Moderators: Coby, balance, Dyonne, Sica, C_arola, Neonlight, Firelight
wortel115 schreef:Ik heb die van mij veel op de volte laten galoperen. Daarnaast geoefend op stelling en buiging want dat zat er niet op. Veel overgangen en drafbalkjes. Op deze manier verbeterde zijn balans en werd de galop steeds beter. Dus het is zeker mogelijk om er een dressuurpaard van te maken.
Ik laat hem overgins nog steeds een keer in week voluit rennen. Vinden we allebei leuk.
CathyTBP schreef:Wauw, allereerst respect voor jou dat je een ex-renpaard rijd. Ik hoor namelijk vaak dat deze niet meer dressuurmatig te rijden zijn als ze eenmaal op de baan hebben gelopen. Ik vind het heel knap dat je deze uitdaging aan bent gegaan! Ik denk dat je haar met het galopperen veel moet afleiden, dus wanneer zij hard wil maak jij een volte of iets dergelijks. En vooral heel veel geduld hebben! Ik wens je verder nog veel succes en plezier met je paard!
xyzutu2 schreef:Hoe rij je precies dressuur: rij je bij wijze van spreken net zolang een volte totdat die rond is, of leer je je paard zijn hoofd, schouders en achterhand apart van elkaar te bewegen en plaats je hem daarmee recht voor elkaar voordat je een oefening vraagt?
Ik heb geen renpaard, maar wel een paard dat door zijn bouw extreem makkelijk op de voorhand valt: zelfs de overgang stap-ho was al een hele uitdagen omdat hij meteen op de voorhand zakt en dus gaat hangen. Terughangen of net zolang herhalen tot hij het goed doet is dan geen optie omdat dat bij dit soort chronisch naar voren duikende paarden niet werkt. Door ipv met het hoofd bezig te gaan met de plaatsing van de schouder lukte het halthouden ineens wel recht en zonder problemen. Je zou dus eens op zoek kunnen gaan naar iemand die jullie daarin begeleidt, bijvoorbeeld een revalidatietrainer of iemand die zich bezighoudt met rechtrichten.
dittaswart schreef:Leuk dat je op een volbloed rijdt! Ik ook. Ik moet wel eerlijk zeggen dat ik niet weet of je dit op gaat kunnen lossen zonder les. Hoe doet ze bij de eigenaresse? En kan die jou voldoende begeleiden of weet zij ook niet goed wat je moet doen.
Het punt is een beetje dat een volbloed heel prima dressuur kan rijden, maar ze zijn wel (erg) op de voorhand gebouwd en daarbij gebouwd om te stuwen (=hard). En nu wil jij haar leren hoe ze zich moet dragen (=langzaam en bergop) Precies wat zij dus heel moeilijk gaat vinden.
Ik ga er nu een beetje vanuit dat de eigenaresse er ook niet al een supergoede dressuurbasis in gereden heeft, anders is het antwoord namelijk vrij makkelijk. Proberen haar met een halve ophouding terug op dat achterbeen en langzamer te laten lopen. Maar ik gok dat dit dus niet zomaar gaat helpen.
Het probleem ligt waarschijnlijk in de balans, en/of ze maakt zich strak in de galop omdat ze heter wordt.
Die balans kun je eerst in draf en stap al aan werken door voltes te rijden. Let erop dat ze niet over haar schouder wegloopt maar mooi met lichte stelling en in balans de volte doorloopt. Daarbij ook niet in tempo terugvalt...En dat zal waarschijnlijk ook al erg moeilijk zijn. Die van mij viel eerst de ene helft op de ene schouder naar buiten en de andere helft op de andere schouder naar binnen. Misschien snap je ook mijn punt mbt les nu. Achtjes rijden is ook een goede oefening en ook veel op de binnenhoefslag rijden. Op de lange zijden rechtuit rijden met stelling naar binnen, of naar buiten. Veel van hand veranderen en consequent proberen beide kanten even los te rijden. Stukjes wijken maakt je paard ook leniger en rechter en meer bewust van de achterhand.
Dan schakelen, dit helpt om haar meer haar achterhand te laten gebruiken en dit heb je nodig in de galop. Hoe gaat dat in draf? Rijd je al veel overgangen? Van stap naar draf, weer terug, halt houden, pasje achterwaarts als ze dit kan. En kun je binnen de draf schakelen dus harder en langzamer rijden? Liefst ruimer en dan weer kleiner rijden maar dat is echt lastig. En reageert ze wel vlot op je been?
