* http://www.bokt.nl
Een onderzoeker aan de Cambridge universiteit, Vera Warmuth, heeft langs de zijderoute DNA van 455 paarden onderzocht. Deze paarden stonden meer dan duizenden kilometers van elkaar vandaan. Zo zijn er per locatie (17) (waaronder locaties in Mongolië, Oekraïne, het oosten van China en het westen van Litouwen) tenminste 15 DNA monsters meegenomen. Volgens Warmuth zijn er verrassend veel overeenkomsten in het DNA, zeker op de plaatsen waar het voor mens én paard behaaglijker was in de vorm van voldoende gras en water en een aangename temperatuur. Paarden op meer afgelegen of lastige delen van de route vertoonden veel minder overeenkomsten in hun DNA. Het onderzoek van Vera Warmuth is gepubliceerd in het blad Molecular Ecology.
De zijderoute was een netwerk van meerdere routes door Azië, waar vanaf de Klassieke Oudheid tot ver in de late Middeleeuwen handel werd gedreven tussen het oosten van Azië en het Middellandse Zeegebied. De oudste route over land bestaat sinds 115 v. Chr, maar de naam de zijderoute wordt pas sinds 1877 gebruikt. Gedurende de Middeleeuwen begon de route zich steeds meer over de zee te verplaatsen. Volgens sommigen was de handel via de zijderoute een belangrijke factor in het ontwikkelen van diverse beschavingen en culturen in het oude (Oost-)Europa. Zonder de zijderoute hadden we een hele andere ‘moderne’ wereld gehad. Niet alleen de Romeinen, Alexander de Grote en Dzjengis Khan gebruikten de zijderoute. Ook de pest wist Europa te bereiken via de zijderoute.
Met het onderzoek naar het DNA langs de route kan nu voorzichtig de conclusie getrokken worden dat de route ook medeverantwoordelijk is voor ons moderne paard. Uit eerder DNA onderzoek bleek al dat het paard meerdere malen, maar als een van de eersten in Azië werd gedomesticeerd. In een eerder onderzoek zei Warmuth: “Dit onderzoek laat duidelijk zien dat de eerste gedomesticeerde paarden zich bevonden op de steppes van Eurazië, een gebied waar het vroegste archeologische bewijs voor gedomesticeerde paarden is gevonden.”. Nu zouden een groot deel van de voorouders van ons moderne paard via die route verspreid zijn. De paarden van het hedendaagse Azië en Rusland zijn hoogstwaarschijnlijk nakomelingen van de paarden die de handelaren kochten of bereden.
In een gebied van meer dan 8.000 km is het DNA van de paarden sterk aan elkaar verwant. In lastige gebieden rondom de Himalaya en het Tibetaanse plateau zijn veel minder overeenkomsten te vinden. Volgens Warmuth zijn paarden binnen de voormalige Sovjet Unie (ca. 1922-1991) net zo verwant aan elkaar als buiten dit gebied. Daarmee kan aangetoond worden dat deze paarden eerder een modern product zijn van de handel via de zijderoute dan dat zij een product zijn van recente (ver)handelingen.
Lees hier de samenvatting en aanvullende informatie. Het artikel is tegen betaling verkrijgbaar via bovenstaande link.
Verwant artikel
[VN] Oermoeders van paarden leefden samen met de moderne mens
[VN] Mysterie paardendomesticatie opgelost