
Röntgenfoto van hoefbevangenheid. Bron: Wikimedia Commons
Paarden met het equine metabolic sydrome hebben een hogere kans op het ontwikkelen van hoefbevangenheid. Dit is een pijnlijke aandoening van de hoef. Één van de factoren die hoefbevangenheid kan veroorzaken is een hoge concentratie van insuline in het bloed van het paard. De hoge concentratie insuline is moeilijk terug te brengen naar een normale concentratie in het bloed ondanks het verminderen van koolhydraten in het dieet.
Een recent onderzoek, uitgevoerd door Montana State University, suggereert dat een voedingssupplement kan helpen bij het verminderen van de hoge concentratie van insuline. Hiermee wordt ook de kans op het ontwikkelen van hoefbevangenheid minder. De onderzoekers keken naar de effecten van het toevoegen van psyllium aan het dieet van paarden. Psyllium bestaat uit de zaadhuiden van de zaden van de plantensoort Plantago ovata. Het wordt momenteel gebruikt als een remedie voor zandkoliek bij paarden.
In de studie werd gekeken naar het effect van psyllium bij mensen in een andere studie. Het middel had een positief effect op de insulinegevoeligheid bij mensen met een insulineresistentie. Vervolgens werd er een onderzoek uitgevoerd op paarden.
De onderzoekers verdeelden zestien gezonde paarden in vier verschillende groepen, elke groep bestond uit twee merries en twee ruinen. Alle paarden kregen hooi en een commercieel graanproduct. Bij drie van de vier groepen kregen de paarden ook psyllium korrels. De paarden in de vierde groep kregen dit niet en dienden als controlegroep. De paarden werden twee maanden op deze manier gevoerd en ondertussen werden er bloedmonsters verzameld vlak voor het voeren en op verschillende tijden na het voeren van de paarden. De monsters werden gemeten op bloedglucose en insuline concentraties.
Uit de resultaten bleek dat paarden die gevoerd werden met psyllium een lagere piek en algemene glucose concentraties lieten zien. Ook hadden deze paarden een lagere piek van insuline na een voerbeurt in vergelijking met de paarden uit de controlegroep. De onderzoekers waarschuwen wel dat er meer onderzoek nodig is voordat psyllium bestempeld kan worden als het middel tegen insulineresistentie en als preventie tegen hoefbevangenheid. Omdat de studie uitgevoerd werd op paarden zonder insulineresistentie zal toekomstig onderzoek uitgevoerd moeten worden op insulineresistentie paarden om te kijken of de resultaten overeenkomen. Een andere mogelijkheid is het onderzoeken van verschillen of overeenkomsten bij paarden die gras krijgen in plaats van hooi.