Twee nieuwe stamboekhengsten in Amerika: Gurbe 548 en Sepke 549

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Nieuwsredactie

Berichten: 16519
Geregistreerd: 20-04-16

Twee nieuwe stamboekhengsten in Amerika: Gurbe 548 en Sepke 549

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 06-01-25 20:02

KFPS
Fokkerij

Tiede 501, vader van Sepke 549 AAA. Foto: Marlies Trap Fotografie



Op zaterdag 4 januari hebben twee hengsten in Amerika hun aangespannen examen en daarmee hun Centraal Onderzoek met goed gevolg afgelegd. Daarmee is het KFPS twee stamboekhengsten rijker: Gurbe 548 en Sepke 549.


Gurbe 548 AA
Gurbe 548 AA werd geboren als Hilbrân fan North Ster Ster (Wybren 464 x Sipke 450) bij Lana & Megan Markey en is in eigendom van Roger en Dana Hartle uit Crossville Tennesee. De inmiddels zevenjarige hengst komt uit merrielijn 2 en voert terug naar een fraaie reeks van vijf Model Preferente en vruchtbare merries met als stammoeder Eeldertsje Model Pref (Nammele 147). Zijn vader is Wybren 464 (Feike 395 x Wicher 334), die ook door de familie Markey werd gefokt en in 2011 in Amerika zijn goedkeuring verdiende. Gurbe 548 is de eerste zoon van Wybren 464 die goedgekeurd is.

Gurbe 548 haalde voor zijn zadelexamen 75 punten, voor zijn menproef 80 punten en de score voor de tuigproef kwam op 78 punten. De grootramige en hoogbenige Gurbe 548 heeft een correcte bouw en drie goede basisgangen. Zijn stap en draf zjjn ruim en taktmatig, met een voldoende dragend achterbeen waarbij hij wat meer souplesse in lichaamsgebruik mag laten zien. In tuig mist hij wat front.


Sepke 549 AAA
De vierjarige Sepke 549 AAA werd in Nederland geboren onder de naam Sepke van de Meerbos Ster (Tiede 501 x Bikkel 470) bij fokker Martin Driessen uit Erp. Hij is in eigendom van Lisa en Kai Zijlstra uit Cooksville, Michigan. De moeder van Sepke is Anke fan Meren-State Ster (Bikkel 470 x Tsjalle 454), stam 50. De nog jeugdige Sepke 549 haalde 75 punten voor zijn zadelexamen, en 82 punten voor zowel de men- als tuigproef. Hij heeft veel front, beweegt opwaarts, heeft buiging in zijn achterbeen een enorm zweefmoment en hij zet zijn voorbeen mooi weg. Als menpaard heeft Sepke 549 veel aanleg, als tuigpaard heeft hij heel veel aanleg, zo concluderen voorzitter Piet Bergsma en Ellen van Gastel die namens de HKC het examen afnamen.


Na 10 jaar goedkeuring in Amerika
De HKC en leden van de verrichtingsjury zijn de afgelopen maanden een aantal maal naar Californië in Amerika afgereisd om de verrichtingen in het 70 dagen durende CO van beide hengsten te volgen. Na de goede afloop van het zadelexamen op 10 december heeft het tweetal ook met succes het aangespannen examen volbracht en daarmee maken ze promotie tot KFPS stamboekhengst. Bijzonder voor de fokkers van Friese paarden in Noord Amerika, het was alweer tien jaar geleden dat ze een goedgekeurde hengst op eigen bodem mochten verwelkomen.