Nationaal Park: Dwingelderveld

Moderators: NadjaNadja, Essie73, Polly, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Angela

Berichten: 25693
Geregistreerd: 21-03-05
Woonplaats: Beuningen

Nationaal Park: Dwingelderveld

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 03-11-08 10:33

www.dag.nl


Twintig Nationale Parken telt ons land. Allemaal bijzonder, en allemaal net even anders. Met het fis winderige herfstweer heerlijke plekken om te wandelen of te fietsen, op naar een grote kop warme chocolademelk. Vandaag Nationaal Park Dwingelderveld in Drenthe.
Met 3700 hectare is Dwingelderveld zeker niet het grootste park, maar het is ruimschoots groot genoeg voor een variatie aan dieren. Ze komen af op de heide, vennen en bossen van het gebied. Vooral de heide hier is bijzonder. De uitgestrekte heide is de grootste van West-Europa en bijzonder door zijn waterhuishouding. Natte slenken en droge zandruggen zorgen voor veel afwisseling in het vochtgehalte. Natte hei trekt weer heel andere planten en dieren aan dan droge hei, en in Dwingelderveld gaat dat hand in hand. De natte stukken worden deels nat door grondwater dat hier omhoog borrelt. Op die plaatsen groeit de zeldzame Gele beenbreek, een soort lelie. Op de droge heide vinden we bijvoorbeeld Muizenoor.

Vennen
Ook voor de vennen ga je naar het park toe. Meer dan zestig vennen en veentjes zijn er in het Dwingelderveld. De veentjes worden voornamelijk gevoed met regenwater, waardoor ze van nature voedselarm zijn. Dat heeft er voor gezorgd dat hoogveen kon ontstaan. Daar komen bijzondere planten en dieren op af, waaronder diverse veenmossen. Ook de veenbes en de veenpluis zijn er te vinden. Vogelliefhebbers kunnen rond de vennen hun hart ophalen aan de vele watervogels die er leven, zoals de Dodaars, die bij de vennetjes broedt en een opvallende roep heeft.

Per paard, fiets of benenwagen
Nationaal Park Dwingelderveld bezoek je te voet, op de fiets of per paard. Voor ruiters is er 30 kilometer pad beschikbaar, daarbuiten is rijden overigens verboden. Ook mogen de paarden niet drinken uit de vennen, dus houd daar rekening mee. De paarden vertrappen de kwetsbare planten aan de oervers. Fietsers kunnen kiezen uit veertig kilometer fietspad. De mooiste tocht is dertig kilometer lang en voert langs de mooiste punten van het park. Ook mountainbikers kunnen in het park terecht, voor hen zijn speciale paden gemaakt. Uiteraard is terrein-fietsen op andere plaatsen niet toegestaan. Wandelpaden zijn overal en allemaal gemarkeerd met paaltjes. Vanaf het bezoekerscentrum kun je kiezen uit drie routes van 5, 7 of 13 kilometer. Ook kun je wandelen via het Peter Nijhoffpad, dat van Dwingelderveld naar Nationaal Park Drents-Friese Wold. Die tocht is 62 kilometer lang. In de herfst doen wandelaars er goed aan laarzen mee te nemen, want de grond kan aardig nat zijn.