[AR] Help mond/bitadvies gevraagd

Moderators: C_arola, Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
beantsje

Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe

Help mond/bitadvies gevraagd

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 25-08-09 22:02

Onze 9-jarige tinker is sinds kort beleerd in het tuig. We rijden haar al jaren onder het zadel.
Ze heeft een gevoelige mond en volgens de tandarts een dikke tong, wij rijden haar met een dubbelgebroken dun bustrensje met bol middenstuk.

Voor het mennen zijn we begonnen met een B-stangetje met beweegbare scharen (heet dat zo?), een beetje gebogen maar geen tongvrijheid.
Eerst ging dat goed maar de laatste keren reageert ze in de menles ook wat miepig. Ik probeer voorzichtig met de mond te zijn maar volgens de instructeur moet ik wat meer contact. daarmee heb ik dan meer contact dan met het rijden, en dat met een hefboomwerking...ik ben bang haar pijn te doen.

Nu ze beleerd is, heb ik het rijden weer opgepakt, maar zeker in het begin reageert ze wat overgevoelig op het bit. Pakt het af en toe eenzijdig eens beet enzo, en dat ben ik niet van haar gewend. Natuurlijk heb ik gekeken maar ik zie er niets bijzonders aan. Overigens gaat ze elk jaar naar de tandarts, dus ik verwacht ook geen gebitsproblemen.

Toch vraag ik me af of ik niet beter een ander bit kan nemen. zou misschien tongvrijheid fijner zijn, juist omdat ze een dikke tong heeft?
Extra moeilijkheid is de maat: lang niet alle bitten zijn in 15.5 leverbaar...

Wie heeft goede raad?

Divine
Berichten: 2294
Geregistreerd: 31-03-05
Woonplaats: Op Limburgeringscursus

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-08-09 22:21

Tongvrijheid of een ietwat gebogen mondstuk kan meer druk op de lagen geven.
Wel meer ruimte voor de tong, maar ook meer druk op de lagen.
Sommige paarden reageren hier erg vervelend op. De lagen zijn heel gevoelig, het is bot met daarop een dun laagje huid.
De tong daarentegen is een dikke spier die veel meer pijn kan verdragen dan de lagen.

Ik heb (op advies) een tijdje met een licht gebogen B-stang gereden (pony zou ook een dikke tong hebben), en in het begin ging dit erg goed. Ook niet zo verrassend, pony is namelijk maar klein, met een klein mondje. De Liverpool die ik eerst gebruikte had een in verhouding veel te dik mondstuk.
Na verloop van tijd ging het steeds minder, aannemen van de leidsels leidde tot 'miepig' gedrag ;).

Nu weer overgestapt naar een rechte Liverpool, losse scharen, met pompwerking, maar met een echt dun mondstuk. Dit past prima in zijn mond, hij laat het bit met rust (wilde het met de B-stang wel eens rechts vastpakken), en hij loopt niet meer te klieren. Een verschil van dag en nacht.

Bitten zijn duur, zeker om zo even te proberen. Probeer eens via anderen een dunner bit te lenen, met een recht mondstuk. Dan is de druk van de lagen, want dat zal haar hoogstwaarschijnlijk irriteren.

Albert

Berichten: 5795
Geregistreerd: 16-10-02
Woonplaats: Zutphen

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-08-09 09:14

Een dikke tong?
Als je paard gewoon met de mond dicht kan lopen, is er geen sprake van een dikke tong. Bij een gesloten mond is de mondholte, net als bij ons gewoon helemaal vol met tong. Ik weet niet wie je paardentandarts is, maar dat is gewoon klinkklare nonsense.
Het zou best kunnen dat ze miept omdat er bijvoorbeeld een wolfskiesje onderhuids zit. Die worden wel eens over het hoofd gezien en na zo'n opmerking als "heeft een dikke tong" is dat best mogelijk.
15,5cm bitmaat maakt het wel lastiger om een goed bit te vinden. Ik gebruik bij jonge paarden vaak een nathe-liverpool. Dat is een nylon stang met een klein tongboogje. Als ze zelfs daar gevoelig op lopen vervang ik de kinketting door een leertje.
Voor enkelspan zijn de menbitten van myler, omdat ze wat dunner zijn vaak een uitkomst.

