Hoefwand-scheidingssyndroom bij Connemara’s is genetisch

Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Sammie

Berichten: 71592
Geregistreerd: 04-06-03

Hoefwand-scheidingssyndroom bij Connemara’s is genetisch

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 06-08-12 14:51

http://www.bokt.nl



Amerikaanse onderzoekers aan de universiteit Davis van Californië, de Verenigde Staten zijn weer een stap dichterbij het identificeren van de genen die verantwoordelijk zijn voor Hoof Wall Seperation Syndrome (HWSS), in Nederland bekend als hoefwand-scheidingssyndroom. Deze ziekte komt veel voor bij Connemara pony’s, maar kan ook soms bij andere rassen voorkomen.

HWSS heeft tot gevolg dat de gewichtdragende randen van de hoefwand loslaten, waardoor de pony zijn gewicht op de hoefzool moet dragen. Er is een afwijking in het vetmetabolisme in de extracellulaire matrix van de hoefwand, tussen de buisvormige structuren, die daar zitten. In simpele bewoordingen: De ‘lijm’ ontbreekt. Dit zorgt voor pijn. De afwijking kan al zichtbaar worden bij veulens. Er zijn verschillende gradaties van de afwijking, in sommige gevallen is een goede hoefonderhoud voldoende, in andere gevallen is euthanasie de enige oplossing. De omgeving en voeding zijn niet de veroorzaker van de aandoening, maar zij zijn wel van invloed op de ernst van de ziekte. De veroorzaker was tot nu toe onzeker.

Onderzoekers zijn nu van mening dat zij het betreffende gen snel zullen ontdekken. Wat volgt is dan hopelijk een test waarop Connemara fokkers hun paarden kunnen testen op de aanwezigheid van dit gen. Als dit eenmaal in kaart is gebracht hopen zij dat ze op deze manier het gen en daarmee de ziekte uit het ras te fokken. Iets dat versnelt kan worden door middel van DNA onderzoek. De ziekte is waarschijnlijk autosomaal recessief, waarbij ouders dus wel drager kunnen zijn van de ziekte. Zij hebben er zelf dan geen last van, maar als twee dragers worden aangepaard kan het veulen wel HWSS hebben. De ziekte komt wel vaker voor bij paarden met een bepaalde bloedlijn, maar met een DNA onderzoek is precies te zien wel paarden drager of ziekte vrij zijn. Bij het aanparen kan het volgende schema inzicht geven in de vererving, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat een drager een paard is die de ziekte wel genetisch bij zich draagt en dus door kan geven, maar het paard heeft hier zelf geen last van. Een lijder is een paard die de ziekte draagt en er dus ook zelf last van heeft. Een vrij paard draagt de ziekte genetisch zelf niet en geeft daarmee de ziekte niet door.
lijder X lijder geeft 100% lijders
lijder X vrij geeft 100% dragers
lijder X drager geeft 50% lijders, 50% dragers
drager X drager geeft 25% lijders, 50% dragers, 25% vrij
drager X vrij geeft 50% dragers, 50% vrij

Connemara fokkers waren tot nu toe er niet van overtuigd, noch van onder de indruk dat de aandoening een genetische basis had en daarmee dus een bedreiging kan zijn voor de fokkerij. Toch hebben de onderzoekers nu een verband kunnen vinden tussen de ziekte en polymorfisme, een genetische variant die bij minstens 1 procent van de Connemara populatie voorkomt. De genen die nu in aanmerking kunnen komen als veroorzaker worden nu verder onderzocht.

De landelijke Connemara stamboeken hebben zelf ook niet stil gezeten. Niet lang geleden hebben zij de Connemara Pony Research Group opgericht om meer inzicht te krijgen in HWSS. Ook in Nederland is er een verklaring opgesteld. Deze verklaring kun je hier lezen.

Bekijk hier de site van de universiteit.

DaisyDoodle
Berichten: 2
Geregistreerd: 29-04-11

Re: Hoefwand-scheidingssyndroom bij Connemara’s is genetisch

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-08-12 10:51

Ik heb het 3 weken geleden voor het eerst bij mijn 7 jarige KWPN merrie - GEEN Connemara! - ontdekt. En op alle 4 de voeten tegelijk. Er was ongeveer 2 cm van de dragende wand af. En ze stond idd op De hoefsmid heeft de hoefwanden idd wat rond afgeveild en alleen voor weer op ijzers gezet. Ik heb het nog nooit eerder bij haar gezien en heb haar nu 2 jaar. Dacht dat het door het natte weer kwam: ze staat nu veel meer op de wei dan voorgaande jaren. En het is nat.
Nu las ik: "[...] er lijkt een gebrek te zijn aan ‘waterbestendige lijm’ die de hoefwandbuisjes bij elkaar moet houden." Dan lijkt me dat een natte wei wel degelijk er voor kan zorgen dat de hoefwand afbrokkelt Of wordt er de regulering van vocht van binnenuit bedoelt?