Bondscoach Harry de Ruyter van de Nederlandse vierspanmenners heeft voorlopig een luxe probleem. Alle zeven rijders die dit weekeinde meegingen naar de Koninklijke terreinen van de Britse vorstin Elizabeth, reden zich zaterdag bij de top tien in de marathon. En ook het eindklassement kleurde aan de top bijna geheel oranje. Alleen de Australiër Boyd Exell drong zich, geheel volgens verwachting, tussen de Nederlanders. Maar dat hij de hoofdprijs weer eens aan IJsbrand Chardon moest laten, was eveneens een opsteker voor De Ruyter en zijn kopman.
Hoewel Exell de beste was in de dressuur en de marathon, slaagde hij er dit keer niet in het karwei af te maken. Doordat tijdens de vaardigheid drie balletjes van de kegels vielen, moest de Australiër genoegen nemen met de tweede plek omdat Chardon wel een vlekkeloze ronde afwerkte. Dat lukte op de slotdag verder alleen Koos de Ronde en Herman ter Harmsel. En dat terwijl viervoudig wereldkampioen IJsbrand Chardon zich na de marathon al had verzoend met weer een tweede plek. Om die reden zette hij zijn beste vaardigheidspaard Tomasson zelfs niet in. “Het staat mooi op de rails, pas in Aken wil ik met het span rijden dat ik ook naar de WK meeneem. De dressuur hier ging top, maar daarin maak ik nog steeds het verschil niet. Over de marathon ben ik op zich best tevreden”, zegt Chardon op de terugreis. “In de eerste hindernissen had mijn span nog een beetje last van Horst, toen het niet echt geweldig liep. Maar op de laatste hindernissen ging het weer als vanouds. Het moet nog groeien, ik weet waarmee ik bezig ben. Maar dat ik aan het eind van zo’n zware rit niet onder doe voor de besten in de marathon, geeft veel vertrouwen. En de vaardigheid liep ook hier gewoon weer prima.”
In Aken zal IJsbrand Chardon echter terugvallen op de oude zekerheid van zijn paarden Tango en Paganini, die met hun jarenlange ervaring nergens meer van schrikken. “Daar verwacht ik veel spektakel, met water, bruggen en fonteinen. Daar kijken die twee niet van op, die zijn nergens van onder de indruk. Eerst moeten we echter nog naar Lähden, maar ook daar gaan ze nog niet mee naar toe. Ik moet ze fris houden, ze zijn immers al wel zeventien en achttien. Het is goed als ze voor het WK één keer in hun reserves komen. Gaat het in Aken goed, dan neem ik ze zo mee naar het WK in Riesenbeck.”
In de Duitse plaats start Oranje als torenhoge favoriet voor het teamgoud. Dat werd in Windsor slechts bevestigd. “Natuurlijk kun je als coach met deze resultaten alleen maar tevreden zijn”, vond de keuzeheer na de wedstrijd op Windsor Castle. “Ze hebben allemaal goed gereden en iedereen heeft de juiste teamspirit getoond. Hun vizier staat in de juiste richting. Ze vechten voor elkaar, komen voor elkaar op en rijden als leeuwen voor een goed resultaat. Hoe scherper ze zijn, des te moeilijker of zo je wilt gemakkelijker het straks voor me wordt om de kandidaten voor het WK te kiezen. Op dit moment hebben we er gewoon vijf die daar vol voor gaan. Maar ik ben ook superblij met Ton Monhemius en Hans Heus, die hier toch netjes meedoen. Ook voor de top drie is dit alleen maar goed. Ze weten dat ze niet mogen verslappen, anders staat er een ander klaar om het over te nemen”, aldus De Ruyter.
Koos de Ronde passeerde op de slotdag met een winnende vaardigheidsproef nummer drie van het klassement Theo Timmerman nog bijna. De menner uit Putten sloot net als in Horst de wedstrijd matig af. Dat leidde echter niet tot grote averij. Herman ter Harmsel bleef in de strijd om de vierde WK-plaats opnieuw streekgenoot Mark Weusthof voor. Die gaf in de marathon opnieuw zijn visitekaartje af door achter Boyd Exell en net voor Koos de Ronde tweede te worden. Maar de lange koetsier uit Rossum raakte in het laatste deel van het kegeltjesparcours het spoor bijster en wisselde daardoor weer van positie met de Rijssenaar.
Eindstand vierspannen Windsor: 1. IJsbrand Chardon (Schipluiden) 130,56 2. Boyd Exell (Australië) 134,35 3. Theo Timmerman (Putten) 143,94 4. Koos de Ronde (Zwartewaal) 145,88 5. Herman ter Harmsel (Rijssen) 152,25 6. Mark Weusthof (Rossum, Ov) 164,44 7. Ton Monhemius (Halfweg) 170,03 10. Hans Heus (Eerbeek) 192,53.