tongprobleem

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, NadjaNadja, Neonlight, Sica, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Charmaine
Berichten: 1483
Geregistreerd: 28-12-03
Woonplaats: Alphen aan den Rijn

tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-06-08 23:23

Graag zou ik jullie advies of tips willen voor dit probleem.

Eerst even een korte omschrijving van het probleem. Ik heb een probleem met de nageeflijkheid en acceptatie van het bit. Mijn paard duwt tijdens het rijden zeer regelmatig haar tong tegen het bit met een behoorlijke kracht. Ze doet dit al jaren. Soms drukt ze zelfs zo hard dat haar tong blauw aanloopt. De tong is een spier en heeft zich dus de afgelopen jaren veel te sterk ontwikkeld. Dit uit zich in problemen met de nageeflijkheid. Mijn ophoudingen komen op zo'n moment niet door, waardoor ik met een basisprobleem blijf zitten. Met name nu in het M1 loop ik vast op de basis, namelijk nageeflijkheid en geen verzet. Daarbij wordt ze dan zo heet, dat ik totaal niet meer van achter naar voren kan rijden, ik kan het namelijk niet afvloeien doordat mijn ophoudingen voor niet meer doorkomen. Ik ben nu samen met mijn instructrice naar een oplossing aan het zoeken. Momenteel door diverse bitten uit te proberen, waarbij ze leert dat het allemaal veel makkelijker gaat als ze het bit normaal zou accepteren. Ik heb bijna twee weken met een appelbitje ( happy mouth ) gereden, wat erg goed leek te gaan, maar waarvan het effect nu alweer stukken minder is. Uiteraard is de bedoeling dat als ze eenmaal het verschil gevoeld heeft, ze weer op een normale trens gereden kan worden.

Wat achtergrond info:
- Naomi is 13 jaar
- altijd springtechnisch gereden en pas 4 jaar geleden echt dressuurmatig "opgeleid"
- we rijden M1-dressuur ( bitloos is dus geen optie ivm wedstrijden )
- zeer looplustig en typische karaktermerrie ( dus compromissen sluiten )
- zadel is gecheckt en ligt 100% goed
- gebit is recent nagekeken, ze heeft geen haken
- ze is recent compleet nagekeken en behandeld door een veearts/chiropractor/acupuncturist

- ik ben een ervaren amazone, meerdere paarden opgeleid tot en met M-niveau
- wordt bijgestaan door een ervaren grand prix-instructrice

Ze pakt dus niet het bit tussen de kiezen, maar zet het bit zo vast tussen haar tong, dat ik er niet meer doorheen kom. Heeft iemand hier ervaring mee en tips voor het rijtechnische gedeelte, of ervaring met een bepaald type bit wat ik zou kunnen proberen?

alvast bedankt!

manonaaaahh
Berichten: 49
Geregistreerd: 09-03-07

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-06-08 23:35

Lastig probleem, heb het nog nooit eerder gehoord!

Wat je zou kunnen proberen is een tonglepel. Deze zorgt ervoor dat een paard zijn tong niet over het bit kan gooien. Ik weet natuurlijk niet zeker of dit bij jou paard gaat helpen, het is over de computer namelijk niet precies te begrijpen hoe hij dat precies doet met zijn tong. Daarbij komt natuurlijk dat je op die manier niet de het onderliggende probleem aanpakt.

Misschien kan je hieer iets mee, misschien niet! Wilde je het toch even vertellen, ik snap dat het een lastig probleem is.

Heel veel succes! Lachen

fury

Berichten: 157
Geregistreerd: 28-10-05

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-06-08 23:40

En een ophouding omhoog gericht (je beweegt dan je hand omhoog en naar voren, vooral op het naar voren letten) met meteen ontspanning daarna, desnoods naar een losse teugel toe. Reageert ze daar nog wel op? Is wel een gemene ophouding opzich en moet je ook ECHT niet vaak doen. Maar dan zou ze met haar tong het bit dus minder goed vast kunnen houden.
Doet ze het trouwens ook als je teugels helemaal los hangen?

tamary

Berichten: 30798
Geregistreerd: 19-06-02
Woonplaats: Drenthe

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-06-08 23:44

Misschien tijdelijk geen wedstrijden rijden en overschakelen op bitloos. Dan kan ze die tong ook niet meer trainen en misschien dat dan die spier ook slapper wordt.
Verder lijkt het mij dat er iets in jouw rijstijl dit moet uitlokken bij haar.

Myrano
Berichten: 746
Geregistreerd: 01-01-08

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-07-08 00:28

Tongproblemen..hmm.. er zijn er zoveel met een tongprobleem, zelfs meer dan de meeste mensen denken en weten !
Heb deze ervaring spijtig genoeg ook al gehad, maar niet op deze manier.
Mijn vorig paard stak zijn tong uit, dit deed hij als zijn werk te saai werd en deed het dan om 'te spelen'. Had al vanalles geprobeerd; tonglepel, bit wat hoger gehangen, neusriem vaster aangetrokken...niets hielp, dat maakte het alleen maar erger! Het enige wat hielp, was hem laten werken!

