Algemeen

De uittocht van het Franse leger in 1673. Foto: Rijksmuseum/Wikimedia Commons
Dit jaar is het 350 jaar geleden dat Naarden en het Gooi werden bevrijd van het Franse leger. Omdat te vieren, wordt de bevrijdingsintocht van 1673 dit jaar nagespeeld. Voorafgaand aan de tocht zal het Franse leger de stad verlaten. Een groep ruiters en paarden marcheert daarna met wapens, en helemaal uitgedost in historische kleding, van een schoolgebouw, zo'n 250 meter buiten de vesting, naar het ravelijn tegenover de Utrechtse Poort. Daar worden de sleutels van de stad overhandigd aan prins Willem III van Oranje, waarna hij dukatons zal uitdelen aan aan de mariniers en Spanjaarden, die zich bijzonder dapper hebben getoond.
Na de ceremoniële plechtigheden maken de prins en zijn troepen en gevolg een ronde door de stad, die eindigt bij het Nederlands Vestingmuseum.
Voorbereiding
Om ervoor te zorgen dat de paarden, maar ook de ruiters, niet schrikken van het geluid van de kanonnen, trompetgeschal en ander wapengekletter, wordt er volop getraind bij manege Any Dale Hippique in Muiderberg, onder leiding van Arjen de Jong. Hij zegt dat zowel de paarden als de ruiters wel een beetje dapper moeten zijn. "Ze moeten een stukje leeuwenhart hebben."
Tijdens de training wordt er door vuur gegaloppeerd en klinken er verschillende knallen. Een filmpje hierover is te zien op de website van NH Nieuws.
De Intocht van Naarden vindt plaats op zondag 10 september.
Praktische informatie
- Uittocht Franse troepen 11.30 uur
- Intocht Staatse leger onder prins Willem lll 12.30 uur
- Ceremonie Utrechtse Poort 12.45 uur
Gebruikte bronnen: