Sporen: met of zonder wieltjes ?

Moderators: Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 

Sporen : met of zonder wieltjes ?

Mét wieltjes.
41 (41%)
Zonder wieltjes.
57 (58%)

Totaal aantal stemmen: 98


Parcival
Berichten: 51
Geregistreerd: 07-02-05

Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 07-02-05 11:27

Voor diegenen onder jullie die met sporen rijden : hebben jullie liever sporen met of zonder wieltjes ? En diegenen die met wieltjes rijden, wat voor wieltjes : glad, grof of scherp ? En waarom rijden jullie daar dan mee ?

klomp

Berichten: 4998
Geregistreerd: 25-05-04
Woonplaats: Gouda

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 11:33

ik rij zelf momenteel zonder sporen, maar als ik voor een spoortje zou moeten kiezen neem ik het wieltje. waarom? simpel omdat een stompe spoor schade aan kan richten aan de ribben, botsplintering. met een scherpe wielspoor hoef je amper de huid aan te raken en kun je je been optimaal stil houden. maar als ik eerlijk ben rij ik liever helemaal zonder sporen!! Haha! het is alleen maar functioneel als je hoger in de dressur komt om je hulpen te verfijnen en niet als gaspedaal wat veel mensen denken. maar das mijn idee erover.

marian
Berichten: 63
Geregistreerd: 07-09-04
Woonplaats: Een gehucht in Brabant

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 12:04

Ik rij meerdere paarden per dag, ongeveer 8 tot 12, maar altijd met wieltjes. Mijn voorkeur gaat uit naar het grof wiel, maar als het nodig is neem ik een scherp wieltje. Gewoon om een paard ermee te kunnen laten schrikken.
De reden dat ik met wieltjes rij is dat je met zulke sporen makkelijker verfijning in je hulpen kunt aanbrengen. Verder kunnen de wielen wegrollen, zodat je een paard niet zo snel verwond.

Anoniem

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 13:55

Met grof wieltje (westernspoor)
Alleen rollen, niet choppen Haha! werkt prima, is vriendelijk en toch effectief met een mooi stille beenligging.

Nettie

Berichten: 1516
Geregistreerd: 27-09-04
Woonplaats: Groningen

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 19:01

Zonder spoor, of met een klein knopspoortje Lachen Gewoonweg omdat ik voor iets scherpers mijn been gewoon niet stil genoeg kan houden.

Pikolino

Berichten: 2542
Geregistreerd: 17-11-04
Woonplaats: Nederland

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 19:34

tjah er tussen in Haha! Knipoog Tong uitsteken
ik heb geen stompe spoortjes maar ook geen wieltjes Vork
kep gewoon rechte sporen met aan het eind geen knop en geen wieltje maar gewoon recht!

Barbara88

Berichten: 2720
Geregistreerd: 22-11-04
Woonplaats: Beilen

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 20:19

Ik heb allebei heb een paar knopspoortjes en een paar met een klein wieltje. Ik rij natuurlijk liefst zonder maar als ik met rij dan meestal met de wielspoortjes omdat deze weg kunnen rollen. Ja

Kafue

Berichten: 3437
Geregistreerd: 04-10-04

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-02-05 22:22

Eerder reed ik altijd met rechte sporen. Sinds een tijdje ben ik super tevreden met mijn nieuwe klaus balkenhol sporen met sonnerad.

Het rijden gaat er makkelijker mee. is hij even niet aan het been wieltje eraan omhoog rollen en dan loopt het weer.
Soms is alleen het rammelen met het wiletje al voldoende.
Een scherp wiel heb ik geen ervaring mee.

En zoals gezegt een spoor met een grof sonnenrad is vriendelijker dan een hamerspoor, een rechte spoor ofzo. Het oppervlak is groter en desppor rolt weg.

Maar sporen ook dan alleen als je een onafhankelijke zit hebt en je been stil kunt houden. Ik heb mijn sporen echt moeten verdienen.

patos

Berichten: 4502
Geregistreerd: 23-04-03

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 09:05

Ik ben eind L1 begonnen met kleine knopspoortjes, halverwege de M1 ging Patos aan het rotzooien onder de proef dus heb ik sporen met fijn wiel gekocht. Puur om haar eens flink te laten schrikken, daarna hebben we behoorlijk snel de M1 en M2 uitgereden op korte sporen met grof wiel (ik ben dus weer teruggestapt op een stuk minder scherp). Komende wedstrijd haal ik voor het eerst weer mijn scherpe fijn-wiel sporen uit de kast om weer even Patos haar geheugen op te frissen aangezien ze het zelfde kunstje vertoond als in de M1.
Ik heb dan ook gestemd voor sporen met wiel, en wanneer mogelijk grof wiel, dan kun je ze flink laten schrikken als ze lopen te zeuren door alleen je spoor over de buik te laten rollen. Geen geschop of gehak, werkt een stuk paard vriendelijker.

