Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Ronald1982

Berichten: 621
Geregistreerd: 13-02-04
Woonplaats: Tynaarlo & Amersfoort

Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 05-06-10 17:27

http://atfullspeed.visuallocal.com


De Gouden Zweep is een klassieker die in haar huidige status is gecreëerd in 1955, maar de wortels heeft in een veel oudere traditie. Twee eeuwen geleden al werden talloze draverijen verreden met als ereprijs een door het oranjehuis uitgeloofde Gouden Zweep. Er zijn nog diverse exemplaren in omloop. De beroemdste is natuurlijk de originele, waarvan het spoor terugleidt naar een langebaandraverij op 28 juli 1883 in Bussum. Koning Willem III had destijds het exemplaar uitgeloofd. Verder zat aan de overwinning een premie vast van 750 gulden en een mand champagne.

Opvallendste detail aan de uitschrijving is dat de koers handelde om 'inlanders, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen'. De vastgestelde lengte van 3200 meter betrof de maximumafstand, waarvandaan een zekere Maarten van Rossem vertrok. De rest van het toen achttienkoppige veld kreeg voorgiften van zelfs 290 meter, getuige de afstand die de winnende Nelly moest afleggen. De merrie, die eerder al met de naam Marianne was gezegend, deed ruim zes minuten over de koers, hetgeen een inmiddels belachelijk klinkende kilometertijd van 2.07,4 opleverde.

De originele Gouden Zweep kwam in de jaren vijftig van de vorige eeuw in het bezit van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, waarna mede onder impuls van Prins Bernhard een moderne variant van de klassieker in het leven werd geroepen. De NDR gaf de zweep in bruikleen aan de Prins, die vervolgens het kleinood beschikbaar stelde als eeuwig durende wisselprijs. De zweep mag doorgaans door de winnende rijder na de koers even worden vastgehouden, maar gaat vervolgens weer in de kluis. Wijlen Prins Bernhard heeft de trofee liefst 37 maal uitgereikt, waarvan de laatste maal in 1994.

De eerste winnaar van de hedendaagse Gouden Zweep was in 1955 Piet Strooper met de vijfjarige Roland, destijds een van de vaderlandse toppaarden. De draver was eigendom van Cees Silver uit Oudesluis en won vrijwel alle grote vaderlandse koersen, zoals de Productendraverij, de Derby, drie keer de H. van Wickevoort Crommelin Memoriaal en de Grote Prijs der Lage Landen. Op de erelijst van de Gouden Zweep prijken verder namen als vier maal Quicksilver S (1962-1965), Carlos Pluto (1966 en 1967), Henri Buitenzorg (1970), Jojo Buitenzorg (1974), Kameraad (1976 en 1977) en Yellowa die van 1989 tot 1991 regeerde. Vorig jaar was Voltreffer met Wim van der Pijl de winnende draver. Zowel rijder als paard is er nu ook weer bij, alleen gescheiden van elkaar. Voltreffer wordt nu gereden door Hugo Langeweg, die de koers al drie maal eerder won. De Schagerbrugger deed dat met Koko Dijkhoeve (2000), Kim Wielinga (2002) en Magic Rider in 2003. De in dit veld ook aantredende Wim Wielinga, vorig jaar tweede, is een zoon van oud-winnares Kim Wielinga.

Wim van der Pijl boekte vorig jaar met Voltreffer zijn mooiste succes, maar zit nu achter de door hem zelf getrainde Tepee River. Ook de winnaar van 2007 is van de partij in de vorm van Venividivici Joe met Hugo Langeweg Jr. Laatstgenoemde won de Gouden Zweep al eerder met dank aan Virgill Boko (2008) en Simmie Rider, die in 2005 zijn naam op de erelijst bijschreef. Overigens wel even opletten komende zondag: de eerste koers vindt plaats om 13.00 uur.

