NOC*NSF / www.knhs.nl
Leerlingen uit zowel het basis- als voortgezet onderwijs die op school sportlessen krijgen van sportverenigingen zijn erg tevreden over de lessen. Ook de deelnemende scholen zijn doorgaans tevreden met de aanvulling op de reguliere lessen Lichamelijke Opvoeding. Sportverenigingen zien het geven van sportlessen op school vooral als een geschikte manier om jeugd kennis te laten maken met de eigen sport en vereniging en hen in beweging brengen. Dit kan uiteindelijk leiden tot een lidmaatschap bij de vereniging. Dit zijn de belangrijkste resultaten van een onderzoek dat het Mulier Instituut heeft uitgevoerd in opdracht van sportkoepel NOC*NSF.
Om meer jongeren te laten sporten en bewegen is een goede samenwerking tussen sport en onderwijs essentieel. Het rijk ondersteunt deze visie en dit heeft ertoe geleid dat negentien sportbonden en NOC*NSF de handen hebben ineengeslagen. Samen promoten en ondersteunen zij structurele samenwerking tussen sportverenigingen en scholen om zo meer jongeren een leven lang te laten genieten van sport.
Dit gebeurt bijvoorbeeld door het geven van een aantal kennismakingslessen tijdens de reguliere gymlessen, gevolgd door enkele lessen die naschools of bij de sportvereniging worden georganiseerd. Zo krijgen leerlingen de kans een sport en de vereniging in een vertrouwde omgeving te leren kennen. Andere sportactiviteiten zijn eenmalige clinics en jaarlijks terugkerende (school)sporttoernooien.
Uit het onderzoek blijkt dat de jongeren de grote verscheidenheid aan sport en de authenticiteit van de sportbeleving van grote meerwaarde vinden. Denk bij dat laatste aan les krijgen van ‘echte’ trainers in een speciale sportaccommodatie met materiaal dat bij die sport hoort. Ook kennismaking met onbekende sporten, die tijdens de gymles op school niet (vaak) worden beoefend, vinden ze leuk.
De KNHS en FNRS hebben ‘PaardenLeren’, een praktijkgericht lespakket ontwikkeld voor basisschoolleerlingen van groep 6, 7 en 8, maar kan ook goed door kinderen van een rijvereniging of Ruitersportcentrum gespeeld worden. Het educatieve spel vormt een belangrijk onderdeel van het lespakket ‘PaardenLeren’. Het paard wordt als voorbeelddier gebruikt om jonge kinderen meer kennis en inzicht te geven over dierenwelzijn en zo het begrip voor dieren en hun gedrag te vergroten. De lesstof wordt aangeboden door middel van de nieuwste technieken op het gebied van digitaal leermateriaal en speelt in op de belevingswereld van kinderen.
Meer resultaten uit het onderzoek inclusief aanbevelingen voor de praktijk, zijn te vinden in het onderzoeksrapport ‘Sport en onderwijs verbonden. Kwalitatief verdiepend onderzoek naar de succesfactoren in de samenwerking tussen sportverenigingen en scholen’. Het complete rapport en een beknopte samenvatting ervan is digitaal te vinden op www.nocnsf.nl/sportenonderwijs .