[ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Ibonn

Berichten: 2438
Geregistreerd: 22-11-05
Woonplaats: Overloon - Noord Brabant

[ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 12-11-12 02:49

Leerbewerken of toolen zoals het in Amerika genoemd wordt, is in Nederland nog niet zo bekend. Er zijn wel een aantal personen die motorzadels toolen maar het maken van schilderijen en meubels zoals ik doe, wordt hier amper gedaan.

Een korte uitleg, toolen doe je met stempels die relief in leer slaan om zo diepte te creëren. De techniek is niet zo moeilijk maar de uitwerking des te meer :D
Ik heb het mezelf geleerd mbv youtube filmpjes, een Amerikaans forum en oude instructieboeken. Vorig jaar heb ik enkele lessen gehad van een leerbewerker maar hij werkte veel met western patronen en ikzelf hou meer van de landelijke stijl.
Voor wie dit ook wil proberen, een waarschuwing, het is verslavend maar moeilijk, onderstaand werk is het resultaat van 6 jaar oefenen en héél, véél mislukte probeersels die erop leken maar het nét niet waren :D Daarnaast is het niet goedkoop, ik heb zo'n 45 stempels à 8-9 euro (en nog steeds niet compleet) en het leer koop je per huid aan zo'n 80-90 euro per flank...

Onderstaand werk is de beginfase van een kussen op een voetbankje. Het oude kussen heb ik gesloopt, het schuim herbruik ik en dit stuk leer wordt later op maat gesneden. De zijkanten worden er met vlechtwerk (round braid) aangezet en dan op de onderplaat gespannen. Van het hele proces zal ik foto's proberen te plaatsen.
Dit bankje is in opdracht en ik had vrije keus wb het onderwerp maar de wens was iets met paarden, ideale opdracht dus :D De tekening is gebaseerd op een 19e eeuws schilderij en door mij aangepast voor het toolen.
Prijzen zet ik er hier niet bij maar gezien het aantal uren dat ik aan zo'n project werk (ca 30-40u, teller staat nu al op 15u incl patroon maken), is het niet goedkoop :o

Het patroon: alle lijnen die belangrijk zijn voor het ontwerp staan erop en nu kan het patroon op het leer overgezet worden mbv een ballpen.
Afbeelding
De tekening: hier zijn de grote items al gesneden met het speciale "round knife" om zo de diepte te kunnen creëren. De bladeren heb ik later gedaan want die vroegen veel concentratie en vooral geduld :D
Afbeelding
Detailfoto: hier is nog heel weinig gesneden en is het patroon dus duidelijk te zien.De doorgetrokken strepen zijn snijlijnen en de stippellijnen zijn voor het later werk met de modelling spoon waarmee ik relief aanbreng zonder met de stempels te slaan. Dit gebeurt pas als laatste dus foto's komen nog.
Afbeelding
Detailfoto: al een aardig end op weg. Rechterhelft van de bok is nog niet af, ook de bladeren aan de rechterkant moeten nog getoold worden. Hier is dus duidelijk het verschil voor en na toolen te zien.
Afbeelding
Nog een detailfoto
Afbeelding
Stand van zaken nu: zover ben ik vandaag gekomen en toen was mijn zin op :+
Afbeelding
Mijn werkplek met hamer en enkele stempels aan de linkerkant
Afbeelding

Zodra ik weer tijd heb om enkele uren te toolen maak ik weer foto's van de volgende stappen.

Sidera

Berichten: 2545
Geregistreerd: 01-06-09

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 02:51

Wauw heel erg gaaf! Vooral die honden en bomen zijn echt super mooi gemaakt.
Doe je dat ook in opdracht? (meer uit nieuwsgierigheid hoor)

delerium
Berichten: 22384
Geregistreerd: 03-09-05

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 02:57

Oeh, dat is ontzettend gaaf Ibonn!!
Wat een precisiewerk! Kun je ook (als je weer aan het fotograferen gaat) ook een duidelijke foto van zo'n stempel maken? Ben wel erg benieuwd :j En ook zéker naar het resultaat straks! Het lijkt me wel een "1 fout = fataal"-hobby ook, of kun je eventuele foutjes nog herstellen op een of andere manier?