Deze oefeningen ga je ook in de galop nodig hebben, want ik denk dat het probleem dus niet alleen uit die galop bestaat. Binnen de galop kun je ook proberen te schakelen. Kun je dan bijv op de volte langzamer galopperen? Of valt ze direct in draf? Ook daarin oefenen, als het lukt dat punt opzoeken dat ze net niet terug in draf valt, 1 of 2 galopsprongen volhouden en dan weer naar voren galopperen. Daar wordt ze sterker van en dan gaat het steeds minder een probleem worden.
Ik zou proberen toch les te nemen, al is het maar 1x in de 2 weken. Vooral als de eigenaresse dit ook niet zo goed weet. En misschien is er wel een leuke rijvereniging in de buurt? Want dan kun je voor weinig geld (ik betaal zo'n 100 euro per jaar) elke week lessen.
sennaxpaddie schreef:Amberkelsey schreef:Misschien wat meer trainen op de balans dat de hoeken niet zo vlak meer worden en tempocontrole oefenen
Hoe train je op balans? Is inderdaad wel een probleem bij haar, dus zou graag wat tips daarvoor krijgen!
sennaxpaddie schreef:Amberkelsey schreef:Misschien wat meer trainen op de balans dat de hoeken niet zo vlak meer worden en tempocontrole oefenen
Hoe train je op balans? Is inderdaad wel een probleem bij haar, dus zou graag wat tips daarvoor krijgen!
cissy schreef:Het enige wat je zegt is dat er maar 1 manege is en dat je vindt dat ze geen goed les geven. Je kunt toch ook iemand laten komen die niks met die manege te maken heeft?
Je zult toch les moeten nemen want tips van bokt heb je niet veel aan want wij zien niet wat je met die tips doet en hoe het paard er op reageert.
En ja, lessen kost geld helaas.
koend schreef:Alle oefeningen om je paard meer op de achterhand te krijgen zijn goed.
Enkele eenvoudige en leuke oefeningen:
- overgangen op de grote volte, steeds op dezelfde letter een overgang. Na een tijdje gaan ze anticiperen en weten ze dat rennen geen zin heeft want dat ze toch weer terug moeten. (In later stadium vermijden we dat anticiperen, maar hier kan je er gebruik van maken.)
- slangenvoltes met 4 bogen rijden, bij het overschrijden van de middellijn maar je telkens een overgang.
- galop: grote volte bij B / volte halve baan bij B / weer grote volte bij B / volte halve baan ... Die kleine voltes dwingen je paard om in tempo terug te komen en dan probeer je dat aan te houden op de grote volte. Lukt dit goed , dan rijd je
volte halve baan bij H / rechte lijn naar A / volte halve baan bij F / rechte lijn naar C / ook dit verschillende malen na elkaar. Hetzelfde principe als bij de vorige oefening, alleen veel moeilijker.
- Je paard gesloten doen halthouden (eerst met kleinere pasjes doen stappen en dan pas halthouden,) enkele passen achterwaarts en dan vertrekken in draf.
- overgangen stilstand/draf (en terug?) of stap/galop (terug zal nog te moeilijk zijn)
- alle zijgangen. Je schrijft dat wijken in draf lukt. Hierin kan je ook afwisseling brengen: Je kunt ook van de H naar de middellijn wijken bijvoorbeeld. (éérst rechtstellen, dan iets buitenstelling nemen en dan pas wijken; moeilijk!)
Wat je NIET moet doen:
- je paard proberen moe te galopperen om daarna goed te kunnen werken. Lukt niet bij een volbloed!
- zelf gefrustreerd geraken: een volbloed is nog gevoeliger dan een ander paard. Je mag gerust één (= 1!) ferme tik geven om je ongenoegen te laten blijken. (niet als hij te snel galoppeert natuurlijk. Maar dan is nog niets opgelost en moet je gaan nadenken hoe je het probleem kunt vermijden/ in stapjes oplossen.
Wel een aanrader:
- Besteed nog meer aandacht aan een goede relatie met je volbloed dan bij een ander paard.
- Laat je paard vooraf los in de piste en laat/doe hem even lopen. Waarschijnlijk begint hij al snel rond te stormen zonder dat je nog moet aandrijven. Laat hem een half uurtje alleen uitrazen. Steek hem weer min. een half uur in de stal om af te koelen en ga dan rustig borstelen & rijden.
Veel plezier!