Bokker Wilawander was een aantal dagen geleden te gast op het landgoed Warendorf, waar het beroemde Landgestüt ligt. Hier worden jaarlijks een aantal hengstenparades gehouden waar je kaartjes voor kunt bemachtigen. Wilawander was present en wist een mooie impressie af te leveren, in combinatie met een gedetailleerd verslag!
Hier kun je lezen hoe zij deze dag ervaren heeft!
Vandaag is het een prachtige zonnige dag en we zijn op weg naar Warendorf, waar het oude Landgestüt Warendorf ligt. Het zijn prachtige gebouwen waar je jezelf in een andere tijd waant. Oude gebouwen, oude rijtuigen, oude uniformen enz. Alle ruiters, staljongens enz. lopen in prachtig tenue. Alles is glanzend gepoetst.
Voor de hengstenparades wordt maanden geoefend om de hengsten klaar te krijgen voor de parade. Daarnaast moeten de hengsten ook gewoon nog dekken. Warendorf beschikt over meer dan 110 goedgekeurde dekhengsten. Grootheden zoals Polydor, Pilot, Paradox I, Fidermark en Florestan I zijn hier bekend geworden. Van Paradox I staat er een levensgroot standbeeld op de paradeplaats.
Ook nu lopen er een aantal goede verevers mee zoals Fürst Piccolo en een aantal veelbelovende hengsten zoals Fiano, Peking, Riccio en Sandro Bedo. De hengsten zijn merendeels Westfaals gekeurd of bij één van de andere Duitse warmbloed stamboeken. Daarnaast beschikt het Landgestüt over meerdere Westfaalse koudbloeden.
De parade wordt geopend door de Gestüts leiterin Suzanne Rimkus. Zij is de eerste Duitse vrouw die directrice is van een Landgestüt. De show wordt geopend met een Springquadrille. Bestaande uit 8 hengsten die gereden worden door leerlingen van de Duitse rijschool die naast het Landgestüt ligt en door een aantal ervaren ruiters.
Dan komen de rijtuigen in de baan. In totaal 4 stuks met elk 4 hengsten ervoor. Alle hengsten lopen zowel onder het zadel als voor de koets. Zeer veelzijdig dus.
Dan komen de hengsten die dit jaar succesvol waren tijdens het Bundeschampionat. Dit was o.a. Fuerto (v. Farewell I) in het mennen, Cornado (v. Cornet Obelensky) in het springen en Lugato (v. Lanciano) in de dressuur.
Dan worden de nieuwe hengsten voorgesteld. Basic v. Belissimo, Expansion v. Ehrentanz I, Love Me v. Lauries Crusador xx, For Complete v. For Pleasure, Quipeggio v. Quidams Rubin, Ehrenmann v. Ehrentusch en Luminatus v. Londonderry. Een stel fijne hengsten die wat beloven voor de toekomst.
Er komt er een hoop gedonder op de paradeplaats; XXL wordt dit genoemd! Zes Westfaalse koudbloeden verschijnen ten tonele, waarvan één onder het zadel met daarvoor 5 hengsten aan de lange lijnen. Geweldig! De ruiter heeft er de handen vol aan om deze kolossen in het gareel te houden. Het is een mooi gezicht,deze dansende blonde manen.
Dan is het de beurt aan de Warendorfer specialisten. De hengsten Ferragamo, Pheres, Feurerblick, Rombach, Don Bedo I, Dynast en de koudbloed Erftländer laten hun kunsten zien. Capriool, Spaanse pas, Levade, Passage, Piaffe enz, Het is allemaal geen probleem. Ook de koudbloed laat het zonder problemen zien, zowel onder het zadel als aan de lange lijnen.
Dan worden er een aantal hengsten getoond die zich buitengewoon spectaculair kunnen bewegen. Deze worden getoond door een ruiter ter paard. Het paard loopt dus naast het andere paard. Voor het eerst ook een koudbloed die zeer goede bewegingen liet zien.
De hengsten worden getoond die succesvol zijn in de sport. In de Prix st. Georg kwamen dit jaar Riccio en Ehrenpreis aan de start met Martin Stamkötter en Fürst Picollo met Jan Steiner.