haarlem

Berichten: 317
Geregistreerd: 27-01-09
Woonplaats: west veluwe

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-08-09 10:23

Voor goed advies over menbitten raadpleeg Paul Versluis hij is 1 van de beter gespecialiseerde bitten kenner van ons landje
Dit is de link voor Paul Versluis:
http://www.paul-versluis.nl
Succes met uitproberen en of het vinden van een passende oplossing of advies.

Napie

Berichten: 9081
Geregistreerd: 24-06-04
Woonplaats: Lennisheuvel

Re: Help mond/bitadvies gevraagd

Link naar dit bericht Geplaatst: 26-08-09 10:27

en hij heeft een bittenbank zodat je bitten kan uitproberen

Horseware
Berichten: 5440
Geregistreerd: 06-08-09

Link naar dit bericht Geplaatst: 27-08-09 22:21

Hallo,

Ik had hetzelfde probleem met mijn paard. Hij was te gevoelig op een stang (hoe zacht hij ook was) en ging zijn tong er over heen gooien waarna hij helemaal onbestuurbaar was.
Ik ben toen gaan mennen met het bit waarop ik hem onder het zadel reed: een dubbelgebroken watertrens. Dat gaat perfect! Misschien een idee voor jou? Pas overigens wel op dat je een bit neemt waarop hij niet TE sterk is, want zeker tijdens het mennen moet je niet de controle verliezen.

Succes!

beantsje

Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe

Re: Help mond/bitadvies gevraagd

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 28-08-09 22:13

Ze is niet onbestuurbaar hoor, maar ze is er duidelijk niet mee op haar gemak.
Ze reageert licht maar als je haar te hard aanpakt, loopt ze er dwars doorheen.
Ik heb nog een tiedemann trens liggen, deze heeft een ietsiepietsie tongvrijheid en nauwelijks hefboomwerking, misschien is dat een optie.

Ipsilonka

Berichten: 6107
Geregistreerd: 08-09-02
Woonplaats: buiten Uitgeest

Re: Help mond/bitadvies gevraagd

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-08-09 14:35

Maar 15.5 heeft hij nagenoeg niet in zijn bittenbank Paul Versluis. Ik heb t hem weleens gevraagd namelijk.

robin_hood

Berichten: 1063
Geregistreerd: 28-10-07

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-09 19:21

Ik had met mijn paardje nagenoeg hetzelfde probleem als TS. Tong geregeld heel even uitsteken ( niet een klein beetje maar de hele lap) en enkele keer tong over het bit die hij gelijk zelf weer terugtrok. Deze problemen kwamen door een kieswortelontsteking half jaar geleden waarna paard uit gewoonte met zijn tong bleef klieren tijdens het rijden onder het zadel ( met dubbelgebroken watertrens).
Sinds kort is hij tevens betuigd. In het begin met B-stang hetzelfde probleem als onder het zadel. Overgestapt op een Sprenger Postbit met tongpoortje. Sindsdien geen tongproblemen meer. Onder het zadel naar een soortgelijke bitvorm gezocht en nu rijd ik hem sinds kort met een Sprenger scholingsbit. Mondstuk daarvan is wel iets dunner dan van het Postbit ( 16 ipv 18 mm) maar door de ongebroken vorm van het mondstuk, in combinatie met de tongvrijheid, gaat het ook onder het zadel elke keer beter.

