste type teugel en de aanpassing ervan, wat zal bijdragen aan betere prestaties met respect voor de fysieke en mentale integriteit van het paard. Het maken van de beste keuze van het type teugel voor het werk van deze voltigepaarden op internationaal niveau zal bijdragen aan het verbeteren van het comfort door de spanning te verminderen, maar andere factoren waarmee in dit onderzoek geen rekening wordt gehouden, moeten in overweging worden genomen"'.

Ik zit me nu heel erg af te vragen wat voor een soort hulpteugel de trekteugel met bovenste versteldriehoek is?

In ieder geval, goed dat hier onderzoek naar is gedaan..die paarden moeten inderdaad erg lang in een te gefixeerde houding lopen aan de voorkant.

prompter

Berichten: 14844
Geregistreerd: 28-09-02

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 11:15

Draw rein is slofteugel, maar de driehoekige verstelmogelijkheid ken ik niet.

paars

Berichten: 6593
Geregistreerd: 16-04-04
Woonplaats: Noord-Holland

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 11:55

Interessant dat dit een keer is gemeten!

Holy moly wat een gewicht komt er op te staan zeg. Zelfs bij de ‘zachte’ variant.

Elisa2

Berichten: 45111
Geregistreerd: 31-08-04

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 12:23

Driehoek teugel gevonden: https://www.kramer.nl/Paard/Hoofdstelle ... gKFHfD_BwE

Is wel interessant want die driehoek teugel werkt dus op andere manieren in zo te zien waarbij het hoofd eigenlijk meer naar beneden wordt gedwongen. En de bijzet, alleen van opzij op de mond of neusriem.

Gini
Berichten: 18613
Geregistreerd: 18-10-06
Woonplaats: Belgje

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 12:43

Minimumdruk van 6,2 kg, best hoog. En dan komt daar de druk van de longeerlijn bovenop.

Elisa2

Berichten: 45111
Geregistreerd: 31-08-04

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 12:50

Dat is zeker hoog, als ik dit onderzoek lees dan komt die hoge druk vooral voort bij paarden die niet loslaten. https://www.bitmagazine.nl/nieuws/nieuw ... ldrukmeter

Het zou interessant zijn om te weten hoe deze paarden verder bijgezet waren, of dat strak of los was (en welke spieren daarbij aangespannen waren) want in dat eerste geval kan dat natuurlijk het vasthouden en de druk verklaren.

Shanna

Berichten: 12
Geregistreerd: 27-08-20

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 12:58

Elisa2 schreef:
Driehoek teugel gevonden: https://www.kramer.nl/Paard/Hoofdstelle ... gKFHfD_BwE

Is wel interessant want die driehoek teugel werkt dus op andere manieren in zo te zien waarbij het hoofd eigenlijk meer naar beneden wordt gedwongen. En de bijzet, alleen van opzij op de mond of neusriem.


Als je de afbeeldingen bij het onderzoek bekijkt dan is de genoemde driehoekteugel een standaard “touwtje” die in een driehoekvorm aan de longeersingel bevestigd is. Dus bovenaan aan een ring van de longeersingel, door het bit, weer terug naar een lagere ring aan de longeersingel.

Groene lijntje in deze afbeelding:

Afbeelding


Tot voor kort was deze optie niet toegestaan in de wedstrijdring, toen was enkel een standaard bijzetteugel toegestaan, maar (volgens mij door dit onderzoek) sinds kort is deze optie wel opgenomen in de FEI regelementen.

Edit; tekst iets meer verduidelijkt en afbeelding toegevoegd
Laatst bijgewerkt door Shanna op 11-01-25 13:18, in het totaal 2 keer bewerkt

Zoolgangster

Berichten: 10531
Geregistreerd: 08-04-06
Woonplaats: 587 km van Londen

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 13:00

Elisa2 schreef:
Driehoek teugel gevonden: https://www.kramer.nl/Paard/Hoofdstelle ... gKFHfD_BwE

Is wel interessant want die driehoek teugel werkt dus op andere manieren in zo te zien waarbij het hoofd eigenlijk meer naar beneden wordt gedwongen. En de bijzet, alleen van opzij op de mond of neusriem.


Ik denk dat, doordat de teugels bij de driehoekteugel door het bit kunnen glijden, de druk gunstiger verdeeld wordt. In tegenstelling tot bijvoorbeeld een vaste stootteugel, waarbij het bit een vaste verbinding heeft met de bijzetteugel, dus bij de gewone bijzetteugel is er eerder een soort "snok" effect, in tegenstelling tot de driehoeksteugel.
Laatst bijgewerkt door Zoolgangster op 11-01-25 13:02, in het totaal 2 keer bewerkt

Gini
Berichten: 18613
Geregistreerd: 18-10-06
Woonplaats: Belgje

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 13:01

Ik lees dat de paarden werden bijgezet zodat het hoofd iets voor de loodlijn was. Hoek hoofd-hals van 92°. Dat is aan de strakke kant te noemen.

Elisa2

Berichten: 45111
Geregistreerd: 31-08-04

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 13:04

Bedankt voor de aanvullingen, touwtje die door de bitringen glijdt lijkt mij ook vriendelijker..en paard liever achter de LL dan op de loodlijn als het een geforceerde hoofd houding is.

Gini
Berichten: 18613
Geregistreerd: 18-10-06
Woonplaats: Belgje

Re: Teugeldruk en gedrag bij internationale voltigepaarden getest

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 13:13

Bij draw reins werd de druk juist vermenigvuldigd omwille van het hefboomeffect. Lijkt mij te kloppen, want je hebt twee contactpunten waar het paard tegenaan kan lopen. De druk komt dan altijd terug naar het bit volgens mij. Maar daar mag iemand met meer kennis van fysica zich over buigen. :D

Elisa2

Berichten: 45111
Geregistreerd: 31-08-04

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-25 13:21

Afbeelding

Fig 1. Reins diagram.

Side reins in blue, upper triangle of the draw reins in green, and the side reins fixed on the noseband (NOM) in black. The adjustment of reins was such that the head and neck orientation imposed a head-neck angle (Ω) of 92° ± 10 and a neck-trunk angle (σ) of 178° ± 11. As described in the FEI rules, the nose was in front of the vertical axis at 7° ± 6. For the side rein types (blue rectangle I2) the sensor was attached between the extremity of the rein and the surcingle at the median attachment point. For the draw rein, the sensor (green rectangle I1) was attached between the extremity of the rein and the surcingle at the dorsal attachment point.

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0311919.g001

Dit staat er, draw reins dus niet bevestigd tussen de voorbenen, maar tweezijdig..deze geven de minste druk.

Discussion

Total RMS tension ranged from 6.2 to 11.7 kg with a right RMS tension superior to left RMS tension. When tension was high, mouth opening increased. The total rein tension and the number of mouth opening were the lowest with the draw reins. Mouth opening was thus thought to be a behavioural sign of discomfort [28], which increased with short reins [25] and high rein tensions [18].