www.knhs.nl
Woensdagmiddag en -avond 7 september organiseerde de KNHS op haar centrum in Ermelo de ‘Hippiade Aangespannen’, waar de regionaal startende rijders van Tuigpaarden, Hackney’s en Friezen elkaar ontmoetten. Na een aanvankelijk natte start konden de diverse kampioenen toch droog gehuldigd worden.
Verdeeld over de drie disciplines konden in totaal acht kampioenen worden gehuldigd. Als eerste kwamen de ereklasse tuigpaarden in actie. De jury nodigde vijf paarden uit voor de finale. Vanaf het moment van binnenkomst kreeg Ufried van Rein Bosch uit Hellendoorn en gereden door Udo Rovers het publiek op zijn hand en dat stimuleerde de edele bruine alleen maar om zich nog beter te presenteren. Zijn eerste KNHS-kampioenschap van deze dag was daarmee een feit. De kleine maat Hackney pony’s kwamen hierna in actie. Het was Jan van Rooij uit Eindhoven die met Baron’s Tycho van Frits Heinhuis uit Almelo zijn vorig jaar behaalde openklasse titel wist te prolongeren. Jan reed een tactische wedstrijd en bewaarde het beste voor het laatste. De pittige zwarte pony is een luxe verschijning en kan fantastisch bewegen. Het openklasse kampioenschap bij de Friezen kreeg een kampioen met een internationaal tintje. Het was Maurus 441 van de Duitse Christine Meinecke die in handen van Edwin Gorter uit Lunteren alle blikken op zich wist te vestigen. Deze dekhengst die op de Nieuwe Heuvel gestationeerd is, heeft zeer veel looplust en uitstraling en prolongeerde zijn vorig jaar behaalde titel.
Speciaal voor de dames werden tevens een drietal titels verreden. Bij de tuigpaarden werd het toch al uitzonderlijk goede seizoen van stal De Gooijer bekroond met het kampioenschap in deze klasse. Thea de Gooijer uit Blaricum werd enkele weken geleden met Olievier al in het zonnetje gezet, omdat Olievier was verkozen tot tuigpaard van het jaar. Nu showde de altijd ijverige Olievier zich in handen van Thea weer voornaam en kon tot grote vreugde van zijn rijdster de bij de titel behorende eresjerp om zijn hals laten hangen. Els d’Achard uit Dalem brengt namens de Tilburgse gebroeders Van Wanrooij Heartland Lisa in de hackneysport uit. Na een spannende voorronde kon de over een super mooie houding beschikkende Heartland Lisa met de bij het kampioenschap behorende versierselen getooid worden!
Ook bij de met Friezen rijdende dames bleek de strijd hevig en de kwaliteit hoog. Het was Janine van Duyn uit Katwijk die met haar Willem de concurrentie de baas was. De ijver en beste gangen zijn het kenmerk van Willem. Afgelopen zaterdag won deze jeugdige combinatie nog de met € 1000,- euro gedoteerde grote prijs van Drogeham! Janine’s analyse was even beknopt als helder: “We hebben een topseizoen!” En daarmee is niks teveel gezegd!
Hierna volgden nog twee kampioenschappen. Waren de voorgaande titels voor soloprestaties van de paarden, de volgende twee waren voor tweespannen, waarbij gelet wordt op de gelijkheid in kleur, aftekening, houding en uiteraard de beweging. Bij de tuigpaarden timmerde Jan Jordans uit Landhorst ook op nationaal niveau al nadrukkelijk aan de weg, al kreeg hij niet altijd wat hem toekwam. Zijn Salvador en Barend zijn een opvallend span mooie grote vossen met veel houding en zeer gelijk bewegend. Dit kampioenschap werd wel hun deel. Zoals bij alle kampioenschappen, werden ook bij de hackney tweespannen enkele combinaties, in dit geval twee, uitgenodigd voor een alles beslissende finale. Het waren Shani Rebel en Chri Salta Orlando, beiden afkomstig uit Zuid Afrika, van Willem de Heul uit Breukelen die hun bewegingen mooi gelijk toonden en als geheel bijzonder aanspraken. Van Willem werden wel vaker paarden kampioen, maar dit was voor het eerst dat hijzelf zijn paarden naar een kampioenschap reed!
Uitslagen:
Openklasse tuigpaarden:
1. Ufried, R. Bosch (Hellendoorn), U. Rovers
2. De Bree, W. Jansen (Olst)
3. Zigemma, C. Kimenai (Dongen)
Openklasse hackney’s:
1. Baron’s Tycho, F. Heinhuis (Almelo), J. van Rooij
2. Heartland Moonshadow, R. d’Achard (Dalem)
3. Five Oaks Discovery, P. Graumans (Oosterhout), Y. van Velsen
Openklasse Friezen:
1. Maurus, C. Meinecke (Warenholz, Dld.), E.Gorter
2. Willem, J. van Duyn (Katwijk), B. Kulk
3. Retske van de Demro Stables, Demro Stables (Mierlo), J. Raaijmakers
Tuigpaarden damesklasse
1. Olievier, T. de Gooijer (Blaricum)
2. De Bree, I. Jansen (Olst)
3. Wervelwind, L. Tel (Leek), L. Stevens
Hackney’s damesklasse
1. Heartland Lisa, gebr. Van Wanrooij (Tilburg), E. d’Achard
2. Hillstreet’s Little Joey, I. Seebregts (Haaren, N.Br.)
3. Five Oaks Discovery, P. Graumans (Oosterhout), Y. van Velsen
Friezen damesklasse
1. Willem, J. van Duyn (Katwijk)
2. Ulrig PJ, Wijbenga/v.d. Ark (Oudwoude), D. Smit
3. Doeke, W. Broeren (Nieuwkuijk), S. Kool
Tweespan tuigpaarden
1. Salvador/Barend, J. Jordans (Landhorst)
2. Zidalburga/Appievandam, H. van de Langenberg (St. Michielsgestel)
3. Worita/Corita, W. Cazemier (Nuis)
Tweespan hackney’s
1. Chri Salta Orlando/Shanie Rebel, W. de Heul (Breukelen)
2. Gallant Reality/Galant Phantasy, B. de Rooij (Ermelo)
3. Reedhill’s Dancing Queen/Reedhill’s Special Rose, J. de Vaan (Riethoven)