'Een springpaard mag nog best een paracetamolletje'

Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 115424
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

'Een springpaard mag nog best een paracetamolletje'

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-07-09 06:56

www.volkskrant.nl


Vandaag beginnen in Duitsland de hoorzittingen over het gebruik van doping in de paardensport.

De paardensport wil van de nul af. De wereldfederatie FEI hanteert in haar dopingbeleid al decennia de nuloptie. Er mag niks, nul komma nul, zelfs geen paracetamolletje.

‘De nuloptie is niet meer van deze tijd’, zegt bondscoach Rob Ehrens tijdens het CSI Twente in Geesteren. ‘We moeten ervan af. Er moet een duidelijk onderscheid komen tussen stimulerende, prestatiebevorderende middelen en een onschuldig medicijn.’ Door het nulprincipe moet een paard tot ver achter de komma schoon zijn, anders is er sprake van een dopingovertreding.

Dat overkwam Christian Ahlmann tijdens de Olympische Spelen vorig jaar in Hongkong. Bij zijn paard Cöster werden sporen van capsaïcine gevonden, een soort midalgan voor spierpijn bij paarden. De Duitser gebruikte het zalfje al vijftien jaar, was honderden keren getest en nooit positief bevonden. ‘In Hongkong werd met vijftien cijfers achter de komma vastgesteld dat er capsaïcine was aangetroffen’, vertelt Ahlmann. ‘Het is een belachelijk verhaal. Iedere veterinair weet dat het om een volkomen onschuldig middel gaat, in een dosis die zelfs voor de sterkste microscoop onzichtbaar blijft.’

Toch werd Ahlmann door de FEI voor vier maanden geschorst. De Duitse hippische bond FN nam daar geen genoegen mee. Die was na een reeks dopingschandalen waarbij grote namen (Ulla Salzgeber, Ludger Beerbaum, zijn schoonzus Meredith Michaels-Beerbaum, Bettina Hoy) betrokken waren, op zoek naar een zondebok om het aangevreten imago op te poetsen en vond die in Ahlmann. De FN zocht en vond haar gelijk bij het sporttribunaal CAS en de straf werd verdubbeld.

Daarmee dachten de Duitsers de zaak aardig onder controle te hebben. Totdat Ludger Beerbaum, Duitslands succesvolste ruiter van de laatste twintig jaar, voor de televisie nogal provocerend voor de dag kwam met uitspraken dat hij op grote schaal geëxperimenteerd had met allerlei soorten dope onder het motto van ‘alles wat niet kan worden gevonden, is geen doping’.

Beerbaum werd onmiddellijk geschorst. De hippische sport in Duitsland steigerde helemaal op haar achterste poten toen Whisper, het neurotische paard van de dressuurkoningin Isabell Werth, positief bevonden werd op fluphenazine, een kalmerend middel dat psychiaters gebruiken bij de behandeling van manisch depressieve patiënten en bij stemmingswisselingen.

De FN schoot volledig in de stress, de geloofwaardigheid van de sport stond op het spel. In Duitsland is de paardensport een miljardenbusiness waarin tienduizenden hun broodwinning verdienen. Met het gehijg van sponsors en televisiebazen in de nek ontbond de bond alle olympische selecties (springen, dressuur, eventing) en riep een onafhankelijke commissie van drie wijze mannen onder leiding van oud-rechter Udo Steiner in het leven. Die beginnen vandaag met de hoorzittingen van 78 ruiters, grooms (verzorgers), dierenartsen en trainers.

‘De Duitse bond draaft veel te ver door’, vindt Ehrens. ‘Ze wil een voorbeeld stellen voor de hele hippische wereld. Ze had de zaak beter intern kunnen aanpakken. Ze springt onzorgvuldig om met de belangen van haar eigen ruiters. Alles draait om de communicatie tussen ruiter, veterinair en bond. Als daar een open lijn tussen bestaat, heb je de zaak aardig onder controle. Al zal je nooit weten wat een ruiter in zijn eigen stal uitvoert.’

Steiner heeft een ruim mandaat. Elke ruiter die opgenomen wil worden in een selectie, moet eerst te biecht bij zijn commissie. Daarnaast moet Steiner in het najaar met aanbevelingen komen om herhalingen in de toekomst te voorkomen.

Dat zal Steiner en zijn kompanen nog niet zo gemakkelijk vallen. De zaak-Werth, vijfvoudig olympische kampioene en drievoudig wereldkampioene, is een klassiek geval van doping. ‘Geen twijfel mogelijk’, zegt bondscoach Rob Ehrens in Geesteren. ‘Het gaat om een illegaal middel dat verboden is in de paardensport.’ Maar in andere zaken zoals in het geval Ahlmann, ligt het veel gecompliceerder. ‘Daarin is de nuloptie de boosdoener.’

