Sport/Fokkerij

Het had zo mooi kunnen zijn. Een dressuurpaard dat in Donderden is gefokt als grote topfavoriet op de Olympische Spelen van Parijs. Maar zover kwam het niet. Het gaat om de 11-jarige ruin Imhotep van fokker Albert van Dijk uit Donderen. Tegenwoordig eigendom van drievoudig olympisch kampioene Charlotte Dujardin uit Engeland. De combinatie stond in de startblokken voor de Spelen maar op de valreep werd de amazone geschorst. En dat is ook flink balen voor Van Dijk. "Anders had ik kunnen zeggen dat ik een olympisch medaillekandidaat had gefokt. Het was een ideaal plaatje. Want ik fok met deze lijn. De moeder heb ik nog altijd en er is veel meer verwachtingswaarde als zo'n paard olympisch kampioen is of op de Olympische Spelen loopt", zegt Van Dijk.
Uitgelekte video
Dujardin kwam in opspraak na een uitgelekte video. Daarop is te zien dat ze tijdens een training - vier jaar geleden - een paard hardhandig corrigeert met een zweep. En daarom heeft de internationale paardensportbond FEI haar voor een half jaar geschorst. En dus is de Drentse nakomeling nu niet in Parijs te bewonderen.. Van Dijk heeft de video ook gezien.
"Dat is niet fraai, dat heeft ze zelf ook toegegeven. En het is zelfs verplicht - als je dierenmishandeling constateert - om dat binnen een redelijke termijn aan te kaarten zodat de mishandeling niet door kan gaan. Maar dit is pas na vier jaar. Dit heeft niets meer te maken met mishandeling, maar met iemand kapot willen maken, klaar", concludeert Van Dijk resoluut.
Geen reactie
Hij zocht nog wel contact met de Engelse topamazone, maar kreeg geen reactie. "Er wordt niet meer gecommuniceerd en terecht denk ik. De tabloids staan er vol mee. Ik heb haar een mailtje gestuurd met: 'sterkte ermee'."
Van Dijk is niet de eerste de beste. Bijna dertig jaar geleden begon hij samen met zijn vrouw Tineke Huizing als hobby met fokken.. Zij overleed acht jaar geleden, maar Albert ging door. Zijn paarden worden over de hele wereld verkocht. Tijdens de nationale merriekeuring in Ermelo, zo'n twee weken geleden, werd hij door het KWPN-stamboek uitgeroepen tot Dressuurfokker van het Jaar. Het was een complete verrassing voor Van Dijk.
En tot slot nog een tip van de kenner aan de beginner. "Mocht je willen beginnen met fokken "Iemand die jong is en zou willen beginnen met fokken zou ik aanraden: begin met iets uit een goede lijn, want het gaat van generatie op generatie, dat is fokken", besluit Van Dijk.
Klik hier voor een video.