www.bndestem.nl
Alleen de echt goede paarden houden hun prijs nog. Maar voor het overige ligt de paardenhandel vrijwel op zijn gat.
Het is een geluid dat je in de paardenbranche momenteel vrijwel overal hoort.
Eigenaar Frans Renne van manege Overbos prijst zich nog gelukkig dat hij het vooral van zijn les- en pensionklanten moet hebben.
"Maar de prijzen van hooi en stro en paardenvoer zijn momenteel bijna niet meer te betalen. En daarom proberen we van alles om de kas nog een beetje te spekken."
Met het organiseren van feesten en partijen en andere niet aan 'maneges gerelateerde evenementen' raakte hij onlangs in aanvaring met de gemeente. Die legde hem een dwangsom van tien mille op voor elke keer dat hij opnieuw een illegale activiteit op zijn manege onderneemt.
Inmiddels wordt er gekeken of de mogelijkheden wat kunnen worden verruimd.
Voor manege Hoeveneind is de nood nog wat hoger. Deels door privé-omstandigheden, maar voor een belangrijk deel ook als gevolg van de economische malaise staat het complex momenteel te koop. Om klanten te lokken is er morgen een open huis.
Directeur Wilfred Franken van de Federatie van Nederlandse Ruitersportcentra (FNRS) heeft het nog niet eerder meegemaakt dat een manege op dergelijke manier werd verkocht.
"Of het werkt weet ik niet, maar het is op zijn minst vernieuwend te noemen."
Franken erkent dat het met de paardenbranche momenteel niet al te best gesteld is. Dat heeft volgens hem drie oorzaken. "Allereerst de belabberde economische situatie die vrijwel alle bedrijven treft. Daarnaast zijn er de afgelopen jaren gewoon heel veel paarden gefokt en op een gegeven moment is het verzadigingspunt bereikt. En ten slotte hebben we een aantal zeer goede jaren achter de rug, waarin het de vraag was of de prijzen voor paarden wel reëel waren. Dat wordt nu rechtgetrokken. Die factoren zorgen ervoor dat de handel in paarden flink is gekelderd."
Franken wil niet zeggen dat de markt voor paarden is ingestort, maar dat de prijzen enorm zijn gedaald staat voor hem als een paal boven water. "Ik schat dat de verkoopprijzen met gemiddeld 30 tot 40 procent zijn afgenomen. Al zal dat per regio nog wel verschillen, maar dat er sprake is van tientallen procenten daling is zeker."
Volgens Franken treft de crisis vooral maneges die het moeten hebben van hun handelspoot. "Bedrijven die zich met name richten op de lessen, hebben wat minder problemen. Mensen halen hun kinderen gelukkig nog niet massaal van paardrijles."
Volgens Franken is er het afgelopen jaar een lichte stijging te zien geweest in het aantal manegeverkopen. "Maar je merkt het vooral in de problemen om een manege verkocht te krijgen. Potentiële kopers slagen er momenteel nauwelijks meer in om de financiering rond te krijgen. Daardoor staan maneges veel langer te koop en moeten verkopers hun prijzen laten zakken."