Voorbeschouwing per Gouden Zweep deelnemer

De Gouden Zweep heeft in de rijke historie al menige uitstekende winnaar voortgebracht en dat zal dit jaar beslist niet anders zijn. Diverse kanonnen verschijnen in één van de belangrijkste klassiekers die de kalender telt. Onder meer de internationaal opererende cracks Victor Bas, Venividivici Joe, Yendi Boko en Wim Wielinga zijn present. En ook titelverdediger Voltreffer is er weer bij. Een voorstelling van de deelnemers aan één van de meest boeiende koersen ooit.

Eerste Band, afstand 2600 meter:

1 Yke Heikant (Rob van Toor). Won pas vier koersen in zijn loopbaan, maar daarbij zat wel een Breeders Crown voor Tweejarigen. Daarnaast was de hengst in dat jaar ook tweede in de Jonkerprijs. Hij was in die tijd ook één van de kandidaten voor een optreden in de Derby, maar miste die op een haar. In de Troost Derby werd hij uitgeschakeld. Dit jaar loopt hij verdienstelijk, maar hij kreeg twee keer overtuigend klop van Ygold van Ranum, die dus hoger in de pikorde staat.

2 Ygold van Ranum (Peter Strooper). Overwon vorig jaar fysieke problemen en kwam vervolgens ijzersterk terug met twee zeges in handen van zijn rijder van vandaag. Zijn record vestigde hij vorig jaar in Zweden. Het koersverloop nekte hem bij zijn laatste optreden met leerling Michel Rothengatter, maar met de vorm is volgens zijn omgeving niets mis. Hebben eigenaren John Bakker en Erwin van der Wal een klassieke troef in handen? Dat zou zomaar kunnen...

3 Yos JE (Eelke Kruis). Boekte zijn twee zeges dit jaar in Groningen en was voorheen vooral met succes actief in Wolvega. In Duindigt kwam hij pas twee maal in actie, hetgeen tot ereplaatsen leidde. Beide keren stuitte hij wel op een tegenstander die hij vandaag ook treft: Ygold van Ranum en titelverdediger Voltreffer. Eelke Kruis zal zoals we van hem gewend zijn aanvallend koersen, zodat een duel om de leiding met Ygold van Ranum verwacht mag worden.

4 Yesterday (Arnold Mollema). Al zijn overwinningen in eigen land boekte de ruin op zijn thuisbaan Wolvega, maar ook in Duitsland bezorgde hij trainer Mollema al menige bos bloemen. Toch was zijn best betaalde optreden op de baan van Duindigt, waar hij vorig jaar tweede werd in de Breeders Crown Y achter de hier ook aanwezige Yendi Boko. Laatstgenoemde moet nu echter liefst vijftig meter startverschil wegpoetsen.

Tweede band, afstand 2625 meter:

5 Voltreffer (Hugo Langeweg). De sensatie van twaalf maanden geleden, toen de ruin van Jan Harmsen doorstampte op een loodzware bodem en rijder Wim van der Pijl diens eerste echt klassieke triomf bezorgde. Een winst die de Hagenaar door menigeen van harte werd gegund. De zeven jaar oude draver - die er als driejarige ook in de Derby al bij was - lijkt net op tijd in vorm getuige zijn winst onlangs in een Gouden Stakes, waarbij hij onder meer Yke Heikant, Ygold van Ranum en Yos JE voorbleef. Voltreffer wordt nu gereden door Hugo Langeweg, die de koers al meerdere keren op zijn naam schreef.

6 Un Gamin Impuls (Rob de Vlieger). Zijn verhaal is bij menigeen bekend: van een pure baanspecialist in Groningen inmiddels uitgegroeid tot een - minstens - nationale subtopper. Deze uitdaging is echter een vrij nieuw platform voor de hengst, die voor de eerste maal wordt gereden door Robin Bakker. Zijn drie starts op Duindigt leverden voor de draver steeds een plaats op het erepodium op: eerste, tweede en derde.