Het alleen maar rijden van basiswerk werd dus te saai voor hem en moest hem harder gaan trainen.
Als ik hem aan het werk zette waar hij meer moest opletten was hij het alweer vergeten en stak hij zijn tong niet meer uit.

Maar dit is niet hetzelfde probleem als wat jij hebt. In jou geval zou ik eens proberen om een ander bit te gebruiken. Ik weet niet hoe dat bit heet, maar het heeft zo van die losse ringetjes die ronddraaien, en waar ze dus niet met hun tong blijvend tegenaan kunnen duwen doordat die rollers dan gaan ronddraaien.
Misschien kun je dit eens proberen?

Ik ben ook al een tijdje een jong paard aant observeren die de laatste maanden ook met een 'tongprobleem' zit.
Hij ontwijkt het bit vanwege een te onstabiele ruiterhand.
Misschien dat jou paardje in het verleden teveel en te sterk op de hand gereden is met dat springen ?
En daardoor misschien een soort fobie gekregen heeft voor het bit en daarom het bit wilt ontwijken en negeren?

Ik ieder geval hoop ik dat je je probleem opgelost krijgt want dit is allesbehalve leuk, je wilt tenslotte het beste voor je paard en dat je naar een oplossing zoekt vind ik heel positief, want dit gedrag is héél moeilijk af te leren.
Veel succes ermee.

RianneH

Berichten: 28469
Geregistreerd: 02-05-05
Woonplaats: Amersfoort

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-07-08 00:44

Dit is een probleem die vaker voorkomt idd. Dat ze haar tong afkneld dat die blauw wordt vind ik echter wel heel ernstig.
Grote waarschijnlijkheid dat ze heel weinig ruimte in haar mond heeft voor én een tong én een bit. Er zijn speciale bitten op de markt met tongvrijheid, waardoor het vasthouden van het bit minder aannemelijk wordt voor het paard. Maar de naam schiet me zo even niet te binnen...
Mocht je daarover en over de plaatsing tong en ruimte enz meer informatie willen is het misschien handig paardentandarts Gerard Rutten te bellen. Hij heeft zich gespecialiseerd in paarden met aanleuningsporblemen en ik denk dat hij jullie hierbij alles heel goed en duidelijk uit kan leggen..

Maar wat zijn je verdere plannen met haar? Klinkt alsof je een fanatieke ruiter bent, ben je van plan haar met S&T te starten? Want ik denk, en dat is zo vanaf de computer, dat er niet voldoende ruimte in haar mond is daarvoor.

Overigeens, de tongspier loopt niet alleen in het hoofd, maar ook nog verder door in het lichaam. Kan die dus niet ontspannen, dan blijft idd de nagevelijkheid weg. Gerard Rutten kan je daar alles over vertellen Knipoog

Charmaine
Berichten: 1483
Geregistreerd: 28-12-03
Woonplaats: Alphen aan den Rijn

Re: tongprobleem

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 01-07-08 14:20

Bedankt voor jullie reacties!

Het klopt dat mijn paard in het verleden met een veel te sterke hand gereden is en daardoor zo reageert. Althans, dat is wat wij denken dat de oorzaak is. Ze heeft zichzelf zo aangeleerd om de druk op de lagers te verminderen, denken we. Toen ik 4 jaar geleden met haar begon dacht ik het puur rijtechnisch te kunnen verbeteren. Het is ook wel een stuk beter geworden, minder vluchtgedrag etc. Helaas is daarbij mijn handhouding ook wel verslechterd. Ik ben te vaak aan het corrigeren, waardoor mijn handen veel te weinig naast elkaar boven de schoft staan. Daarbij heb ik behoorlijk wat kuikentjes doodgeknepen. De afgelopen maanden was dit dus ook HET aandachtspunt. Niet meer steeds breed zetten, maar zsm na de correctie weer naast elkaar en meer speling in de ringvingers houden, hand ietsje opener, hand stiller. Toen dat ook niet het gewenste resultaat opleverde, zijn we verder gaan kijken. Het hangt namelijk wel samen met elkaar, het is een wisselwerking die we moeten doorbreken. Hele mallemolen door zoals in mijn eerste post omschreven...

Het zou misschien kunnen zijn dat ze te weinig ruimte heeft. Toch had ik het gevoel dat ze op het heeeeele dikke bit ( bustrens ) nog het meeste ontspanning kreeg. Alleen werkte dit bit niet scherp genoeg in. Ik ben eigenlijk niet van plan om op een stand en trens te gaan rijden, dan moet ik eerst de punten in het M2 rijden, dan vind ik het vroeg zat. Maar mijn instructrice wil het toch eens uitproberen met een trainingsstang. Ik zal haar erop wijzen dat we ook eens moeten kijken hoe het met de ruimte zit.
Rolletjes-bit gaan we ook nog uitproberen, evenals een dubbelgebroken trens die onafhankelijk kan draaien.

Bedankt voor de tip van Gerard Rutten! Die zal ik zeker in gedachte houden. Heeft hij een site waar ik info kan vinden? Of heb je een nummer?