Ibonn

Berichten: 2438
Geregistreerd: 22-11-05
Woonplaats: Overloon - Noord Brabant

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 12-11-12 03:14

Dank je wel :D

Ik werk idd in opdracht maar omdat het nog niet zo bekend is, voorlopig nog in kleine kring. Bedoeling is wel om er meer reclame en bekendheid aan te geven om zo meer opdrachten te krijgen maar de doelgroep zal altijd beperkt blijven ivm de prijzen.

Delerium: het toolen an sich is niet zo snel fataal, het snijden wel. Een gesneden lijn kun je bijna niet verbergen, een verkeerde slag met een stempel vaak wel. En het voordeel is dat ik alleen het patroon ken dus als ik een foutje maak, kan ik het patroon soms nog iets aanpassen om iets te verbergen :o
Maar precisiewerk is het wel maar dat vind ik nu juist zo ontspannend, soort van yoga of meditatie :D

Canter

Berichten: 1642
Geregistreerd: 04-12-04
Woonplaats: Bussum

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 09:42

Dat is wel echt heel gaaf Ingrid, echt ouderwets handwerk waar de tijd voor wordt genomen. Ik ben er van overtuigd dat daar zeker ook een doelgroep voor is. Knap hoor!

Duke

Berichten: 8332
Geregistreerd: 01-06-05
Woonplaats: Waddinxveen

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 10:40

Heel gaaf dit! Weer eens wat heel anders dan anders hier op UK en leuk om te zien hoe dit werkt! Ziet er ook onwijs gaaf uit. De afbeelding spreekt mij ook heel erg aan!

jasz

Berichten: 2383
Geregistreerd: 11-11-10
Woonplaats: Bij Alkmaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 12:14

wat gaaf!! dat zou ik ook wel willen hebben :D
misschien ooit, als ik veel gespaard heb XD!!

Macyy

Berichten: 1493
Geregistreerd: 27-12-09

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 14:47

Onwijs mooi gemaakt, ga dit volgen, ben benieuwd naar het uiteindelijk eindresultaat! :)

RoWi

Berichten: 6897
Geregistreerd: 27-12-05
Woonplaats: NB

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 15:46

Wauw, wat knap! Echt heel erg gaaf! :j

AFCAAFCA
Berichten: 467
Geregistreerd: 04-11-10

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 15:49

Wauw dat is gaaf!
Vind het heel knap :j
Hele mooie afbeelding ook ben super benieuwd naar het eindresultaat.

_Zeppelin

Berichten: 785
Geregistreerd: 12-07-09

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-11-12 22:50

Supergaaf!
Ik dacht bij de eerste foto van het leer dat alles zegmaar 'plat' zou blijven, maar het wordt dus 3D en met schaduwen enzo, echt heel mooi

dito

Berichten: 5137
Geregistreerd: 27-09-11
Woonplaats: int noord-westen van ut land

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-11-12 12:54

jeetje dat ziet er gaaf uit zeg. Oe zou niets voor mij zijn, veels te veel priegelen, zou ik heel ongeduldig van worden :) wel een dure hobby zeg, moet dus niet te vaak fout gaan ;)

loulou

Berichten: 15071
Geregistreerd: 12-09-01
Woonplaats: heesch (brabant)

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-11-12 21:16

wauw wat gaaf zeg. ik volg, ben erg benieuwd naar het eindresultaat.

Anoniem

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-11-12 14:42

Wow, jij hebt echt talent. Prachtig zeg!

Miss_Blimm
Berichten: 4429
Geregistreerd: 03-02-04

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-11-12 22:21

Heel mooi al! En inderdaad iets anders. Wel preciesiewerk....

Mri

Berichten: 15607
Geregistreerd: 01-12-04

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-11-12 23:27

wat ontzettend gaaf om te zien!
ik ben benieuwd naar verdere updates en natuurlijk het eind resultaat!