7 Warrior Boko (Stefan Schoonhoven). Excelleerde een week geleden in Duitsland met een zege in de Pokal der RheinfelsQuelle, waarin hij de moegestreden Un Gamin Impuls klopte. De vorm van de stal van Nijeberkoper Hubert Schoonhoven is momenteel optimaal en misschien kan de ruin zijn succes van een jaar geleden in deze koers (derde) wel herhalen. Dit soort koersen vanuit de elastieken lijkt hem wel te liggen. Ook in de vergelijkbare Van Wickevoort Crommelin Memorial speelde hij immers al eens een belangrijke rol: tweede in 2008.

8 Wim Wielinga (Jan van Dooyeweerd). Was vorig jaar tweede in deze koers, maar kwam toen met net iets meer aansprekende prestaties naar Duindigt. Zeker niet uit te vlakken, want niet voor niets haalde hij de eindstrijd van de Derby W, maar als grote favoriet zal hij zeker niet van start gaan. Zijn laatste optreden in het Belgische Mons (derde plek) geeft geen aanleiding hem tot één van de favorieten te bombarderen.

9 Visconti (Tom Kooyman). De troef van trainer Tom Kooyman dit jaar. Hoewel de Limmer kampt met een vervelende ziekte bij meerdere paarden op stal, is Visconti in dat opzicht een witte raaf. Dat bewees hij een maand geleden met een winst in een topnummer in Hamburg. Dat die zege in twee etappes tot stand kwam (serie en finale) verbaasde zelfs Kooyman destijds. "Dat hij zijn prestatie in de finale kon herhalen, had ik niet verwacht", aldus de rijder. Visconti was in 2008 een opvallende seriewinnaar in Wassenaar.

10 Tepee River (Wim van der Pijl). Kan Hagenaar Van der Pijl zijn winst van een jaar geleden herhalen? Toen sloeg hij op sensationele wijze toe met Voltreffer en een nieuw succes met de door hem en eigenaar Piet Solleveld getrainde ruin Tepee River zou dat ook zijn. De laatste tijd trof hij steeds minder sterke tegenstand in velden waarin hij ereplaatsen beliep. Qua koersverloop wordt de ouderdomsdeken van de koers met een te verwachten hoog tempo op zijn wenken bediend.

11 Yendi Boko (Roland Hülskath). De hengst uit de stal van Marcel Hauber verbeterde in april zijn record in Mönchengladbach naar een spectaculaire 1.13,5 tijdens een Trial voor de Bild Pokal. Ook toen was Roland Hülskath de rijder van dienst. in eigen land stuitte de kleinzoon van de legendarische Speedy Volita twee keer op de hier ontbrekende Golddigger. Op basis van zijn tijden moet hij hier zeker op de tickets, al geldt dat gezien de kwaliteit voor het merendeel van de startende paarden.

12 Wicky de Viking (Rick Wester). Is feitelijk bezig aan een rentree en die was met een derde plaats in de Grote Pinksterprijs te Alkmaar achter Venividivici Joe niet zo slecht. Als klassiek draver hoeft hij niks meer te bewijzen, met zeges in de Jonkerprijs en de Productendraverij als tweejarige en een jaar later in het Sprintkampioenschap. Hij wordt inmiddels ook getraind door Rick Wester, die in het verleden ook verantwoordelijk was voor de genoemde zeges van de opvallend genaamde hengst.

13 Venividivici Joe (Hugo Langeweg Jr). Won deze koers ook al in 2007, toen hij nog aan het begin van zijn loopbaan stond en grossierde in eerste en tweede plaatsen. Dat jaar won hij ook de Breeders Crown en vervolgens is hij niet meer uit beeld verdwenen voor de insiders, ook al kwam hij regelmatig op buitenlandse banen uit. Momenteel is hij zeker niet minder dan bij zijn zege drie jaar geleden. Maar dat geldt in grotere mate voor de tegenstand die de zoon van Paul Trot tegenkomt.

