stuur-vraagjes

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, NadjaNadja, Neonlight, Sica, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
absque_dubio

Berichten: 8015
Geregistreerd: 19-04-05
Woonplaats: Ik in Leusden, pony’s in Ederveen

stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 24-06-08 21:34

Wat zijn nou dé hulpen om te sturen?
Hoe heb jij je handen, hoe heb jij je benen, hoe is je houding, en je gewicht?
En Hoe leer je nou bijv. een jong paard sturen? (of een paard dat 'afgestompt' is en dus niet of slecht op de hulpen reageert)
Ben benieuwd..
(excuseer me als het verkeerd staat, of als er al een topic over is, kon zo snel niks vinden)

Brainless

Berichten: 30405
Geregistreerd: 19-07-03
Woonplaats: Munnekeburen

Re: stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst: 24-06-08 21:40

Een jong paard (en ook afgestompte) paard moet je eerst op stem hulp longeren en daarna met stemhulp ondersteunend met benen rijden.

Leren sturen kan door bv door met dubbele longerlijnen te longeren en daarna erachter te gaan lopen met lange teugels.

Dit is kort gezegd hoe het werkt, maar je kunt beter goed begeleid worden met een jong paard of het over laten aan iemand veel ervaring.

absque_dubio

Berichten: 8015
Geregistreerd: 19-04-05
Woonplaats: Ik in Leusden, pony’s in Ederveen

Re: stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 24-06-08 21:43

Ik heb het niet over longeren en het daarna erop rijden, en dan de overgangen, dat is me allemaal duidelijk. Maar ik ben heel nieuwsgierig naar hoe je een paard leert sturen. Ik neem aan dat als je er 2 lange lijntjes achterhangt en er aan 1tje trekt, hij niet die kant op gaat. Of misschien wel, maar ik neem aan dat niemand later op zn paard zit te trekken. Dus wat zijn de juiste hulpen, en hoe leer je die aan?

Alicia2u

Berichten: 3418
Geregistreerd: 14-09-06
Woonplaats: Zundert

Re: stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-06-08 07:55

Aan de dubbele longe inderdaad aanleren, daarna erop en de buitenkant begrenzen, dus: buitenteugel tegen de schouder, heup en schouders van de ruiter draaien in de richting waar je heen wilt, de knie van de ruiter sluiten, buitenbeen achter de singel, binnenbeen op de singel, binnenknie openen, iets meer gewicht op het binnenzitbeenknobbel en binnenhand ontspannen. Afhankelijk van de balans van het paard, kan de positie van de binnenhand veranderen (bv. omhoog, voor meer vertikale balans, opzij voor nagefelijkheid op de buitenteugel).

marieke1982
Berichten: 57
Geregistreerd: 31-08-07
Woonplaats: Nieuwolda

Re: stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-06-08 12:51

Een jong paard kent nog helemaal geen hulpen, snapt nog niks van beendruk. Voor zo'n paard is het heel belangrijk dat je met je binnen teugel heel duidelijk aangeeft welke kant je op wil. Dus hand overdreven ver van de hals afsteken. Je moet hem niet in zijn mond gaan trekken maar soms is een beetje extra druk nodig om hem van de hoefslag te krijgen. Als je hem goed beloond wanneer hij die kant op gaat dat jij wil snapt hij steeds beter wat jij met die teugels bedoeld. Na verloop van tijd kun je hem steeds beter met je zit en benen sturen en heb je minder je teugels nodig. Je paard voelt dan aan de draaiing van jou lichaam en zitbeenknobbels wat je bedoeld. Het geeft nog niet als je pas begint dat het paard op een volte over de schouder weg loopt, dit vang je tezijnertijd wel weer op als hij gewend is aan beendruk, en daarvoor ook wat zijwaarts kan gaan.

Rechtuitgaan is voor een jong paard heel erg moeilijk, ze kunnen vaak hun evenwicht nog niet goed bewaren, omdat ze ineens moeten wennen aan extra gewicht op de rug, wat ook nog eens heen en weer wappert ( een ruiter dus) dat is dus een kwestie van kilometers maken. Niet alleen maar over de hoefslag rijden, maar ook vaak drie meter naast de hoefslag rechtuit proberen rijden, zelf goed stilzitten, zijn goede oefingen om dit te leren.

Een 'afgestompt' paard kan inderdaad met stemhulpen goed naar stap, draf en galop worden gebracht. Voor sturen heb je soms baat bij een zwepje. Nee je hoeft hem er niet lens mee te slaan. Maar als jij je benen aandrukt, iets hand voor geeft, ondertussen draf zegt, moet hij reageren. Doet hij dat niet kun je bij de tweede poging een tik met de zweep bij geven. Wanneer hij dan vooruit schiet, trek hem dan niet op de rem, maar laat hem even doorlopen en beloon hem goed. Reageerd hij niet, dan sla je de derde keer nog veel harder (het klinkt misschien een beetje ruig) maar na een paar keer zal dit echt helpen, mits je hem goed beloond nadat hij vooruit gaat. Oefen dit een week lang elke keer goed, dan heb je zo weer een paard wat super op de hulpen loopt.

Nog wat tips: trek bij zulke paarden nooit sporen aan, want dan moet je alleen maar harder gaan trappen, en dat helpt echt helemaal niks!!! Wil het paard ook niet met de zweep vooruit, of protesteerd het elke keer, vraag je dan af of hij geen lichamelijke problemen heeft, of misschien wat meer krachtvoer moet hebben.

Daarnaast: geen enkel paard is hetzelfde, wat bij de ene met een zweepje werkt, heeft de ander meer baat bij iemand die er even naast gaat lopen en het paard aan de hand begeleid. Voor alle paarden geldt wel dat ze meer leren van een beloning wanneer ze iets goed dan, dan een afstraffing wanneer ze iets fout doen!

Succes ermee!!! Pling

Amadeo

Berichten: 894
Geregistreerd: 28-03-04
Woonplaats: Groningen

Re: stuur-vraagjes

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-06-08 13:07

dé stuurhulpen? Kan je zo aanleren als jij wilt. Normaal reageert een paard door tegendruk te geven op druk, maar op korte drukjes op een kleine plek zal hij wijken. Dus ik snap niet wat je bedoelt met dé hulpen om te sturen.
Globaal lijkt het me duidelijk, met handen, gewicht, benen.