Volbloed renpaarden danken snelheid aan de Shetland pony

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 114073
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

Volbloed renpaarden danken snelheid aan de Shetland pony

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 26-01-12 08:37

* http://www.bokt.nl / http://www.st-georg.de / http://www.cam.ac.uk/



Ierse onderzoekers hebben de oorsprong van het zogenaamde "snelheids-gen" ontdekt bij Engelse volbloeden. Tot ieders grote verbazing blijkt deze genetische aanleg bij een Shetlandmerrie vandaan te komen.

In een poging om het gen op het spoor te komen werd de genetische informatie van honderden paarden verzameld. Onder hen bevond zich DNA dat van de overblijfselen van twaalf volbloedhengsten werd afgenomen die allemaal rond 1764-1930 hebben geleefd. De twaalf hengsten waren in hun tijd allen enorm succesvol op de renbaan.

De onderzoekers kwamen erachter dat deze hengsten over het snelheids-gen beschikten en deze werd terug getraceerd tot een enkele drager die werd gekruist met de volbloeds. Het gaat om een Britse Shetlander die ongeveer driehonderd jaar geleden leefde, precies rond de tijd dat de voorvaderen van het huidige renpaard furore maakten.

"We weten nu dat de succesvolle hengsten uit de zeventiende en achttiende eeuw allemaal specialisten waren op de lange afstand," aldus een woordvoerder. "Deze paarden droegen allen het lange afstandsgen, oftewel T:T. Dit is een variant op het originele gen dat verantwoordelijk is voor het uithoudingsvermogen bij renpaarden.

Ondertussen verlangt de markt naar vroeg volwassen paarden die op een relatief korte afstand grote snelheden kunnen halen. Paarden die hiertoe in staat zijn bezitten de tweede variant van het originele gen: type C:C. Dit gen koen we tegenwoordig steeds vaker tegen.

Om de oorsprong van het type C-gen te vinden, hebben we meer dan twintig verschillende rassen onderzocht. De Shetlander blijkt het ras waarbij dit gen het meeste opduikt. Dat is logisch: de Shetlander draagt bloed van het originele Britse type paard dat vroeger werd gebruikt als renpaard."

Interessant feit: Er is slechts een enkele variant op het C-gen, maar er zijn maar liefst elf verschillende soorten van het T-gen. Daarom is men er nu van overtuigd dat er slechts een enkele pony verantwoordelijk is voor deze genetische aanleg bij volbloeds. Om die reden is de conclusie van het onderzoek dat de huidige volbloed renpaarden hun snelheid te danken hebben aan een Shetlandmerrie die driehonderd jaar geleden op deze aarde rondliep.

crazyshar

Berichten: 1985
Geregistreerd: 07-09-10
Woonplaats: z-brabant

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan een Shetlandmerrie

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 08:44

geweldig, vind het ook lichtelijk hilarisch.
maar aan de andere kant als ik soms zie hoe die shetlander bij ons op stal de rest eruit kan lopen,... vind ikhet zo gek nog niet :D

KimD

Berichten: 21194
Geregistreerd: 02-01-10
Woonplaats: Vijlen

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan een Shetlandmerrie

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 08:51

Volledig eens met bovenstaande reactie. Ik denk als je gaat vergelijken in verhoudingen, dat Shetties relatief snel zijn. Als ik zie hoe die van mij kan racen met en zonder koets dan denk ik wel eens. 'flits, flits we gaan te snel'

Dus ja ik zie er wel wat in!

rox_en_wilvy

Berichten: 788
Geregistreerd: 15-08-11
Woonplaats: lelystad ~ paard in Hulshorst (veluwe)~

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 08:52

klein zijn en toch ook heel groots! :D.

yarrah

Berichten: 2706
Geregistreerd: 10-08-04
Woonplaats: the city of the farting (groninger)horse!

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan een Shetlandmerrie

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 08:55

Dat wist ik al lang...... :')

Inge97
Berichten: 245
Geregistreerd: 23-08-09
Woonplaats: berkel en rodenrijs

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:03

crazyshar schreef:
geweldig, vind het ook lichtelijk hilarisch.
maar aan de andere kant als ik soms zie hoe die shetlander bij ons op stal de rest eruit kan lopen,... vind ikhet zo gek nog niet :D


haha helemaal mee eens had ik ook op vakantie, gingen we met zn allen gallopperen (haflinger, welsh achtig ponytje, fjord)
en ik op de mini shet, maar we waren wel mooi de snelste :+ :+

Pluizebolpum

Berichten: 5006
Geregistreerd: 01-09-07
Woonplaats: Thuis

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:06

O, prachtig _O- , voor mij weer een bewijs dat paarden gevoel voor humor hebben. Is zo ongeveer wel het laatste wat je zou verwachten...(alhoewel, idd, zoals die kleintjes kunnen racen :oo )
Maar daarnaast ook gewoon interessant nieuws :j .

En het verklaart de angst van mijn verzorgpaard voor Shetjes. Ze is natuurlijk als de dood dat ze eruit geracet wordt door zo'n miniding en dan ga je uiteraard genadeloos op je bek als wannabeeracepaard :)* .

Toad

Berichten: 4236
Geregistreerd: 01-08-05
Woonplaats: Nijkerk

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan een Shetlandmerrie

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:10

haha, dat verklaart wel waarom mijn shetlander altijd zo verschrikkelijk hard ging!