Marcus Döring bracht de hengst Contini uit in het S-Springen. Daarnaast waren Peking, Laureus , Rosenstolz, Flovino en Sandro Bedo succesvol in de sport. Interessant om deze talentvolle paarden even aan het werk te zien.
Dan wordt er een quadrille gereden in galop met 10 koetsen met tweespan. Erg knap dat dit allemaal past. Ook zijn de hengsten buitengewoon braaf. Het bewijst dat ze echt zeer veelzijdig zijn.
Een zestal komt binnen, gereden door een aantal ervaren gestütsruiters met zeer ervaren hengsten die er elk jaar weer bij zijn.
Dan is het weer de beurt aan de koudbloeden. In een enorm tempo komen ze de paradeplaats opgedenderd. 6 Koudbloeden voor een koets. Machtig om te zien.
Dan een toch wel moeilijk onderdeel voor de hengsten: 12 ruiters te paard krijgen een paard voor zich te lopen aan de lange lijnen. Geen makkelijke opgave waarbij toch wel eens een hengst andersom staat en er hulp aan te pas moet komen. Maar zo gauw ze de baan ingaan blijven alle 24 hengsten netjes bij de les. Hierbij is ook goed te zien dat een aantal springhengsten het als dressuurhengst absoluut niet slecht zouden doen.
Dan komen de leerlingen van het landgestüt in de baan. Ze rijden de koudbloeden. Het landgestüt is het enige paardenbedrijf met zoveel leerlingen. Op de Duitse rijschool die naast het landgestüt ligt kan je uit verschillende opleidingen kiezen.
De Hongaarse Post is nu aan de beurt. Elk jaar weer spectaculair! Uitgevoerd door 2 leerlingen staande op twee paarden in volle galop. Ditmaal 2 koudbloeden en de hengsten Masolino en Ehrenwert. Echt knap dit.
Dan komt het hoogtepunt. Georg August Schulte Quaterkamp en zijn koudbloed Hurrican. Zij zijn erg beroemd om hun show. Hij speelt een soort zwerver die hele speciale opvattingen heeft van dressuur rijden. Deze oefeningen laat hij zien met zijn koudbloed en vertelt dan daarbij hoe je bijvoorbeeld passage rijdt. Je trekt aan de teugels, geeft veel been, hangt achterover en wappert wat met je benen en daar gaat ie………. Geweldig om te zien en te horen.
Dan wordt er een mooie pas de deux gereden op hoog niveau met de hengsten Fürst Picollo van Fidermark en Floribot van Florestan I. Er wordt ook nog een quadrille gereden met 12 koudbloeden voor sulky’s.
Opeens komen de Romeinse strijdwagens met voor elke wagen 4 Westfaalse hengsten de baan in. Dat gaat hard! In die wagentjes wil je niet zitten! Je houdt je hart vast, letterlijk en figuurlijk.
Als laatste is de Jacobowski Dressuurquadrille aan de beurt. Deze quadrille draagt al meer als 75 jaar de naam van de dressuurruiter die destijds op het Landgestüt reedt en deze quadrille heeft ontwikkelt. Het bestaat uit 16 hengsten onder het zadel die naar kleur zijn samengesteld. Meestal zwart en donkerbruin. Deze quadrille sluit altijd de parade af.
Het was weer een hele mooie parade en zeker een aanrader voor iedereen. Elk jaar zijn er 4 parades in de maand September/Oktober.
Bestel kaartjes voor de zomer om zeker te zijn van een plaats!
Groetjes, Engelien / Wilawander

Masolino (v. Matcho AA) en Ehrenwert (v. Ehrentusch)
foto: http://www.lavitaspictures.nl

Fiano (v. Fidermark)
foto: http://www.lavitaspictures.nl

Een sfeerplaatje
foto: http://www.lavitaspictures.nl

Nogmaals koudbloed Hurrican
foto: http://www.lavitaspictures.nl

Rombach (v. Ribbeck), Fiano (v. Fidermark) en Sacre Coeur (v. Sandro Hit)
foto: http://www.lavitaspictures.nl

en ter afsluiting nogmaals een sfeerplaatje van het beeld op de binnenplaats
foto: http://www.lavitaspictures.nl
Klik hier voor nog meer foto's.
Klik hier voor deel twee van het fotoverslag.