Achtergrondinfo: Mijn paard (tinker, 10 jaar, voor de rest B-niveau, braaf aan de teugel maar verzameling 0) heeft altijd al moeite met aanspringen in de linkergalop. Ze zal volgens mijn instructrice wat beter aan mijn linkerbeen moeten worden (als ik op de linkervolte rijd en ik wil aanspringen, drukt ze zich door mijn binnenbeen en neemt stelling naar buiten en springt rechts aan). Ook zal volgens mijn instructrice haar buitenachterbeen wat sterker moeten worden. Na een paar pogingen lukt het meestal wel om goed aan te springen, al voelt de linkergalop niet zo soepel aan. De rechtergalop gaat probleemloos maar zoals de meeste tinkers, wordt ze snel moe in galop. Lichamelijke problemen zijn er niet (onlangs rug gecheckt), ik heb een nieuw zadel dat super ligt en het is een super lief en eerlijk beest.
Probleem; Als ik buitenrij, gebruik ik vaak een lange zandlaan om wat conditietraining te doen zodat ze iig wat sterker wordt. Uiteraard gaat ze dan in de rechtergalop. De laatste paar keer is het gebeurd, dat ze na enkele honderden meters (best snel) iig vóór omspringt. Eerst dacht ik dat ze overkruist ging, maar nu twijfel ik ook wel weer omdat je bij overkruist zo idioot in het zadel draait en dat gevoel had ik niet echt. Wel viel mij op dat de drie overige hoefslagen (dus de andere benen dan linksvoor) heel snel achterelkaar klinken, bijna gelijktijdig. het voelt wat raar hobbelig aan. Overigens is er geen mentale spanning en gaat het ook niet heel hard ofzo.
Wat zou er nu precies aan de hand zijn? Zou ze idd een langer stuk overkruist gaan of vergis ik me, en hoe kan ik het zien of voelen? Is het verkeerd als ik zo toch een stukje doorgaloppeer (heb ik vandaag eens geprobeerd en ze ging gewoon zo door) of is het misschien juist wel goed? Hoe kan ik het verbeteren?
Paard is scheef, dus recht richten zou ik zeggen. Beide kanten gelijk maken in soepelheid. Trucje om het makkelijker te maken om goed aan te springen, is om op het binnen been te gaan licht rijden en al licht rijdend aan te galopperen. Het overkruist springen geeft aan dat ze moeite heeft in de rug.
Het gekke is, dat het overkruist springen niet gebeurt als ik in de linkergalop zit. Sowieso gebeurt het niet in de bak, maar misschien komt dat doordat ik dan korte stukjes galoppeer?
Ze is dus links gebogen en dat is haar makkelijke kant. Waarschijnlijk laat ze links losser dan rechts? Kunst is om dat gelijk te krijgen, maar daar heb je echt iemand bij nodig die aan de kant staat. Buiten kan je het trucje van het lichtrijden ook toepassen, maar is het moeilijker omdat je dan natuurlijk rechtuit gaat en niet de lengte buiging hebt...dat kan buiten ook, maar denk dat dat nu nog wel te moeilijk word.
petitparis
Berichten: 16318
Geregistreerd: 19-01-09
Woonplaats: Hulshout (België)
Geplaatst: 12-06-10 20:33
ik heb wel geen tinker, maar bij de volbloeds is kruisgalop en eventueel achteraan "gelijk" springen een teken dat er iets niet juist zit in de rug. Verspringen is dan weer eerder een teken van vermoeidheid. de paarden verspringen dan in elke bocht om het tempo extra te drukken en zo "meer" tijd te hebben om te recuperen. als het bij jullie ook zo warm geweest is de afgelopen weken, dan zou het best kunnen dat je paard gewoon wat minder zuurstof had en het dus moeilijker had met de galop.
Achteraan gelijk springen voelt "raar" maar niet zo raar als overkruist. en het ziet eruit alsof ze rondhoppen als een konijn. in de bak doen ze dit eerder omdat ze even "opspannen" en dus niet zuiver over hun rug lopen.
Mijn fjordje springt op een lang zandpad ook wel eens in kruisgallop. Ik geef hem dan altijd even een zetje bij en gaan we wat harder. Dan springt hij vaak vanzelf weer terug in de goede galop, ik herken het wiebelend gevoel, vooral als je zo hard gaat!!
beantsje
Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe
Geplaatst door de TopicStarter: 12-06-10 22:20
@aerdenhout1 Het klopt inderdaad dat ze linksgebogen is. Ik overweeg nog om wat extra lesjes van een AdB instructeur te nemen om weer wat handvatten te krijgen om haar recht te richten.
@petitparis Het lijkt er idd over dat ze achteraan gelijk springt. Het zou ook vermoeidheid kunnen zijn want het gebeurt na een paar honderd meter en ze houdt galop niet zo lang vol. Ze lijkt overigens wel lekker over de rug te gaan (ik rijd buiten met best lange teugel, ook in galop) alleen als ze zo raar galoppeert, voelt het natuurlijk niet meer zo soepel..
Overigens is haar rug nog onlangs gecheckt ivm zadelproblemen (ik heb nu een nieuw zadel aangeschaft) en ze gaf absoluut geen pijn aan. Ze loopt lekker over de rug en ze strekt altijd graag haar hals, ook in galop.
Is het de Tinker uit je profiel?? Dat lijkt me ook niet een galop wonder. Wel een verschrikkelijk mooi dier! De A.D.B manier is niet echt de mijne, maar veel mensen/paarden hebben er wel baat bij. Je hoort er wisselende verhalen over.
beantsje
Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe
Geplaatst door de TopicStarter: 13-06-10 10:50
aerdenhout1 schreef:
Is het de Tinker uit je profiel?? Dat lijkt me ook niet een galop wonder.
klopt...maar ze kan het best hoor, ze blijft alleen wel wat lang.
Heb je overigens andere ideeen/methodes voor het rechtrichten? Ik hoor ze graag!
aerdenhout1
Berichten: 15891
Geregistreerd: 24-02-06
Woonplaats: Velsen noord
Geplaatst: 13-06-10 15:22
De klassieke manier is denk ik de beste..vw. nw..over de rug en vanuit daar steeds verder. Maar begrijp me niet verkeerd...ook een Tinker kan natuurlijk lekker dressuur lopen! De weg er naar toe is alleen wat moeilijker en dus een grotere uitdaging. En meer frustratie Lekker gaan lessen en als de instructeur niet bevalt na een aantal lessen, op zoek naar nr 2 en 3 van mijn part!
Andere methodes weet aerdenhout denk ik niet want AdB is namelijk klassieke rijkunst. Ik denk dat je er juist goed aan zou doen om voorlopig bij iemand te gaan lessen die in het rechtrichten is gespecialiseerd. Zo vanaf bokt wat te gaan roepen is natuurlijk makkelijk zonder de combi in het echt gezien te hebben. Sommige mensen hebben ergens een bel horen rinkelen en kopieren dat meteen maar dan moet je het wel juist kopieren en niet dingen door elkaar gaan halen. Ik vindt het wel knap van ts dat je voelt dat er iets niet klopt en de fout bij jezelf zoekt, jou houding op het paard zo in dit geval een oorzaak kunnen zijn bijv. door je gewichts verplaatsing o.i.d.
Klassiek is...in elk geval zoals ik het hier op de A.d.B manier heb gezien echt heel anders alabaster! Maar die discussie ga ik niet meer aan. Zoals ik al zei, misschien werkt het wel voor TS en is het zeker de moeite waard om het eens te proberen.