Lara

Berichten: 7461
Geregistreerd: 18-09-09
Woonplaats: Heemskerk

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:12

Wat heerlijk dit :j echt supergaaf en inderdaad ook wel hilarisch.. Klopt wel ja; mijn paard loopt echt niet sloom maar de shet kan hem gemakkelijk bijhouden _O-

slimmerik

Berichten: 16626
Geregistreerd: 01-06-05

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan de Shetland pony

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:16

Hi-la-risch _O- Maar als je goed nadenkt is het idd logisch. Die van ons kan er ook wat van... :j

Cynn
Fotograaf

Berichten: 14850
Geregistreerd: 29-06-05
Woonplaats: Flevoland

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:16

rox_en_wilvy schreef:
klein zijn en toch ook heel groots! :D.


Ja, precies haha! :D
Echt hilarisch om te lezen zo, maar inderdaad die beentjes van die ukkies racen een partij af zeg! Zo, die kunnen echt hard gaan. Sta je soms nog van te kijken!

Ruga
Berichten: 5407
Geregistreerd: 26-11-04

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:21

Sorry maar dit artikel rammelt echt aan alle kanten :+

Bronnen??

duinmuis

Berichten: 188
Geregistreerd: 20-04-11
Woonplaats: Ameland

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan de Shetland pony

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:28

Wij gingen altijd met een paar vriendinnen allemaal op een shetlander een buitenrit doen.
Als we dan een wedstrijdje deden ging dat zó ongelofelijk hard!!!
Ik denk dat mijn arabier dat nóg wel bij kan houden :)
Maar toch is het ongelofelijk grappig dat uit zo'n klein shettie zo veel kracht komt!

MiReRe
Berichten: 1238
Geregistreerd: 23-12-11

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:32

Het zou wel leuk zijn als het waar is.
Maarrehh, er was toch iets met Engelse paarden x arabieren = snelheid en uithoudingsvermogen?
Dat er ook ergens shetty bloed zit in de Engelse kant van het verhaal zou best kunnen en zou inderdaad heel grappig zijn.

Rizette
Berichten: 5381
Geregistreerd: 11-06-09

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:39

Het is toch nog lang geen 1 april ?
Of hebben ze in Ierland ook een dergelijke datum in januari.

NathalietjeB

Berichten: 17288
Geregistreerd: 04-07-05
Woonplaats: ergens

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:40

ik moest wel ff lachen hier om.
vroeger ging mijn verzorgshet ook echt hard en als ik zie dat een manege shetje de grote paarden op t strand gewoon bijhoud :') dan verbaast t me ook niet zo

SaraB

Berichten: 312
Geregistreerd: 03-09-09
Woonplaats: 't Harde

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:46

Dat is erg grappig om te lezen. Bij ons op stal is er een klein zwarte shetlander, en je ziet hem heel vaak heen en weer schuren door de weiland. Hoe snel hij is weet ik niet, maar het is echt een race-beest om te zien. Hij wil alleen maar zo hard als hij kan :j

Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 114073
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 26-01-12 09:47


slimmerik

Berichten: 16626
Geregistreerd: 01-06-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:48

Whaha, ik kan nu niet meer serieus naar wedstrijden kijken zonder beelddenken van hoe het eigenlijk zit _O- En wat maakt het uit dat het waarheidsgehalte misschien niet 100% is. Wordt toch door 2 gerenomeerde vakbladen naar buiten gebracht :D

Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 114073
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 26-01-12 09:49

Twee? Maak daar maar zes van :j
En ach, wanneer je de bouw van een klassieke Shetlander onder de loep neemt is het zo gek nog niet.
Het maakt de Grand National wel een stuk interessanter :D

slimmerik

Berichten: 16626
Geregistreerd: 01-06-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:51

Cayenne schreef:
Twee? Maak daar maar zes van :j



:oo Dan moet het wel waar zijn :D

Pluizebolpum

Berichten: 5006
Geregistreerd: 01-09-07
Woonplaats: Thuis

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 09:52

Vind het anders toch wel serieus voor een 1 aprilgrap, nog een leuk linkje, zelfde tekst maar dan in het NieuwZeelands :P : http://www.horsetalk.co.nz/news/2012/01/200.shtml
Als je even leuk door Googelt kom je toch wel meer rapporten en dingen tegen. Ik denk dat het eerder verkapte reclame is dan een geintje, één van de onderzoekers is medeoprichter van een genetische tests bedrijf voor Engelse Volbloeds ("Hill is a co-founder of Equinome, a University College Dublin spin-out company, which has developed The Equinome Speed Gene Test.
This test is currently being used to identify the optimum racing distance for individual thoroughbred horses.).

En als je nagaat dat de Engelse Volbloed is ontstaan uit kruisingen tussen Oosterse paarden en inheemse ponymerries lijkt het me toch niet onmogelijk dat daar een Shetje tussendoor is gewandeld...

Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 114073
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 26-01-12 09:53


Faruba

Berichten: 1807
Geregistreerd: 22-07-08
Woonplaats: Reeuwijk.

Re: Volbloed renpaarden danken snelheid aan de Shetland pony

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 10:02

Dat verklaart ook de korte beugeltjes waar jockeys mee zitten....,shetmaat :j

Borisje

Berichten: 5478
Geregistreerd: 09-07-06
Woonplaats: Hilvercity

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-01-12 10:03

Altijd al geweten dat Shetlanders de snelste waren :)) Als die op volle snelheid gaan
halen ze de grote paarden nog in.
Shetland power *\o/*