www.nieuwsblad.be
De Pikkeling is een folkloristisch oogstfeest met veel aandacht voor het landelijke verleden uit de streek. Het Belgisch trekpaard krijgt ook de nodige aandacht.
Het Belgisch trekpaard was ooit de onvervangbare boerenkracht op het veld bij het ploegen, eggen, pikken en maaien. Op zaterdag 25 juli staan twee paardenprijskampen op het programma.
In eerste instantie zijn er de paardenprijskampen van de stad Aalst. Sinds 1848 staat het landbouwcomité van Aalst in voor de organisatie van die prijskampen. Er is een keuring van trekpaarden en Haflingers. Beiden zijn al jaren een vast onderdeel van de activiteiten op de Pikkelingweide.
Daarnaast is er ook het Vlaamse kampioenschap van het Vlaamse Trekpaard. Dat wordt voor de zesde keer gehouden, voor het tweede jaar op rij tijdens de Pikkeling.
Marc De Croes uit Meldert gebruikt nog steeds trekpaarden op zijn veld. 'Het is een uithangbord voor ons land', zegt hij. 'Als exportproduct kwamen de dieren terecht in Amerika, Rusland en China. Ze worden er gewaardeerd voor hun trekvermogen. Als een Brabander op het veld draaft, straalt het één en al sterkte uit.'
De paarden werden gebruikt in de land- en bosbouw, maar ook in de haven van Antwerpen. 'Minder fraai was het gebruik in de mijnbouw. Als ze drie of vier jaar oud waren, gingen ze onder de grond. Daarna zagen ze het daglicht niet meer. De meeste paarden werden blind of kregen stoflongen. Maar dat is gelukkig verleden tijd.'