Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly
InekeN schreef:Als we nou eerst eens beginnen met de veulens later geboren te laten worden, ze direct dag en nacht naar buiten te doen, lossen we het merendeel van het probleem al op. Een veulen is "gemaakt" om binnen een uur te staan en met moeder mee te lopen. Doorgezakte koten, scheve benen, rare hoefjes: los het op door ze naar buiten te doen. Niet een uurtje in een sneu kampje of binnenbak: 24/7 eruit! Veulens horen NIET in een box!
Ashley5760 schreef:InekeN schreef:Als we nou eerst eens beginnen met de veulens later geboren te laten worden, ze direct dag en nacht naar buiten te doen, lossen we het merendeel van het probleem al op. Een veulen is "gemaakt" om binnen een uur te staan en met moeder mee te lopen. Doorgezakte koten, scheve benen, rare hoefjes: los het op door ze naar buiten te doen. Niet een uurtje in een sneu kampje of binnenbak: 24/7 eruit! Veulens horen NIET in een box!
Als men ze alleen al overdag van 7 tot 18u buitenzet zou al een hoop schelen. (En dan niet alleen als veulen, maar de gehele opfok periode!) niet zoveel brok, meer ruwvoer en zo veel mogelijk buiten.
Helaas zie je steeds meer de "trend" vroege veulens te fokken (jan/feb) die "een uurtje" buitenspelen per dag tot het weide seizoen begint.... En waarom.... Als ze naar jongepaardencomp/keuring moeten zijn ze halfjaar ouder dan de veulens die gewoon in de lente/zomer geboren worden...
Ashley5760 schreef:Klopt helemaal die veulens zijn halfjaar ouder en dus halfjaar verder in training en geven daardoor vertekend beeld waardoor het "noodzakelijker" is geworden voor andere om zo vroeg mogelijk veulens te krijgen om mee te kunnen blijven doen... Helaas
ElCid schreef:Als men veulens langer bij de merrie zou laten i.p.v. soms maar 90 dagen!, meer buiten zou laten lopen op goede paardenweilanden en evt. goed zou bijvoeren ( en niet perse met populair, commercieel voer) dan zouden heel veel veulens en paarden veel gezonder zijn. Kennissen van ons "spenen" de veulens pas af een maand of 2 voordat de merrie het volgende veulen krijgt. Die veulens, eigenlijk jaarlingen, zijn dan volledig in staat om zelf te eten en al bijna afgespeend door de merrie zelf. Door ( te vroeg) afspenen missen veulens heel veel waardevolle stoffen uit de merriemelk, die met het ouder worden van het veulen van samenstelling veranderd. ( Vroeg) afspenen, en dat is eigenlijk alles onder de 7 maanden werkt dus averechts op de gezondheid en geeft dus problemen als OCD.
Magnesium is in maar enkele vormen goed opneembaar, celaat is een van de opneembare vormen, ben de naam van de andere vorm even kwijt.
Het voeren van andere magnesium verbindingen is redelijk zinloos.
Maar ik zou het niet zomaar even gaan bijvoeren, als het niet goed wordt opgenomen door andere tekorten/ problemen in het lijf dan is het zonde van het geld.
ikke schreef:ElCid schreef:Als men veulens langer bij de merrie zou laten i.p.v. soms maar 90 dagen!, meer buiten zou laten lopen op goede paardenweilanden en evt. goed zou bijvoeren ( en niet perse met populair, commercieel voer) dan zouden heel veel veulens en paarden veel gezonder zijn. Kennissen van ons "spenen" de veulens pas af een maand of 2 voordat de merrie het volgende veulen krijgt. Die veulens, eigenlijk jaarlingen, zijn dan volledig in staat om zelf te eten en al bijna afgespeend door de merrie zelf. Door ( te vroeg) afspenen missen veulens heel veel waardevolle stoffen uit de merriemelk, die met het ouder worden van het veulen van samenstelling veranderd. ( Vroeg) afspenen, en dat is eigenlijk alles onder de 7 maanden werkt dus averechts op de gezondheid en geeft dus problemen als OCD.
Magnesium is in maar enkele vormen goed opneembaar, celaat is een van de opneembare vormen, ben de naam van de andere vorm even kwijt.
Het voeren van andere magnesium verbindingen is redelijk zinloos.
Maar ik zou het niet zomaar even gaan bijvoeren, als het niet goed wordt opgenomen door andere tekorten/ problemen in het lijf dan is het zonde van het geld.
Ja, hee, wil jij even ophouden met problemen daadwerkelijk aan te pakken; dat is slecht voor de omzet van onderzoeksinstituten!
![]()
![]()
ElCid schreef:Jammer genoeg is dat nou net de kern van de waarheid. Er zijn nog veel te veel fokkers, professioneel en hobby, die om allerlei "vage" reden op 3 a 4 maanden spenen. 5 a 6 maanden is ook nog te vroeg, minstens 7 maanden om een veulen optimaal de voordelen van de merrie melk te laten benutten.
Maar de excuses;
- veulen trekt de merrie leeg
- we willen weer rijden
- we hebben geen ruimte
- het hoort zo
- etc, etc. etc.
worden altijd weer gebruikt. Simpel als je de veulens niet zo lang bij de merrie kan laten, met je niet fokken.
het komt zelfs nog vaak voor dat ze in de opfok heel de winter!! binnen staan.. belachelijk waarom wil men daar de veulens hebben? zal nu best iemand tegen t verkeerde been schoppen maar voor mij is het veel te belangrijk dat ze lekker naar buiten gaan! mijn hengsten kan ik bijv niet thuis houden maar die gaan naar m n werk, s winters gaan ze om half 8 smorgens naar buiten op het gras! (zandgrond) en komen ze einde van de dag binnen. zomers gaan ze wanneer er genoeg gras is al dag en nacht naar buiten (dat verschilt van april of mei, ligt er aan wanneer er genoeg gras is)