www.kwpn.nl
Weeks na de Wereldruiterspelen heeft de WBFSH haar nieuwe rankings bekend gemaakt. Voor de tweede keer op rij heeft het KWPN weer de koppositie in zowel de stamboekranking van het springen als de dressuur behaald. Nadat Hickstead en Jerich Parzival vorig jaar lijstaanvoerders waren, zijn dit jaar Moorlands Totilas en wederom Olympisch kampioen Hickstead de best presterende paarden van de wereld.
Springen
Bij het springen leidt het KWPN voor het zevende jaar op rij de rankings. De top zit dicht bij elkaar want we blijven Holstein nipt voor, het Selle Français staat op plaats drie. De zes beste paarden van ieder stamboek in de individuele ranking tellen mee in rankings van de stamboeken. Hickstead (v. Hamlet) mag zich voor de derde keer op rij het beste springpaard van de wereld noemen. Hij boekte overwinningen in Calgary en Aken en liep constant vooraan mee. Op de derde plek in de individuele ranking vinden we de Corland-dochter Silvana de Hus. De schimmelmerrie wordt tegenwoordig gereden door Kevin Staut en werd dit jaar onder meer tweede in de Grote Prijs van Gijon. In de wereldbekerfinale in Genève in april dit jaar werd de combinatie gedeeld zevende.
Derde paard dat meetelt voor het KWPN in de rankings is Urico onder de Amerikaan Mario Deslauriers. De combinatie ging in april goed van start in de wereldbekerfinale in Genève, waar ze als beste in de tussenstand helaas fouten maakte en als zesde eindigden. Met een Grand Prix-overwinning in Wellington en onder meer de tweede plaats in La Baule kreeg de zoon van Zandor Z 1245 punten, goed voor de elfde plaats in de ranking.
Christiaan Ahlmann heeft een gedegen partner in Taloubet Z (v. Galoubet). Afgelopen weekend wonnen ze nog de Grand Prix van Oslo, maar voor de WBFSH-ranking telde die niet meer mee. Met onder meer een overwinning in Hannover en twee derde plaatsen in Valkenswaard en Estoril pakte hij zijn punten, goed voor de 22e plaats.
Ook Jeroen Dubbeldam’s Van Grunsven Simon (v. Mr. Blue) deed zijn duit in het zakje. Vooral zijn winst op Spruce Meadows leverde hem punten op, en hij werd daarmee 25e in de individuele ranking, het vijfde KWPN-resultaat. Laatste paard dat meetelt voor het KWPN is Exquis Powerfee. Aansprekende Grand Prix-overwinningen boekte de zoon van Fedor nog niet, maar door standaard vooraan mee te lopen kon hij toch veel punten verwerven. Hij staat op de 30e plaats.
Dressuur
Net als vorig jaar hebben de Nederlandse dressuurfokkers het KWPN naar de leidende positie gebracht. Lijsttrekkers bij de dressuur waren natuurlijk de recent aan Paul Schockemöhle verkochte Moorlands Totilas en Jerich Parzival. En met Ravel op de vierde plaats en in totaal vier paarden in de top 10 gaat het KWPN ruim aan de leiding. De nummer twee is het Hannoveraanse stamboek, het Denemarkse warmbloedstamboek volgt op plaats drie.
Dat Totilas de individuele ranking dressuur leidt, is natuurlijk voor niemand een verrassing. Na een fantastisch voorseizoen, waarin hij reeds de wereldbeker en alle hoofdrubrieken van Aken won, werd de Gribaldi-zoon in Kentucky drievoudig wereldkampioen. Met zijn puntentotaal bleef hij de nummer twee Parzival ruim voor.
Jerich Parzival boekte overwinningen in Stockholm, Mechelen en Göteburg, Den Bosch en Hickstead en werd tweede in de wereldbekerfinale in Las Vegas en in Aken. Helaas leverde de Wereldruiterspelen (die nog meetellen in de dressuurranking) geen punten op, omdat de combinatie werd uitgesloten nadat Parzival op zijn tong had gebeten, maar desondanks verdienden zij genoeg punten voor de tweede plaats.
Ook Ravel werd maar heel beperkt ingezet dit jaar. Zelfs de wereldbekerfinale, waar de grote Contango-zoon zijn titel kon verdedigen, werd overgeslagen met slechts één doel, de WEG in Kentucky waar hij tweemaal brons won. Desondanks behaalde Ravel met Steffen Peters genoeg punten voor een vierde plaats in het individuele klassement.
De KWPN-hengst Painted Black (v. Gribaldi) is het vierde paard in de top 10. Onder Anky van Grunsven boekte de zwarte zoon overwinningen in Falsterbo en behaalde goede klasseringen in Göteborg en Amsterdam. Hiermee staat hij op plaats acht.
De andere twee paarden die punten hebben gescoord voor de eerste plaats in de WBFSH-ranking zijn allebei maar beperkt ingezet in de sport. Exquis Nadine (v. T.C.N. Partout) heeft onder Hans Peter Minderhoud maar weinig wedstrijden gelopen, maar scoorde wel altijd hoog. Haar laatste optreden in Hickstead leverde in de Kür 78.850 procent op, goed voor de tweede plaats en uitzending naar Kentucky. Zij staat 18e in de ranking.
De KWPN-hengst Scandic is het laatste paard dat punten verdiende voor het KWPN. Onder Patrick Kittel bleef de zoon van Solos Carex steeds hoog scoren met als hoogtepunt de vijfde plaats tijdens de wereldbekerfinale dressuur. In Göteborg werd hij dit jaar tweemaal tweede. Hij verdiende met zijn resultaten genoeg punten voor de 19e plaats.
Eventing
Bij de eventing gaat Hannover aan de leiding, op de hielen gezet door het Irish Sport Horse stamboek. Selle Français staat derde. Het KWPN vinden we net buiten de top 10 terug en wel op de elfde plaats. De eerste vier paarden die het KWPN naar deze plaats brachten zijn Drivetime (v. Rolls Royce) met Emily Baldwin uit Engeland, Orlando (v.Corland) met Georgie Davies, Pardon Me II (v. Landwind II B) met de Britse Emily Llewellyn en Treefers (v. Now or Never M) met Emily Parker uit Engeland in het zadel. Daarna volgen twee Nederlandse fokproducten die hun ranking danken aan hun Nederlandse ruiters: Vira (v.Jazz) met Elaine Pen en de Nederlands kampioenen 2010 Van Schijndel’s Concrex Owaola (v. Indoctro) onder Tim Lips. Helaas ontbreekt Concrex Oncarlos, die na de testwedstrijd vorig jaar in Kentucky een kleine operatie heeft ondergaan, in de rankings. Maar de Faram-zoon heeft zich onder Tim Lips een goed eventingpaard getoond en hopelijk draagt hij volgend jaar weer bij aan een hoger resultaat op de rankings.