Venetia

Berichten: 2311
Geregistreerd: 16-07-04
Woonplaats: Zuid-Gelderland

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 09:24

Ik rijd altijd met een grof wiel. Dat is niet pijnlijk voor het paard, maar ze gaan er niet tegenin hangen. Iedere keer als ik op een ander paard zit met sporen zonder wiel heb ik weer spijt, want voor een wiel krijg ik gewoon veel sneller de gewenste reactie.

xevera
Berichten: 62
Geregistreerd: 10-01-05
Woonplaats: nieuw-beijerland

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 09:31

ik vind dat je met een klein knopje moet beginnen en hoe hoger de training word hoe groter de spoor.
als je b/l rijd met een wieltje hoe ga dat dan oplossen in het m/z waar je ook geen zweep mag hebben

Anoniem

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:15

Xevera, dus jij denkt dat je in de loop van de opvoeding van het paard steeds grovere hulpmiddelen nodig hebt ofzo?

stalleke

Berichten: 5970
Geregistreerd: 26-11-03
Woonplaats: Eindhoven

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:36

Aha hier een topic erover!
Er was een hele discussie in mijn topic dat als ik nu al met wielsporen rijd ze dan dalijk in het M/Z dood voor me been zou zijn!
Maar bij goed gebruik is dat niet zo!

en ik ben t helemaal eens met Kafue, soms horen ze t al rammelen en lopen ze al, en een keer ligjes aanrollen en het reageert, nee geen gesteek met die knopstoren voor mij!

Elke86

Berichten: 2257
Geregistreerd: 05-01-03

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:42

Nu toch ook even mijn mening hierover want lees hier toch wel dingen die ik nogal raar vindt.

Diegene met wielsporen gebruiken ze graag omdat je je paard daar goed kan doen opschrikken, wel wat ga je dan gebruiken wanneer ze daar helemaal niet meer op reageren? Scherpere wielsporen, ....
Sporen zijn gemaakt om hulpen te verfijnen en niet om paarden eens goed vooruit te laten schieten omdat ze hun aandacht ofzo er even niet bij hebben. Dat moet dan opgelost worden op rijtechnisch vak door even iets anders te rijden (daarmee bedoel ik figuren, tempowisselingen, ...).

Met andere woorden, moest ik sporen moeten gebruiken (wat nog niet het geval is) dan worden het er toch zonder wieltjes omdat die in mijn ogen zachter zijn en minder opschrikkend.

DiantaM
Berichten: 11361
Geregistreerd: 10-04-04

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:45

Toch ben ik het met de meeste van jullie niet eens. Ik geloof best dat voor degene die een zeer stille beenligging hebben, het een uitkomst kan zijn, maar toch heb ik mijn bedenkingen erover. Ik neem maar even een voorbeeld, een meisje op de manege rijdt altijd met knopspoor, en rijdt in haar proeven met wieltje, want daar reageert hij veel sterker op. Dan is het toch logischer dat wielsporen scherper zijn? Je heb nu eenmaal die kartelrandjes die langs de buik gaan, en met een knopje niet, daar duw je een klein beetje mee. Ik rijd sowieso niet met sporen, omdat ik erg goede ervaringen heb met zo lang mogelijk zonder blijven rijden. Nu ik in de les ook meer hogere oefeningen ga doen, ga ik er wel overnadenken om met een spoortje te gaan rijden.

Anoniem

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:52

Me reactie foetsie Verward

Stalleke : Nee fout, ik vroeg of je er niet bang voor was, ik heb niks op feiten gegooid.

Er zijn maar heel weinig mensen die goed met een spoor om kunnen gaan, misschien 1 op de 10, net zoals maar heel weinig mensen goed met een slof om kunnen gaan. Ik ben op zich niet tegen een wieltje, ik ken ook zat mensen die er mee rijden. Maar ik vind de argumenten die af en toe gegeven worden echt een beetje scheef.

Vooral de opmerking van Stalleke sprong er uit :

"Ik kan net zo goed met een knopspoortje rijden, want daar reageerd ze even goed op"

Wat dus eigenlijk wil zeggen dat haar paard goed aan het been is, dat kan, maar een paard dat goed aan het been is, is dus ook snel en gevoelig op een beenhulp, dan is de overgang van een drukking van de kuit naar een wielspoor erg groot. En ik spreek uit ervaring, mijn paard is zo fel op het been, dat toen ik een mini spoor om deed, alle hoeken van de bak heb gezien, maar dit heeft hij af en toe nodig ter verfijning als hij niet reageerd zo als het hoort. Ook dan schiet hij al vooruit.

Het is vooral zonde als er in de B al met wiel en zweep gereden word, op deze manier zijn er veel verfijningen.. Ook al word de spoor zo niehiel mogelijk gebruikt, hij weet hoe het voelt en zal er op een begevenen moment minder fel op reageren dan in het begin, wat zijn de volgende hulpen dan?

Heeft er ook weleens iemand een een zwanenhals spoor gedacht?

