Op 28 augustus wordt jaarlijks het Groningens ontzet gevierd. Plaats van handeling is het Stadspark, gelegen vlak naast de A7. De nationaal startende tuigpaarden en Friezen traden dinsdag de 28e aan, evenals de Noordelijke regionale tuigpaarden. Door het uitvallen van de wedstrijden in Opmeer, werd in Groningen het NK ereklasse tuigpaarden verreden, evenals het verenigingskampioenschap vierspannen en de finale van de competitie tweespannen, al was er niet echt sprake van competitie.
Aan het Nederlands kampioenschap ereklasse werd door acht ereklasse paarden en één limietpaard deelgenomen. Na het over rijden van een tussengroep, kon de kopgroep met de vijf beste paarden van dat moment voor een tweedemaal afrijden. In de eerste omloop werden door de meeste paarden wat fouten gemaakt, maar herpakten zich op het juiste moment. Het was Unaniem (v. Renovo) van Lambertus Huckriede (foto) die de titel opnieuw opeiste. Super deftig in houding en zeer hoog en ruim van de vloer gaand kon hij zich als kampioen 2012 opstellen en bemachtigde daarmee tevens weer voor een jaar de Zilveren Martinitoren, de aan de ereklasse van Groningen gekoppelde wisselprijs. Besterly Amadeus (v. Saffraan) van Leendert Veerman kwam tijdens de finale ook helemaal in zijn element. Mooi in houding en met opvallend veel souplesse marcheerde hij naar plaats twee. Sunlight (v. Manno) met Ulle Haarsma wist dit seizoen al een paar maal de ereklasse te winnen. In beweging is hij op en top tuigpaard en maakte ook weer een goede indruk. Hij had wat moeite het tot het einde toe helemaal waar te maken. Paard van het Jaar en geselecteerde vanuit de limiet, werd Brandy (v. Uromast) van het Brandy Consortium, gereden door Harry van Middelaar goede vierde, al was dit niet zijn beste wedstrijd van het seizoen. Dat gold wel voor Wessel (v. Pronkjuweel) van Johan Borkent die vijfde werd.
Zes vierspannen verschenen in de baan om te strijden voor hun VTN-kampioenschap. Na een voorlopige opstelling, wilde de jury de twee beste combinaties van dat moment samen over zien. Na rijp beraad ging de titel naar Nico Calis die met Ben Ben, Apart, Tidalburga en Cognac reed. Ben Ben en Cognac fungeerden als voorspan en maakten de show en daarmee wisten ze zich wat te onderscheiden van de nummer twee en dat was Jan Jordans die Sitinkie, Rinkier, Heraut en Barend had aangespannen. De aanspanningen van Haarsma, Van der Meulen, Veerman en Bouwman volgden in deze volgorde.
Voor de competitie tweespannen werd in Groningen de finale verreden. De strijd om de eindzege was niet zenuwslopend, want slechts één tweespan nam deel aan deze competitie die steeds verreden wordt in combinatie met de limietklasse tweespannen. Be My King (v. Plain’s Liberator) van Haarsma, Prikken, Huizinga en de HBC stal vormde met Titan (v. Cambridge Cole) samen het competitiespan dat in de wedstrijd derde werd. De bruinen voelen elkaar goed aan en hebben beide het nodige in huis qua beweging en werden weer door Lambertus Huckriede voorgesteld. Henk Hammers won met de royaal met wit bedeelde vossen Saturday van Appie Steen en Briljant van Joop van Wessel de dagwedstrijd. Nico Calis werd met Ben Ben en Cognac tweede. De ereklasse tweespannen leverde een overwinning op voor het kersverse kampioensspan Tobias en Zavanno met Ulle Haarsma. Jordans nam met Heraut en Rinkier van familie Mulder de tweede plaats voor zijn rekening.
Harry van Middelaar won aan het begin van het programma de lage limietklasse met Crescendo HBC van de HBC stal en Toon van Doorn, mede dankzij het opvallende front. Collega dekhengst Urgent van en gereden door Freek Saris werd tweede. Business van Gerrit Egberink werd door Lambertus Huckriede naar de winst in de hoge limietklasse gereden en werd gevolgd door PrimeVal Bentley VDL van familie Mekkes, Arends, Ritsema en de VDL stud, gereden door Derk Jan Mekkes.
Voor de tweede keer dit seizoen wist Renske van der Sluis met Wonder de damesklasse te winnen. Mooi in houding en goed vierkant bewegend mocht deze combinatie de ereronde aanvoeren. Vervolgens was de arbiter aan zet en deze koos voor de veel houding tonende Bentley met Hanneke Mekkes en zette Unaniem die nu wat regelmaat miste, gereden door Anneke Huckriede, op de derde plaats.
Voor de rijders van de Friese tuigpaarden waren er in Groningen geen kampioenschappen te verdelen, wel konden er punten verdiend worden in de enkelspan competitie. Het was Wylster 463 van Germ Aise Bouma, gereden door Sybren Minkema, die opnieuw de eerste plaats pakte. Goed in houding en met hoge en ruime actie toonde deze dekhengst zich weer indrukwekkend. Udo de Haan bezette met Christiaan PJ van Pieter Wijbenga en Janet van der Ark de tweede plaats en werd gevolgd door Albert Minkema die met Ynte fan Sleat reed.
Ook de limietklasse werd door een dekhengst gewonnen en dat betrof Lutger 436 van de Duitse M. Lindner. Het was overigens wel de arbiter die een keuze moest maken tussen twee uitstekend bewegende paarden. Tweede werd Susan Bouwman met Egberdina’s Tjardo van Gerrit Soepenberg. Het witte lint was voor Augustinus Hoekstra met Sulver C.
In de ereklasse was het toch weer Udo de Haan met Martinus PJ van Esme Venters die won, even leek het erop dat Mintsje de Boer met Lieuwe voor een verrassing zou gaan zorgen, maar Lieuwe zakte op het beslissende moment iets af en werd tweede. Nielson fan Kippenburg werd door Sybren Minkema naar plaats vier gereden en vijfde werd Susan Bouman met Niels die ze namens Luciel Ellens uitbrengt.
Goed in houding en ook best over de benen toonde Setske de Jong Pieter Paul in de damesklasse. Ze wonnen en bleven zodoende Jolanda Schreuder met Nielson fan Kippenburg, Tjitske van Slooten-Bouma met Beene en Mintsje de Boer met Lieuwe voor. Sybren Minkema won met Chris fan de Wylgsterpracht en Nielson fan Kippenburg de tweespanrubriek. Beide traden met veel allure op en het was Bauke de Boer die met Lieuwe en Hille fan Bokkum die als tweede mocht opstellen. Vervolgens plaatste de arbiter Udo de Haan met Christiaan PJ en Martinus PJ op de derde plaats, waardoor Frits de Jong met Pieter Paul en Bareld fan Hylpen automatisch vierde werd.