14 Victor Bas (Rob de Vlieger). Dat de Zwaanshoekse trainer Rob de Vlieger kiest voor Victor Bas kan een vingerwijzing zijn, hij had immers ook achter Un Gamin Impuls kunnen gaan zitten. Blijkbaar heeft Victor Bas indruk gemaakt bij zijn laatste optreden, toen hij met de Duitse gastrijder Roland Hülskath de Hemelvaartscup in Gelsenkirchen wist te winnen. Met de afstand van vandaag heeft de hengst echter niet zo veel ervaring.

uiltje001
Berichten: 646
Geregistreerd: 03-03-08
Woonplaats: Hengelo

Re: Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-06-10 20:09

Gaat een spannende koers worden.

knooopje

Berichten: 3627
Geregistreerd: 22-10-06
Woonplaats: friesland

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-06-10 21:00

uiltje zekers spannend!omdat ons paard er in loopt!
dus allemaal duimen voor yesterday!!
wat hij wel nodig is in dit sterke veld :D

joopiexx

Berichten: 788
Geregistreerd: 01-07-07
Woonplaats: Nootdorp

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-06-10 21:37

Ben benieuwd morgen! Knoopje ik zal ook duimen, al hoop k stiekem ook dat Voltreffer een goede koers loopt!

kohtje

Berichten: 8104
Geregistreerd: 26-10-05

Re: Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-06-10 22:13

Ik duim voor de Zwaanshoekers!

Bonte
Berichten: 6056
Geregistreerd: 02-08-02

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-06-10 22:14

knooopje schreef:
uiltje zekers spannend!omdat ons paard er in loopt!
dus allemaal duimen voor yesterday!!
wat hij wel nodig is in dit sterke veld :D

Ik duim zeker voor je maar meer voor Visconti. ;)

polly26
Berichten: 232
Geregistreerd: 23-11-09
Woonplaats: in een paardenbox

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-06-10 09:19

kan je het ergens volgen vandaag op internet of tv
of ergens terug kijken

Ronald1982

Berichten: 621
Geregistreerd: 13-02-04
Woonplaats: Tynaarlo & Amersfoort

Re: Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 06-06-10 09:38

Via www.runnerz.nl kun je de beelden van alle koersen van vandaag live zien voor 2,95. Je krijgt de hele dag gratis beelden als je voor 5 euro weddenschappen plaatst op die site. Kost 2,05 meer, maar wel de kans om geld te winnen wat de koers ook extra spannend kan maken om te volgen.

Zeer waarschijnlijk zijn de beelden vanaf begin volgende week wel op www.nakoersen.nl te vinden. In de programmering van Studio Sport lijkt de koers helaas niet opgenomen te zijn.

Malkesta
Berichten: 886
Geregistreerd: 16-11-04
Woonplaats: Dat wel natuurlijk

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-06-10 13:39

Dan hoop ik voor de noordelingen Yos JE, en Yesterday niet te vergeten +:)+
Mooie koers!

Malkesta
Berichten: 886
Geregistreerd: 16-11-04
Woonplaats: Dat wel natuurlijk

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-06-10 15:14

Yesterday 2e netjes hoor!! +:)+

uiltje001
Berichten: 646
Geregistreerd: 03-03-08
Woonplaats: Hengelo

Re: Bijzonder sterk veld in Gouden Zweep Duindigt

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-06-10 15:19

Wat een super paard, onze Yesterday!!!!!

joopiexx

Berichten: 788
Geregistreerd: 01-07-07
Woonplaats: Nootdorp

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-06-10 17:29

Nou Yesterday heeft goed gelopen.
Voltreffer heeft gesprongen, jammer maar goed. Was al een tijd niet geweest dus nog even in het NDR museum gekeken erg leuk!