Odie
Berichten: 1132
Geregistreerd: 03-02-05

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 10:59

Ik rij al mijn wedstrijdpaarden (gemiddeld 5 per dag) met sporen met een grof wiel, ik kan hier super mee rijden en een paard echt heet krijgen. Wanneer je je paarden trained voor de gespecialiseerde dressuursport moet je toch met minimale (onzichtbare) hulpen kunnen volstaan. Ik overweeg nog om over te stappen op een zwanehals spoor met grof wiel omdat ik vrij lange benen heb.
Alle jonge paarden (3- en 4-jarigen) rij ik met een recht spoortje van 2 cm. Tegen de tijd dat ze klaar zijn om mee op wedstrijd te gaan (5 jaar) trek ik af en toe een wieltje aan.

stalleke

Berichten: 5970
Geregistreerd: 26-11-03
Woonplaats: Eindhoven

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 11:00

De argumenten van mensen die het gebruiken voor te laten schrikken vind ik ook niet kunnen.
Maar waarom zou een paard er minde rop gaan reageren als het goed en consequent gebruikt word?

patos

Berichten: 4502
Geregistreerd: 23-04-03

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 12:19

stalleke schreef:
De argumenten van mensen die het gebruiken voor te laten schrikken vind ik ook niet kunnen.
Maar waarom zou een paard er minde rop gaan reageren als het goed en consequent gebruikt word?


Je moet het 'laten schrikken' ook niet zo letterlijk opnemen. Ik bedoel het als een ondersteuning van het actie-reactie systeem dat ik gebruik met rijden. Het is juist het tegenovergestelde van het afstompen van een paard. Ik geef een hulp met mijn kuit en daar moet mijn paard direct op reageren, wanneer hij niet reageert krijgt hij een lichte spoorhulp. Meer dan deze soorten hulpen heb ik normaal gesproken niet nodig, maar wanneer hij lui is of gewoon met andere dingen bezig is kan ik hem dus 'laten schrikken'. Daarmee bedoel ik dus dat ik hem wakker schud als hij mijn andere signalen negeert. Zo voorkom ik dat ik constant moet aansporen met been en spoortje. Beter 1 keer een hulp een flinke reactie, dan elke keer een beetje hulp en minimale reactie.

Kafue

Berichten: 3437
Geregistreerd: 04-10-04

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 13:08

Als je normaal rijd en je drijft aan is het altijd zit en kuit.
Als het paard neit reargeert wordt het zit, kuit en spoor. Ik begrijp het probleem niet waarom het dan zielig zou zijn of dat het paard afstompt met die wielspoor.

Als je de regel consequent toepast is er niets aan de hand. Dan is een wielspoor vriendelijker omdat die weg kan rollen en de rechte sporen niet.

Dat je richting de hogere dressuur je hulpen moet verfijnen is waar. En dat gebeurd ook want nogmaals spoor is alleen als het paard niet reargeert en reargeert die wel op jekuit dan hoort je spoor er niet in,
De lengte van de sporen moet bij de lengte van je been passen. In principe moet je door lichtjesje tenen naar buiten te draaien het paard kunnen raken met de spoor zodat je je zit niet verliest.

Ik reed vroeger alleen met rechte sporen maar sinds ik de wielsporen heb ondekt gaat het paard gewoon makkelijker. Mischien is die wel bang voor de sppor maar so what ik gebruik de spoor alleen als het paard niet luisterde naar mijn hulpen.

Parcival
Berichten: 51
Geregistreerd: 07-02-05

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-02-05 13:15

Odie schreef:
Ik rij al mijn wedstrijdpaarden (gemiddeld 5 per dag) met sporen met een grof wiel, ik kan hier super mee rijden en een paard echt heet krijgen.


Volgens mij zijn zulke sporen daar niet voor bedoeld.

milo

Berichten: 4914
Geregistreerd: 26-11-04
Woonplaats: Lelystad

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 13:15

ik rij met de allerkleinste sporen.

milo

Berichten: 4914
Geregistreerd: 26-11-04
Woonplaats: Lelystad

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 13:17

klomp schreef:
waarom? simpel omdat een stompe spoor schade aan kan richten aan de ribben, botsplintering.


maar als het zover moet komen vind ik nieteens dat je met sporen mag rijden.
want ik rij met de kleinste knopjes, en ik schop nooit!!!!!! en dat hoort toch ook niet?

botsplintering krijg je volgens mij als je hard aan het raggen bent, of niet?

Kylan

Berichten: 4221
Geregistreerd: 15-12-04
Woonplaats: Wageningen

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 14:20

Ik rij thuis met stompe sporen en op wedstrijd met wieltjes. Gewoon omdat je iets duidelijker kan zijn. Ik heb gladde wieltjes.

Anoniem

Re: Sporen: met of zonder wieltjes ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-02-05 14:32

Kylan schreef:
Ik rij thuis met stompe sporen en op wedstrijd met wieltjes. Gewoon omdat je iets duidelijker kan zijn. Ik heb gladde wieltjes.


En dit vind ik dus juist wel effectief. Een meisje bij mij op stal doet dit ook zo, je word al snel gewend aan het oppeppen en een extra reactie van je paard. Als jij in de training met een normale spoor rijd, en met de wedstrijd met een andere heeft dit veel meer effect, en zullen ze er niet aan wennen.