Volgens Jan Kraai, in Geesteren aanwezig als FEI-veterinair, bestaat er een grijs gebied tussen medicatie en doping. ‘In 90 procent van alle gevallen gaat het om medicatie. Dan zijn er vrij onschuldige medicijnen in het spel waarvan de sporen nog niet verdwenen zijn. Ruiter en dierenarts hebben de wachttermijn verkeerd ingeschat of de wachttijd is langer dan op de bijsluiter staat vermeld.’

Kraai, dierenarts in Holten, vindt dat de commissie Steiner de oplossing moet zoeken in het loslaten van de nuloptie en een lijst met producten moet opstellen die tot een bepaalde dosering gebruikt mogen worden. ‘Die dosering moet vastgesteld worden door onderzoek.’ Tot zolang blijft de nuloptie in zijn ogen de beste oplossing. ‘Omdat de FEI daarmee voorkomt dat er zieke of geblesseerde paarden aan de start verschijnen.’

Amandavd
Berichten: 12378
Geregistreerd: 04-05-06
Woonplaats: Limburg

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-07-09 07:14

Hoe je het ook wendt of keert, ik kan best begrijpen dat de Duitse Bond maatregelen wil treffen. Door dat de Duitse ruiters 'doping' gebruikt hebben, ik zal even in het midden laten of dat prestatie bevorderende middelen of medicijnen zijn, zetten de ruiters wel hun land voor schut.

De Duitse Bond voelt zich naar alle waarschijnlijkheid niet serieus genomen, en is misschien bang dat alle successen die ze ooit behaald hebben nu afgedaan wordt dat dat door middel van doping is gelukt. Zij zijn bang voor hun reputatie, en allicht, wie wil er nu met doping geassocieerd worden?

Straks worden de Duitse ruiters de nieuwe wielrenners...

Ziezo_X
Berichten: 389
Geregistreerd: 07-10-07

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-07-09 08:51

De reactie van de Duitsers vind ik erg overdreven en zeer oneerlijk tegenover de ruiters. Prestatiebevorderende middelen zouden inderdaad oneerlijk tegenover de tegenstander zijn en slecht voor de gezondheid van het paard. Echter, wanneer een paard op grote wedstrijden zoals Aken meerdere keren aan de start moet komen en iedere keer het onderste boven moet halen vind ik het vanzelfsprekend dat een paard iets tegen de spierpijn of tegen de verzuring krijgt.

Er kunnen gewoon richtlijnen worden vastgesteld welke van deze middelen gebruikt mogen worden en in welke dosis en wat de maximale dosis in het lichaam mag zijn dat 'op' de wedstrijd zelf gevonden mag worden. (Dit zou ook zo moeten zijn voor andere middelen, zolang ze maar niet prestatie bevorderend zijn of op dat moment zorgen dat het paard door bijvoobeeld een blessure geen pijn meer voelt). Op die manier kan een paard dat niet lekker in z'n vel zit of gewoon ziek is of pijn heeft toch fatsoenlijk worden behandeld zonder dat er positief op doping wordt gevonden bij de wedstrijd.
Wel moet goed rekening gehouden worden met de eliminatietijd van het lichaam. Wanneer een paard een week voor de wedstrijd een flinke dosis pijnstillers of spierverdovers heeft gehad is het vrij onwaarschijnlijk dat het paard op de wedstrijd weer helemaal fit is. (Waarom zou er anders zulke zware medicatie gebruikt zijn??) In dat geval zou er dus niet gestart mogen worden.

Medicijnen die gebruikt worden bij paarden moeten ook on-label (geregistreerd voor paarden bij een specifiek soort aandoening/ziekte) worden gebruikt. Het is natuurlijk gevaarlijk om zoals Isabelle Werth deed een psychoticum aan een paard te geven terwijl niet bekend is hoe zo'n middel zich in het centraal zenuwstelsel van een paard gedraagt.

Op deze manier maak je behandeling van een paard niet onmogelijk, er komt een duidelijkere lijn voor het medicijngebruik en het is minder risicovol voor de paarden. ("Wanneer iets niet wordt gevonden is het geen doping" toch kan het heel veel schade aanrichten in het lichaam).

Alane

Berichten: 16633
Geregistreerd: 18-02-02
Woonplaats: Munsterland???????

Re: 'Een springpaard mag nog best een paracetamolletje'

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-07-09 15:16

sjonge jonge, de volkskrant maakt er wel een dramatisch spektakel van met een hoop geboe en geblaat erom heen... :n

NvdW
Berichten: 36
Geregistreerd: 19-06-09

Re: 'Een springpaard mag nog best een paracetamolletje'

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-07-09 13:13

Het wordt maar wat te gek gemaakt als je het mij vraagt.
De dieren bescherming vindt het een schande etc.
Maar ze vergeten dat als het paard geen medicijn krijgt dit juist "mishandeling" zou zijn.
De dopinglijst wordt veelste uitgebreidt, er zijn tegenwoordig niet veel medicijnen meer waar geen middeltjes inzitten die op de dopinglijst staan. Zogauw je je paard eventjes een pijnstillertje geeft, kun je de komende weken niet meer op wedstrijd.