Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Bellatrix
Lid Nieuwsredactie
The Scarlet Witch 

Berichten: 113695
Geregistreerd: 02-08-02
Woonplaats: Down The Witches Road

Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 05-10-21 17:06

Paarden.vlaanderen
Algemeen

Afbeelding
Eikel. Foto: Rene Mensen. Flickr


De herfst is in het land en brengt weer enkele risico's met zich mee voor onze paarden. Zo vallen er tijdens periodes van veel wind eikels in de weide en vliegen de bladeren en zaden van de esdoorns weer in het rond.

Eikels
Het occasioneel opeten van enkele eikels of bladeren is geen reden tot ongerustheid. Enkel wanneer grotere hoeveelheden opgenomen worden, kunnen problemen ontstaan. Dan krijgen paarden koliek, eventueel gevolgd door een bloederige diarree. De tannines die in het bloed opgenomen worden, veroorzaken dan ernstige nierbeschadiging. De behandeling van deze paarden is heel moeilijk en de aandoening kent meestal een fatale afloop. Het aantal meldingen van eikelvergiftiging verschilt van jaar tot jaar. Schommelingen in de hoeveelheid eikels die de bomen produceren of variaties in het tanninegehalte aanwezig in de eikels, zijn daar de verklaring voor.


Op risicoweiden worden de paarden best verwijderd wanneer de eikels beginnen te vallen. Is dit niet mogelijk, kan de directe omgeving van de bomen afgespannen worden. Het is ook belangrijk dat de paarden voldoende toegang tot ander voer hebben. Zo voorkomt u dat honger hen ertoe dwingt om eikels op te eten.
Sommige paarden kunnen een voorkeur ontwikkelen om eikenbladeren te eten. Wanneer u dit opmerkt, plaatst u ze best op andere – veilige – weiden.

Meer informatie omtrent eikels en de risico's voor paarden vindt u hier terug.

Esdoorns
Esdoorns zijn het meest gevaarlijke in de herfst. Dan vallen namelijk de bladeren en zaden van de bomen. In combinatie met weinig gras op de weide gaan paarden deze bladeren en zaden opeten met vergiftiging tot gevolg.

Indien uw weide een risicovolle weide is, dan raden wij u aan om uw voorzorgen te nemen en tijdig de paarden te verplaatsen of voldoende ruwvoer te voorzien.

Kaatastrof

Berichten: 6415
Geregistreerd: 04-09-11
Woonplaats: Pajottenland

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 17:11

Wij hebben dit jaar godzijdank helemaal geen eikels aan onze boom hangen! Scheelt een hoop opraap werk. De blaadjes eten ze hier toch niet echt dus dat is ook niet erg.

Anoeska27

Berichten: 5846
Geregistreerd: 28-02-03
Woonplaats: Meerveld

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 17:42

Het is een slecht mastjaar dit jaar, dus weinig tot geen eikels. Slecht voor het wild, maar erg prettig als je (zoals wij) eiken in je wei hebt staan.

Karin_deB

Berichten: 8661
Geregistreerd: 15-08-04
Woonplaats: Rijsbergen

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 17:48

Hier ook weinig eikels dit jaar. Wel voldoende blad en ook dat eten ze gericht met smaak op, ondanks hooi en gras..

NelvR

Berichten: 40
Geregistreerd: 03-04-07

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 18:48

Ook hier weinig eikels dit jaar :) Het blad eten ze gelukkig niet.

superpony
Berichten: 26713
Geregistreerd: 25-02-05

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 18:54

Wij hebben zowel eiken aan de bosrand waar veel van bij ons op het pad valt en wat Esdoorn. En tussen ons en buren Esdoorn helaas. Die vermenigvuldigen zich als gekken, maar ja.........valt maar moeizaam over te praten en hun paarden gaan er al jaren niet dood aan, dus dan sta je..

Gelukkig pad rondom en daar valt het meeste op. Achterin een hooibak afgeschermd dat esdoorn er niet in kan vallen.

Heb een hekel aan bladblazers, maar zat al eentje te zoeken die kan opzuigen.

We hebben ook 2 varkens, waar de kleine graag eikels eet. Die mist ze wel. Is echt zoekende en vragende. Hier en daar een eikeltje, maar het is wel weinig. Veel kleintjes ook.

Hoop dat het wild voldoende ander voedsel kan vinden.

Linnie050

Berichten: 12150
Geregistreerd: 20-04-11
Woonplaats: Putten

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-21 19:10

Weinig eikels

Voor paarden mensen top helaas voor andere dieren een ramp.

Jade

Berichten: 3036
Geregistreerd: 23-01-02
Woonplaats: home is where the horse is

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-10-21 07:48


Monique1963

Berichten: 10671
Geregistreerd: 14-03-17
Woonplaats: Frankrijk, Gers

Re: Herfst = esdoorn- en eikelalarm!

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-10-21 12:06

Eikelalarm hebben wij ook, iedere keer als een bepaald persoon langskomt ~~}>