Kowloon

Berichten: 1280
Geregistreerd: 25-07-03

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-09-09 20:36

Mijn meninstructeur raadde me aan gewoon met een trensje te mennen (had een bokkebitje) en sindsdien reageert mijn pony meer relaxed op het bit.
Overigens kon ik bij mijn ruitersportzaak een meylerbit proberen. Terugbrengen kost dan 7,50, maar daarvoor polijsten ze het weer en kunnen ze het als nieuw verkopen.
Dat maakt proberen niet heel duur.

beantsje

Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-09-09 21:06

Het bit dat we hadden, was toch wat aan de ruime kant.
We hebben een kunststof (happy mouth) B-stang gekocht van 14,5 cm. Die ligt 'aan' maar lijkt niet te knellen. We maken de leidsels in de bovenste boog vast. De eerste les met dit bit ging goed.
Wordt vervolgd.

Horseware
Berichten: 5440
Geregistreerd: 06-08-09

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-09-09 22:28

Kowloon schreef:
Mijn meninstructeur raadde me aan gewoon met een trensje te mennen (had een bokkebitje) en sindsdien reageert mijn pony meer relaxed op het bit.
Overigens kon ik bij mijn ruitersportzaak een meylerbit proberen. Terugbrengen kost dan 7,50, maar daarvoor polijsten ze het weer en kunnen ze het als nieuw verkopen.
Dat maakt proberen niet heel duur.


Bij Divoza kan je alle Myler bitten GRATIS 2 weken lang proberen. Een tip voor iederen die er interesse in heeft.
Overigens liep mijn paard waardeloos op alle 4 de Myler bitten die ik heb geprobeerd, maar ik weet dat sommige paarden er juist heel prettig op lopen.
Bij mijn eigen paard werkt de dubbelgebroken aurigan watertrens van KK het beste, maar ieder paard is verschillend dus het blijft uitproberen.

beantsje

Berichten: 9297
Geregistreerd: 09-06-05
Woonplaats: Drenthe

Re: Help mond/bitadvies gevraagd

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-09-09 23:11

Nou, in deze maat gaat Myler (alleen 12,5 cm) echt niet passen hoor! hoewel het concept mij aanspreekt.

josie
Berichten: 5412
Geregistreerd: 22-02-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-09-09 16:55

Een paard kan weldegelijk een dikkere / hogere tong hebben, heeft dan meer tong dan een gemiddeld paard/pony, net als bij mensen.
Dan hoor je ook nog eens te kijken of hij b.v. gevoeliger is op zijn lagen of op zijn tong, of is dit gemiddeld.
Als een paard een dikkere tong heeft, is het zo wie zo prettiger voor hem/haar dat het bit naar boven toe gebogen is en niet naar voren, al dan niet met wat meer pompwerking.
Voor sommige is dat niets, pompwerking, en bij andere werkt het prima.
Uiteraard hangt het e.e.a. wel af waar hij/zij gevoeliger is.
Ook kan een bit met een tongboog een oplossing zijn, maar deze drukken vaak wel meer op de lagen, hangt van het model bit af.
Paul Versluis kan ik je aanbevelen, rustige, duidelijke meneer, met een goed advies, neemt er ook alle tijd voor en smeerd je niets aan.
Hij is tevens paardentandarts en geeft ook menlessen (o.a. bij de KNHS instructieweken). Hij was dealer van Myler, nu niet meer maar kan je er heel veel over vertellen waarom wel en waarom geen myler.
Je kunt bij hem een bit kopen en dit mag je dan 3 weken uitproberen, bevalt het niet kan hij zo weer terug.
Uiteraard kun je het bit ook ergens anders kopen, daar ben je vrij in.
Je kunt hem ook bellen en of mailen met je vraag.

Myler werkt met inch maten, en gaat wel verder dan een 12,5 cm bit.
Paul Versluis zal je geen Myler aanbevelen als het om mennen gaat, hij kan je dat precies uitleggen waarom niet en b.v. waarom wel met het rijden onder het zadel.

Horseware
Berichten: 5440
Geregistreerd: 06-08-09

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-09-09 19:56

beantsje schreef:
Nou, in deze maat gaat Myler (alleen 12,5 cm) echt niet passen hoor! hoewel het concept mij aanspreekt.


Josie heeft gelijk, ze zijn er inderdaad ook in grotere maten (ik weet het uit ervaring).