Sommige ruiters gebruiken, zonder daarover na te denken, de praam voor het bijknippen van de oren of het toedienen van een injectie. Anderen vinden deze methode controversieel en geloven dat het schadelijk is voor het paard.
Om vast te stellen in hoeverre de praam invloed heeft op paarden, werkten de afdeling Dierenstudies van de Michigan State University en de faculteit Diermanagement en Gedrag en Diergeneeskunde van de Universiteit van Cairo samen. Tijdens het onderzoek vergeleek het team het gedrag van paarden en hun hartslag met en zonder gebruik van de praam. Camie Heleski, docent Dierengedrag en Welzijn, presenteerde de resultaten op de elfde editie van de “International Society of Equitation Science”- conferentie die op 6 september in Vancouver (Canada) georganiseerd werd.
In de studie werden de oren van acht Arabische volbloeden voor het eerst getrimd. De paarden in kwestie hadden nog nooit een praam om gehad. De paarden werden eerst willekeurig met of zonder praam getrimd, en daarna een tweede keer met de praam. De onderzoekers legden het gedrag van de paarden, de hartslag, de verandering in de hartslag en de duur van de trimbeurt vast.
De paarden die zonder praam getrimd werden, bleken een hogere hartslag te hebben of weinig verandering in de hartslag. Beide indicatoren wijzen op stress. Zijn vertoonden ook het meeste tekenen van weerstand (bijvoorbeeld hevig met het hoofd schudden) en de trimbeurt duurde het langste. De paarden die met een praam om getrimd werden, vertoonden minder gedragsproblemen. Dat wees op minder stress. Bij een tweede behandeling met de praam om, werd volgens Heleski bijna geen stress gemeten.
Heleksi zegt: "Je zou denken dat als een praam pijnlijk zou zijn, ze er afkerig voor zouden zijn bij de tweede keer. Maar de hartslag en de reacties namen juist af.”
Op basis van eerdere onderzoeksresultaten lijkt de methode met de praam waarschijnlijk op acupunctuur en heeft het een pijnstillende werking, aldus de auteurs.
“Wij geloven dat de methode met de praam, mits ze goed toegepast wordt, moet worden beschouwd als een uitvoerbaar en humaan controlemiddel dat geschikt is om kortstondig te gebruiken in bepaalde situaties,” concludeert het onderzoeksteam. De onderzoekers benadrukken wel dat de onderzoeksresultaten niet bedoeld zijn om het gebruik van de praam aan te moedigen boven het geven van de juiste training aan een paard.