Adamootje

Berichten: 6425
Geregistreerd: 10-11-10
Woonplaats: Ik woon vlakbij de stad waar dit jaar de Sinterklaasintocht plaatsvond! ;)

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-11-12 00:06

Wauw! Dat is echt heel tof! Ik ben heel benieuwd hoe je te werk gaat. :)

Wieke

Berichten: 1803
Geregistreerd: 16-08-10
Woonplaats: Lemelerveld

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-11-12 17:39

Judith94 schreef:
Supergaaf!
Ik dacht bij de eerste foto van het leer dat alles zegmaar 'plat' zou blijven, maar het wordt dus 3D en met schaduwen enzo, echt heel mooi


ik dacht precies het zelfde, maar met al die schaduwen wordt het wel echt heel mooi!

waar haal je dat leer eigenlijk vandaan?

inge_romeo

Berichten: 738
Geregistreerd: 10-07-11

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-11-12 17:41

ben je al verder?

Ibonn

Berichten: 2438
Geregistreerd: 22-11-05
Woonplaats: Overloon - Noord Brabant

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 21-11-12 00:12

Het leer is via gepecialiseerde (web)winkels te koop, net als de stempels. ik heb een adresje in belgie maar die betellen het ook in de UK. Voor geinteresseerden kan ik spullen bestellen.

Heb doordeweeks weinig tijd om te toolen en ik moet er wel voor in de stemming zijn, ff snel wat doen zie je later terug aan je werk en dat vind ik zonde... zodra ik weer wat gedaan heb, plaats ik een update :j

Lon83

Berichten: 801
Geregistreerd: 01-02-10
Woonplaats: Nijmegen

Link naar dit bericht Geplaatst: 03-01-13 12:04

Is er alweer een update? :) Ben erg benieuwd, je bent een prachtig werk aan het maken TS!!

eclair98

Berichten: 11684
Geregistreerd: 24-09-11
Woonplaats: Overijssel en Drenthe

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 03-01-13 12:06

Heel erg mooi zeg :oo

Ibonn

Berichten: 2438
Geregistreerd: 22-11-05
Woonplaats: Overloon - Noord Brabant

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-04-14 12:07

Grote letters met een waarschuwing dat dit een oud topic is :D en dat klopt, heb het zo druk gehad met werk en opdrachten maar hier volgen nog enkele foto's van het project nu het af is. Voor wie niet wil teruglezen, ik sla met stempels figuren en reliëf in onbewerkt leer. In America heet dit Toolen en hier is er geen echt goede vertaling voor dus ik noem het leerbewerking.

Afbeelding

en enkel details
Afbeelding Afbeelding

De bedoeling was dat dit schilderij verwerkt zou worden tot bankje maar omdat er zoveel werk in ging zitten, was het gewoonzonde om er op te gaan zitten. In totaal heb ik hier meer dan 50u aan gewerkt, van het maken van een patroon van een echt schilderij tot het inlijsten... daar ga je niet zomaar op zitten vond mijn vriend :D

Dus dit schilderij hebben we ingelijst en voor het bankje heb ik een nieuw ontwerp gemaakt:
Afbeelding Afbeelding

De zitting is met double loop lacing gemaakt en past precies in het onderstel vandaar de vreemde vorm.

Dani

Berichten: 14039
Geregistreerd: 26-12-08
Woonplaats: Alkmaar

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-04-14 12:14

Jaa, toch nog afgemaakt! Wat leuk dat je alsnog een update plaatst, ik was destijds erg benieuwd hoe het eindresultaat zou worden. Ontzettend mooi geworden, en ik vind de techniek sowieso erg gaaf. Heb je eigenlijk nog meer foto's van ander werk?

Ibonn

Berichten: 2438
Geregistreerd: 22-11-05
Woonplaats: Overloon - Noord Brabant

Re: [ART][WIP] Leerbewerken aka toolen: schilderij met paarden

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-04-14 12:24

Ja van honden maar weet eigenlijk niet of dit ook op UK mag of alleen paarden als onderwerp?